Dnes Čtvrtek - oblacno 3°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Lipová alej v Hostavicích má zákonnou ochranu, magistrát vyhověl žádosti Prahy 14
Radní Karel Med a místostarostka Mária Ševčíková v Hostavické aleji. Foto: P14

Lipová alej v Hostavicích má zákonnou ochranu, magistrát vyhověl žádosti Prahy 14

Historická lipová alej v sousedství hostavického parku Vidlák se dočkala zákonné ochrany. Pražský magistrát v reakci na žádost Prahy 14 rozhodl o přidělení statusu významný krajinný prvek. O rozhodnutí informovali radní Prahy 14 Karel Med a místostarostka Mária Ševčíková (oba ANO).

Alej se loni dočkala revitalizace, která probíhala v několika fázích. V první byly řezem ošetřeny stávající dřeviny. V druhé došlo k odstraněné náletového porostu a ve třetí byly v blízkosti stávajících dřevin vysazeny nové, aby je v budoucnu nahradily.

V reakci na úpravy Spolek Hostavice Praha 14 vyzval radnici, aby aleji zajistila vhodnou formu zákonné ochrany. „Konkrétně se jednalo o status ‚významný krajinný prvek‘, který zákon definuje jako ekologicky, geomorfologicky nebo esteticky hodnotnou část krajiny, jež utváří její typický vzhled nebo přispívá k udržení její stability. Požádal jsem Odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy o posouzení požadavku. A ten k naší radosti žádosti o udělení statusu vyhověl,“ uvedl radní Karel Med, který má v gesci životní prostředí a veřejný prostor.

Nový status alej chrání. „Případným vandalům hrozí trestní stíhání, stejně tak jakékoliv kácení či úpravy jsou přísně vymezeny zákonem a budou vždy posuzovány příslušným magistrátním odborem,“ doplnila místostarostka Mária Ševčíková.

Doposud měla alej stejnou ochranu jako ostatní dřeviny dle zákona o ochraně přírody a krajiny, a to před poškozováním a ničením.

Stromořadí podle magistrátu představuje krajinný prvek, který je svou hodnotou významný pro přírodní park a krajinnou kompozici sídelního okraje Hostavic. „Jedná se o zachování a ochrany hodný prvek krajinného rozhraní mezi sídlem a otevřenou krajinou,“ uvedl ve stanovisku úřad.

Hostavická alej vede podél historické cesty spojující zástavbu s přírodními plochami kolem rezervace V Pískovně. Byla v místě vysázena už ve 30. letech minulého století. Tvoří ji především vzrostlé lípy, součástí jsou však i mladší dřeviny.

„Alej je jednou z přírodně-estetických a kulturně-historických hodnot daného území. Komponované stromořadí spoluurčuje ráz předmětné krajiny a přirozené propojuje stávající sídlo s mokřadní přírodní krajinou vymezenou nivou Rokytky a Svépravického potoka,“ popsal ve svém vyjádření magistrát.


Autor: Hla

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

Dnes v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

Včera ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

Včera v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

5. prosince 2023 v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

5. prosince 2023 v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru