dnes
Středa - zatazeno
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - snih
4°C
Literární maratón: Praha čítala po slovensky. Nonstop čtyři dny
Ze 17. ročníku Nonstop čtení v Jazzové sekci. Foto: lenka-prochazkova.eu

Literární maratón: Praha čítala po slovensky. Nonstop čtyři dny

Od středy 28. května do soboty 31. května se v prostorách Jazzové sekce konal 17. ročník Nonstop čtení. Téma letošního ročníku bylo Praha číta po slovensky. Jednalo se o nejdelší literární maratón v historii obou zemí – Česka a Slovenska.

„Záštitu převzal velvyslanec Slovenské republiky v Praze Peter Weiss, avšak iniciativa nevzešla od státem podporovaných institucí, ale od amatérů z Jazzové sekce a slovenských dobrovolných spolků působících v Praze,“ uvedl pro Pražský patriot předseda Jazzové sekce Karel Srp.

nonstop-cteni-nahled

Na akci četla i spisovatelka Lenka Procházková

Všichni byli podle jeho slov překvapeni, že z více než stovky čtenářů ani jeden nečetl slovenský bulvár. Převažovali Ladislav Ballek, Ladislav Mňačko, Dominik Tatarka, Vladimír Mináč, ale i politikum: Vzpomínky Bohuše Chňoupka nebo generála Lorence.

„Bombou však byla česká studie Jana Rychlíka Češi a Slováci ve 20. století – Spolupráce a konflikty 1914–1992 vydaná Vyšehradem a Ústavem pro studium totalitních režimů. Kniha šla doslova z ruky do ruky,“ řekl Srp.

Nonstop čtení slovenské literatury bylo přenášeno internetovým Rádiem Hortus. Poslouchali je lidé ve více než deseti dalších zemích.


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru