dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pondělí - prehanky-snih-dest
5°C
Pražská doprava

Lítačka je zelený plagiát Opencard, nebral si servítky. Jak dál sepsul kartu pro pražskou MHD?

Bylo zřejmé, že zavedení karty Lítačka v pražské MHD nenechá vlastníka projektu Opencard v klidu. Společnost EMS zveřejnila během první dne, kdy se Lítačka vydává, ostrou kritiku.

„Lítačka není nic jiného než plagitát Opencard natřený na zeleno. Zelené karty budou i nadále fungovat na DOS (elektronická tramvajenka), k čemuž má autorská práva společnost EMS. Praha se tudíž povinnosti domluvit se s EMS nezbaví, zavedení Lítačky navíc vytvořilo závislost novou – a to na finanční skupině J&T,“ uvedl mluvčí EMS Martin Opatrný.

Praha podle něj nemá zdrojové kódy ani k Opencard, ani k Lítačce. „Zavedením Lítačky se nevyřešil žádný z problémů Opencard. I nadále je například nezbytné pro celý systém  zajistit servisní podporu a další. Dvojí budou rovněž náklady,“ pokračoval.

Jediné, co se podle něj prvním březnovým dnem změnilo, je to, že vedle červeného plastu bude v oběhu také plast zelený. „Opencard také začínala drobnými milionovými náklady,“ dodal Martin Opatrný.


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Tato běžně používaná věc může zabíjet. Týká se to překvapivě velkého množství lidí

6. listopadu 2017 v 11:37 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Kolik především mladých nevidíte na silnici jinak, než se sluchátky v uších? Ať už jde o pěší, řidiče nebo cyklisty. Z průzkumu odborníků ÚAMK a dalších evropských automotoklubů vyplývá, že každý desátý v průměru jede na kole se sluchátky na uších. Že je to jejich věc? Ne tak docela, protože...

Další články
Nahoru