Dnes Pátek - snih -3°C
Zítra Sobota - snih 0°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Seniorská Praha

Linka seniorů: Nejistota, alkohol nebo deprese

Na krizovou telefonickou Linku seniorů 800 200 007 se obrací senioři, kteří se obávají přicházející zimy. Nastávající topné období a nejistota rostoucích životních nákladů jsou dalším z řady stresorů, kterým mnoho volajících čelí. Existenční problémy patří dlouhodobě mezi nejčastější témata na Lince seniorů, která je tady pro seniory už 20 let. 

„Volající zmiňují velkou existenční úzkost, objevují se nejen deprese a poruchy spánku, ale také sebevražedné úvahy či jednání. A to zhruba u stejného počtu volajících, jako v loňském roce, kdy volající reagovali na krizi vyvolanou pandemií,” říká vedoucí Linky seniorů 800 200 007, Kateřina Bohatá.

„Co je však varovné, je velký nárůst hovorů, kde senioři zmiňují závažnější problém s užíváním alkoholu. Počet volajících s tímto problémem v období srpen-září meziročně vzrostl čtyřnásobně. Z dlouhodobě stabilních cca 20 hovorů měsíčně počet narostl na 80 a 95 hovorů v průběhu srpna a září tohoto roku. To by mohlo vypovídat o tom, že jsou volající pod dlouhodobým stresem. Pokud se podaří najít pro ně úlevu ve formě podpory nebo informací a posílit jejich kompetence, věřím, že se tento počet opět sníží,” doplňuje Bohatá.

Jedním z nejčastějších témat jsou existenční problémy. Před 20 lety byl nepoměr v důchodech, vracely se byty v restitucích a lidé neměli na nové nájmy nebo neměli kam jít. Příběhy volajících na linku tak měly leccos společného s aktuální situací.

„Protože finanční situace volajících se nám nedařilo vždy zdárně řešit, např. i s pomocí našich právníků, bylo potřeba hledat jiné cesty, jak pomáhat volajícím s existenčními problémy. Rozhodli jsme se pomáhat zvládnout frustraci. Často jde o lidi, kteří celý život tvrdě pracovali, teď jsou ale najednou v hmotné nouzi a nevidí řešení. Nemohou si vzít brigádu, je jim hloupé říct i o dávky, procesu žádání o dávky nerozumí nebo na ně čekají dlouho,“ vysvětluje Bohatá.

Volající, kteří řeší existenční problémy, například v souvislosti s energetickou krizí, získají na Lince seniorů podporu i konkrétní nasměrování. Na základě dosavadních telefonátů sestavil tým Linky seniorů nejdůležitější podpůrné body:
•    Využijte možností zorientovat se v oblasti sociálních služeb a státní sociální podpory (informace získáte na linkách krizové pomoci, sociálním odboru, www.destnikprotidrahote.cz).
•    Neostýchejte se dostupných možností využít a a účelně podporu čerpejte. Nejčastěji jde o příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, příspěvek na dietní stravování či příspěvek na mobilitu. Počítejte s tím, že příspěvky jsou účelně přiznány a musí být využity na daný konkrétní účel.
•    Udržujte si přehled o financích (požádejte o častější vyúčtování služeb, veďte si finanční deník).
•    Zaměřte se na zajištění základních potřeb a nešetřete na nich (základní strava, teplo v obytné místnosti, péče o zdraví)
•    V lékárně/u lékaře se zeptejte na léky bez doplatku.
•    Mluvte se svými blízkými otevřeně, když je vaše finanční situace tíživá.
•    Nemusíte vše zvládnout sami, využívejte nabízené podpory a pomoci okolí. Využijte například organizace jako je oblastní Charita, Šatník nebo Potravinová banka.
•    Využívejte možností poradenství v oblasti energetických úspor, konzultujte plánované velké výdaje na zateplení či rekonstrukce apod. Buďte obezřetní při využívání nabídek firem.
•    Neostýchejte se zapojit do akcí ve vašem okolí. Společné vaření, výměnné bazárky oblečení či domácích produktů mohou pomoci uspořit peníze i navázat nová přátelství.

