dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Lipová alej v Jeremenkově zůstane zachována, k zemi půjdou jen tři lípy
Ilustrační foto: archiv

Lipová alej v Jeremenkově zůstane zachována, k zemi půjdou jen tři lípy

Lipové stromořadí v Jeremenkově ulici zůstane zachováno, Praha 4 povolila pokácení pouze tří lip ze 47. Žádost o kácení lip malolistých v aleji podél Jeremenkovy ulice podalo Hlavní město Praha zastoupené na základě plné moci Technickou správou komunikací a důvodem měl podle žadatele být špatný zdravotní stav a zhoršená provozní bezpečnost těchto dřevin.

„S takto rozsáhlým kácením jsme od samého počátku zásadně nesouhlasili," uvedl 1. zástupce starosty pro oblast životního prostředí Jiří Bodenlos. „Kompletním pokácením těchto stromů by nepochybně došlo ke vzniku ekologické újmy a zhoršení životního prostředí obyvatel v bezprostředním okolí Jeremenkovy ulice. Alej v těchto místech plní nezastupitelnou úlohu izolační zeleně,“ dodal.

Žádost o pokácení celkem 47 stromů tvořících lipovou alej podala Technická správa komunikací loni na začátku září. Odbor životního prostředí a dopravy Úřadu městské části Praha 4 povolil pokácení tří stromů s ohledem na jejich zdravotní stav a sníženou provozní bezpečnost, a naopak nepovolil pokácení 44 stromů.

I když Technická správa komunikací svoji žádost podpořila znaleckým posudkem na zdravotní stav a provozní bezpečnost stromů, odbor životního prostředí a dopravy si nechal zpracovat vlastní znalecké posudky na posouzení zdravotního stavu, provozní bezpečnosti, perspektivy stromů a ekologického a jejich funkčního významu v lokalitě.

jeremenkova-od-c-o-14-nahoru-nahled

Jeremenkova ulice pohledem od Dvorců

Z obou posudků vyplynulo, že kvalita stromořadí je velmi dobrá a jeho funkční a estetická hodnota velmi vysoká. Pro Jeremenkovu ulici má lipová alej velký význam, nejen jako izolační zeleň zachycující prach a emise z dopravy ve značně frekventované ulici, ale slouží také k zastínění značně osluněné lokality a jako biotop živočichů a hnízdiště ptáků.

Stromy zadržují vodu v lokalitě, produkují kyslík a zvlhčují ovzduší. V nedávné době byl u těchto dřevin proveden zdravotní a bezpečnostní řez, podle znalců odborně provedený.

Za pokácené lípy musí Technická správa komunikací vysadit pět lip srdčitých s obvodem kmene 18 až 20 centimetrů a zapěstovanou korunou ve výšce 2,5 metrů, které stromořadí doplní.


Další články
Nahoru