dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Literáti z naší čtvrti: unikátní projekt představí osobnosti literatury Prahy 6
Starostka Prahy 6 Marie Kousalíková s literáty Jiřím Stránským (vpravo) a Petrem Šabachem.

Literáti z naší čtvrti: unikátní projekt představí osobnosti literatury Prahy 6

Víte, kde bydleli Jaroslav Seifert nebo Karel Toman? Kde Ladislav Fuks napsal světové dílo Pan Theodor Mundstock a kde trávil dětství Jiří Stránský? Kde Zdeněk Mahler sedával s Josefem Škvoreckým? Seznámit se s dvacítkou významných literátů posledních sta let z Prahy 6, s jejich díly a životními příběhy můžete díky unikátní projektu „Literáti z naší čtvrti“.

Ve čtvrtek 15. května začínají dvě speciální výstavy na dvou místech – ve Skleněném paláci na náměstí Svobody a v Památníku národního písemnictví v Pélleově ulici 20. Program vedle dvou výstav nabízí dále 3 komentované procházky, 4 speciální besedy a 3 soutěže. Detaily akce jsou na www.literatiznasictvrti.cz

vystava-1-nahled

Výstava v Památníku národního písemnictví

„Z dvaceti literátů, které projekt představuje, je hned sedm z nich čestnými občany městské části Praha 6. Tento projekt Praha 6 pořádá i proto, že chceme, aby se školáci i dospělí dozvěděli, že je to právě šestka, která se může pochlubit zvučnými jmény české i světové literatury jako jsou Jaroslav Seifert, Václav Havel, Josef Škvorecký a v současné době Zděnek Mahler nebo Jiří Stránský a odhalit jim jejich pestrý život a tvorbu,“ řekla Marie Kousalíková, starostka městské části Praha 6.

Literáti z naší čtvrti je projekt, který vzniká ve spolupráci Památníku národního písemnictví, městské části Prahy 6 a Porte o.s. „Nabízí dvojí pohled – na místa, kde literáti žili, a zároveň na předměty a rukopisy z archivu muzea. Jde tak o jedinečnou příležitost propojení těchto dvou míst paměti,“ uvedl Zdeněk Freisleben, ředitel Památníku národního písemnictví.

Osobní pozůstalosti „zuřivého reportéra“

Právě na výstavě v Památníku národního písemnictví může veřejnost vůbec poprvé uvidět například natrženou občanku Petra Šabacha nebo obálku jeho rukopisu novely Občanský průkaz. Návštěvníci si budou moci prohlédnout také ukázky dopisů Václava Havla jeho první manželce Olze, originály kreseb výtvarníka a spisovatele Petra Nikla nebo předměty osobní pozůstalosti „zuřivého reportéra“ E. E. Kische (pero, kalamář, pouzdro na cigarety a další).

kisch-nahled

Předměty z pozůstalosti Egona Erwina Kische

Dvě výstavy doplňuje bohatý doprovodný program. Sérii živých akcí zahájí vernisáž, na níž, ve vzpomínce na Josefa Škvoreckého, zahraje Jiří Stivín. Zájemci budou moci požádat o autogram Jiřího Stránského, Jiřího Suchého, Petra Šabacha a Ivana Vyskočila.

Všestranný umělec Petr Nikl, nejmladší z autorů prvního ročníku, se s námi doslova spojí 22. května on-line z New Yorku a společně se Simonou Babčákovou „zahrají“ z knihy Divňáci z Ňjújorku.

Ivan Hlas přijde s kytarou, Šabach s Jarchovským

Setkání bratří Jiřího a Ondřeje Suchých proběhne týden poté 29. května. O radosti bude podle pořadatelů beseda s Jiřím Stránským, který 12. června v zahradě Památníku národního písemnictví zavzpomíná na těžké i krásné časy a zároveň přečte ukázky ze svých knih.

Komponovaný večer v Písecké bráně bude 18. června patřit nejen Petru Šabachovi, ale i dvornímu scénáristovi Jana Hřebejka, Petru Jarchovskému a v neposlední řadě Ivanu Hlasovi, který dorazí s kytarou. Posledním z literátů tohoto ročníku, který se představí v rámci besedy ve Skleněném paláci, bude Zdeněk Mahler, vynikající vypravěč a zábavný společník. Beseda s touto osobností je naplánována na 24. června.

„Literáti z naší čtvrti je ambiciózní multižánrový projekt, který mapuje osudy a literární tvorbu tvůrčích osobností, jejichž životní příběh je spjat s lokalitou Prahy 6. Tedy s místem – kde se dobře tvoří a žije. Chceme oslovit všechny věkové skupiny čtenářů a příznivců dobré literatury prostřednictví výstav, soutěží a literárních vycházek,“ řekla Vladana Rýdlová ze sdružení Porte, o. s.

sabach-02-obcanka-nahled

Občanský průkaz Petra Šabacha s natrženou stranou číslo 13.

opsabach-2-nahled

Doklad spočívá na rukopisu novely Občanský průkaz.

 


Další články
Nahoru