Dnes Pondělí - zatazeno 1°C
Zítra Úterý - snih 2°C
Pondělí 18. 1. 2021
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Koronavirus

Linky pomoci slouží pro psychickou pomoc nebo rady ke koronaviru

Obyvatelům hlavního města připravil pražský magistrát přehled kontaktů, na které se mohou v případě problémů či nedostatku informací obracet. Naleznou zde například linky pro seniory, linky důvěry, linky pro rodiče nebo kontakty na organizace jako Bílý kruh bezpečí a Člověk v tísni. 

Letáky již byly odeslány do všech pražských schránek, k dispozici jsou detaily i na webových stránkách www.prahadrzispolu.cz.

V návaznosti na šíření nemoci COVID-19 a protikoronavirová opatření se rozhodla Praha rozeslat do všech domácností v metropoli leták, kde mohou lidé naleznout přehled linek pomoci. Jedná se například o koronavirové linky, linky pomoci rodičům a seniorům, důvěry, první psychické pomoci nebo různé krizové linky a kontakty k řešení domácího násilí.

„Kvůli vládním opatřením omezujícím ekonomiku a pohyb osob mají lidé nejrůznější problémy a potřebují profesionální pomoc. Leták, který jsme rozeslali do pražských domácností, obsahuje kontakty na poradny, které mohou využít například lidé, kteří prožívají v těchto dnech úzkost, obavy, ale i ti, kteří si neví rady s finančními problémy nebo mají starosti s neobvyklým chováním dětí,“ říká Zdeněk Hřib primátor hl. m. Prahy.

Obrátit se na odborníky mohou také například příbuzní nebo sousedi, kteří vědí o někom, kdo je sám a potřebuje pomoc. Kromě operátorů obsluhují některé linky také přímo lékaři, kteří lidem v nejistotě poradí i pomohou. Kontakty poslouží i lidem, kterým například chybí sociální kontakt a interakce s osobami okolo sebe.

„V době mimořádných opatření je podle zkušeností zdravotníků a dalších organizací velmi důležitá informovanost lidí o možnostech pomoci. Hlavní město proto na webových stránkách www.prahadrzispolu.cz zřídilo několik míst, kde mohou lidé najít zprávy o vývoji onemocnění COVID-19, přehled o odběrových místech na území hlavního města Prahy a další zdroje informací. Mezi ně patří důležité kontakty, kam se obrátit v případě jakýchkoli potíží,“ dodává Hřib.

„Uvědomujeme si, že řada seniorů se cítí v této složité situaci osamocena a nemají na koho se obrátit, když potřebují radu nebo pomoc. Proto jsme již na jaře zřídili informační linku a zapojili spoustu dalších organizací, které nám pomáhají, aby se zejména senioři a další lidé, kteří potřebují pomoc, cítili v Praze lépe. Ne všichni mají přístup k internetu, proto roznášíme tento leták do schránek, aby každý našel potřebné kontakty a informace,“ popisuje náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček.

Leták s linkami pomoci Praha rozeslala do domácností v návaznosti na kampaň proti koronaviru, která má za cíl ukázat, jak je nyní více než kdy jindy důležitá slušnost, pomoc ostatním a hlavně lidem kolem nás, kteří jsou v první linii. Kampaň „Chraňte sebe i ostatní“ ukazuje na fotografiích skutečných záchranářů, policistů, strážníků, hasičů a pracovníků Českého červeného kříže, kteří jsou symbolem maximálního nasazení v době pandemie, že svou zodpovědností při dodržování opatření chráníme nejen ty nejohroženější z nás, ale i zdraví těch, kteří denně zachraňují životy.

„Po dlouhých týdnech protiepidemického režimu a sociální izolace může řada lidí pociťovat osamění, deprivaci nebo také vyčerpání, zejména při péči o děti a své blízké. Také některé děti mohou být více ohroženy v důsledku vypjatých situací v rodině. Pro všechny tyto Pražany jsme vytvořili leták s kontakty na odborníky, na něž se mohou obrátit a kteří jsou zde od toho, aby pomohli volajícím situaci zvládnout a najít z ní východisko,“ uzavírá Milena Johnová, radní hl. m. Prahy pro zdravotnictví a sociální politiku.

