Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Lipová alej v Hostavicích má zákonnou ochranu, magistrát vyhověl žádosti Prahy 14
Radní Karel Med a místostarostka Mária Ševčíková v Hostavické aleji. Foto: P14

Lipová alej v Hostavicích má zákonnou ochranu, magistrát vyhověl žádosti Prahy 14

Historická lipová alej v sousedství hostavického parku Vidlák se dočkala zákonné ochrany. Pražský magistrát v reakci na žádost Prahy 14 rozhodl o přidělení statusu významný krajinný prvek. O rozhodnutí informovali radní Prahy 14 Karel Med a místostarostka Mária Ševčíková (oba ANO).

Alej se loni dočkala revitalizace, která probíhala v několika fázích. V první byly řezem ošetřeny stávající dřeviny. V druhé došlo k odstraněné náletového porostu a ve třetí byly v blízkosti stávajících dřevin vysazeny nové, aby je v budoucnu nahradily.

V reakci na úpravy Spolek Hostavice Praha 14 vyzval radnici, aby aleji zajistila vhodnou formu zákonné ochrany. „Konkrétně se jednalo o status ‚významný krajinný prvek‘, který zákon definuje jako ekologicky, geomorfologicky nebo esteticky hodnotnou část krajiny, jež utváří její typický vzhled nebo přispívá k udržení její stability. Požádal jsem Odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy o posouzení požadavku. A ten k naší radosti žádosti o udělení statusu vyhověl,“ uvedl radní Karel Med, který má v gesci životní prostředí a veřejný prostor.

Nový status alej chrání. „Případným vandalům hrozí trestní stíhání, stejně tak jakékoliv kácení či úpravy jsou přísně vymezeny zákonem a budou vždy posuzovány příslušným magistrátním odborem,“ doplnila místostarostka Mária Ševčíková.

Doposud měla alej stejnou ochranu jako ostatní dřeviny dle zákona o ochraně přírody a krajiny, a to před poškozováním a ničením.

Stromořadí podle magistrátu představuje krajinný prvek, který je svou hodnotou významný pro přírodní park a krajinnou kompozici sídelního okraje Hostavic. „Jedná se o zachování a ochrany hodný prvek krajinného rozhraní mezi sídlem a otevřenou krajinou,“ uvedl ve stanovisku úřad.

Hostavická alej vede podél historické cesty spojující zástavbu s přírodními plochami kolem rezervace V Pískovně. Byla v místě vysázena už ve 30. letech minulého století. Tvoří ji především vzrostlé lípy, součástí jsou však i mladší dřeviny.

„Alej je jednou z přírodně-estetických a kulturně-historických hodnot daného území. Komponované stromořadí spoluurčuje ráz předmětné krajiny a přirozené propojuje stávající sídlo s mokřadní přírodní krajinou vymezenou nivou Rokytky a Svépravického potoka,“ popsal ve svém vyjádření magistrát.


Autor: Hla

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru