dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Lobkovický palác se prodávat nebude, Německo ho bude mít v dlouhodobém pronájmu
Lobkovický palác, ve kterém sídlí německé velvyslanectví. Foto: archiv

Lobkovický palác se prodávat nebude, Německo ho bude mít v dlouhodobém pronájmu

Česko a Německo se dohodly na dlouhodobém pronájmu Lobkovického paláce v Praze, v němž sídlí německé velvyslanectví. Řekli to novinářům po dnešním jednání v české metropoli ministři zahraničí Lubomír Zaorálek a Frank-Walter Steinmeier. Německo původně mělo zájem barokní budovu z 18. století koupit.

Německo bude mít palác v pronájmu dalších pět desetiletí. Steinmeier takové řešení přivítal a taky Zaorálek mluvil o úspěchu pro obě strany.

Lobkovický palác není pro Němce důležitý jen jako sídlo pražské ambasády, ale má pro ně i velký symbolický význam. Na podzim 1989 na jeho zahradě našlo útočiště asi 4000 uprchlíků z bývalé komunistické NDR. Tehdejší západoněmecký ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher jim pak po jednání s československou vládou z balkonu velvyslanectví oznámil, že mají volnou cestu na Západ. Právě tento exodus nespokojených východních Němců přispěl k tomu, že režim v NDR následně padl.

Prodej Lobkovického paláce měl být podle původních záměrů součástí větší transakce mezi oběma zeměmi. Berlín při něm měl získat sídlo své ambasády a Česko by dostala pozemky v centru německé metropole pro novou budovu českého velvyslanectví.

Den otevřených dveří na německé ambasádě v Praze

Zaorálek taky uvedl, že se oba politici vyslovili pro pokračování Česko-německého fondu budoucnosti i po roce 2017. „Rezignovat na podobnou spolupráci by byla chyba," řekl.

Praha a Berlín zakotvily vznik fondu v Česko-německé deklaraci z ledna 1997. Jeho úkolem je napomáhat rozmanitým způsobem setkávání Čechů a Němců. V prvních deseti letech svojí existence sehrál fond také hlavní úlohu při odškodňování českých obětí nacismu.


Další články
Nahoru