Za výrobu a rozeslání téměř 690 tisíc letáků do všech schránek v hlavním městě zaplatil pražský magistrát necelých 480 tisíc korun.
Diskuse: Odborníci z oboru imunologie a farmakologie na téma vakcína

Dnes v 09:37

Vývoj vakcíny proti onemocnění covid-19 představoval v uplynulých měsících jednu z největších vědeckých výzev, kterou lidstvo doposud poznalo. Co o vakcínách dokážou říci špičkoví odborníci z oboru imunologie a farmakologie se dozvíte v online diskusi, kterou na toto téma pořádá Přírodovědecké...

Praha odpustí podnikatelům poplatky za předzahrádky až do konce března

Včera ve 22:30

Praha prodlouží podnikatelům možnost mít před svou provozovnu předzahrádky zdarma, a to až do konce března tohoto roku. Rozhodli o tom radní. Cílem je podpora podnikatelů v době koronavirové krize, za předzahrádky přitom nic provozovatelé restaurací neplatili již od dubna minulého roku, podobně...

Praha 1 a Nemocnice Na Františku spouštějí očkování seniorů

Včera v 18:07

Centrum metropole je plně připraveno na očkování proti nemoci covid-19. Praha 1, její Nemocnice Na Františku a Středisko sociálních služeb společně se společností GHC Genetics spouštějí očkovací akci, jejíž součástí budou i mobilní očkovací týmy. 

V sobotu Praha 2 úspěšně naočkovala 140 seniorů

16. ledna 2021 v 19:58

Začátkem týdne radnice spustila speciální informační linku pro seniory 80+ z Prahy 2 a pomáhala s registrací při očkování.

GHC Genetics přesunuje odběrové místo na Výstavišti Holešovice na novou lokaci v rámci areálu

16. ledna 2021 v 11:26

Odběrové místo GHC Genetics na Výstavišti Holešovice bude v rámci areálu výstaviště přesunuto na nové místo. Nově bude od 19. ledna situováno do prostoru parkoviště před Tipsport Arénou blízko ulice U Výstaviště.

Praha 2 začíná očkovat dvojkové seniory 80+

16. ledna 2021 v 07:57

Dnes bude Praha 2 ve spolupráci s Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze na Karlově náměstí očkovat prvních 140 dvojkových seniorů. 

Praha 8 pomůže seniorům i s dopravou na očkování

15. ledna 2021 ve 22:07

Odbor zdravotnictví a sociálních služeb Prahy 8, který provozuje seniorské linky, dnes vyřídil a pomohl 160 volajícím. Nejvíce lidé volali mezi 8 a 10 ranní. První zájemce se ozval už dokonce v 6:30 ráno.

Praha 4 pomáhá seniorům zvládnout systém očkování

15. ledna 2021 v 09:34

V Praze 4, která je nejlidnatější městskou částí v hlavním městě, žije 8612 seniorů starších 80 let. Radnice před spuštěním očkování proti covid-19, aktuálně právě u seniorů nad 80 let, kontaktuje nejvíce ohrožené seniory a poskytuje pomoc těm, kteří nemají blízké příbuzné nebo známé, kteří by jim...

Praha 2: Seniorům 80+, kteří se chtějí nechat očkovat, pomůže radnice

15. ledna 2021 v 09:06

Senioři, kteří by se chtěli nechat očkovat proti nemoci covid-19, je jim 80 let a více a žijí na Praze 2, se mohou obrátit na radnici.

Praha pomůže seniorům s registrací a případnými dotazy k očkování

15. ledna 2021 v 08:23

Linka 800 160 166 bude dnešního dne od 12 hodin sloužit pro pomoc seniorům nad 80 let s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému a operátoři zde budou také vyřizovat případné dotazy k očkování.

Pomozte svému seniorovi s registrací, vyzývá Praha 10

15. ledna 2021 v 08:13

Praha 10 spustila výzvu ve které na své občany apeluje, aby pomohli příbuzným, sousedům a známým ve věku 80 let a víc, kteří se mohou registrovat na očkování proti covid-19. Vzhledem k tomu, že přihlásit se je možné pouze elektronicky, bude řada z nich potřebovat...

Praha 6 pomáhá seniorům s registrací na očkování

15. ledna 2021 v 06:05

Dnes začínají registrace k očkování proti covid-19 pro osoby starší 80 let. Centrální registrace organizuje ministerstvo zdravotnictví.

Další články
Nahoru