20 let na Lince seniorů
Linka seniorů 800 200 007 je bezplatnou anonymní krizovou linkou a linkou důvěry pro seniory, pečující o seniory a osoby v krizi. Provozní doba je každý den, včetně víkendů a svátků, od 8 do 20 hodin. Partnerem linky je MPSV, Nadace O2 a Magistrát hl. města Prahy. Nezisková organizace Elpida ji zřídila 1. října 2002 při příležitosti Mezinárodního dne seniorů.

Za 20 let se provozní doba Linky seniorů prodloužila o 10 hodin denně. V roce 2002 byla Linka k dispozici dvě hodiny denně a za rok se dovolalo téměř 1000 seniorů nebo pečujících.  Dnes počet narostl na 23 000 ročně.

Role linky byla původně informační. Střídali se na ní lékaři, právníci nebo psychologové. Brzy se ale ukázalo, že nejdůležitější je podpořit seniory ve zvládání náročné situace a umět rozhovor vést, proto se služba proměnila v krizovou linku. Právními, sociálními nebo zdravotními základy jsou dnes vybavení psychologové a krizoví interventi. Neustále se vzdělávají a musí mít přehled.

Na bezplatnou linky se za dobu její existence dovolaly stovky tisíc lidí v krizi, důvody se ale často opakují. Nejčastěji přiměje volající vytočit Linku seniorů pocit osamělosti a rodinné vztahy.


Autor: Cen

Praha 5 pozvala seniory na koncert do Muzea hudby

Včera v 10:43

V rámci cyklu Andělská matiné se konal koncert pro seniory v Muzeu hudby. Pontes Musici pro posluchače připravili skvosty romantické tvorby pro housle a klavír. Andělsky zahráli Luboš Dudek a Barbora Sejáková na klavír.

Do Retrokavárny za psy

5. prosince 2022 ve 12:09

V Retrokavárně se v úterý 6. prosince se svými canisterapeutickými psy představí Laurencie Kühpastová. Senioři se tak mohou s tímto typem terapie seznámit nejen teoreticky, ale také prakticky.

Pro seniory: Květinový ateliér v KC Zahrada

3. prosince 2022 v 17:59

V úterý 13. prosince od 10 do 12 hodin proběhne v KC Zahrada v Praze 11 Květinový ateliér pro seniory.

Praha 1: Vánoční koncert pro seniory

30. listopadu 2022 ve 12:43

Vánoční koncert pro seniory z Prahy 1 se koná 19. prosince od 18:30 v Paláci Žofín. Vystoupí Český chlapecký sbor Boni pueri.

Praha 11: Cyklojízda pro seniorky a seniory

30. listopadu 2022 v 06:39

Jihoměstká sociální pořádá v pondělí 5. prosince již pátou vánoční cyklojízdu pro seniorky a seniory s Mirjou.

Pro seniory Prahy 4: Koncert připomene sametovou revoluci

9. listopadu 2022 v 10:57

Zavzpomínat na sametovou revoluci a zaposlouchat se do hitů té doby můžete v úterý 15. listopadu v Kulturním centru Novodvorská.

Pro seniory: Jak se dělá ZOO

9. listopadu 2022 v 08:10

Vysočanská Véčka pro seniory z Prahy 9 zvou do Divadla Gong.

Pro seniory: Jak se bránit zlodějům a podvodníkům

8. listopadu 2022 v 07:44

Policie ČR připravila pro seniory ve čtvrtek 10. listopadu přednášku, jak se chovat v rizikových situacích. Začíná se v 10 hodin.

Paní Olga Pleskotová slavila stovku, blahopřál i starosta

6. listopadu 2022 v 09:25

Ve čtvrtek 3. listopadu oslavila paní Olga Pleskotová z Domova pro seniory Donovalská v Praze 11 životní jubileum, 100 let.

Paní Marie Lisá oslavila 101 let, blahopřál starosta

25. října 2022 ve 12:49

V Domově pro seniory Háje se 20. října uskutečnilo posezení s klienty, kteří v tomto měsíci slavili významné životní jubileum. Mezi jubilanty patřila i paní Marie Lisá, která 14. října oslavila 101 let.  

Pro seniory Prahy 13: Podzimní floristika

20. října 2022 v 09:10

Praha 13 ve spolupráci s Římskokatolickou farností sv. Jakuba st. připravuje akci pro seniory s názvem Podzimní floristika.

Legoroboti pro seniory a vnoučata

16. října 2022 v 09:45

Středisko sociálních služeb Praha 1 pořádá v rámci cyklu zážitkových programů pro seniory akci Legoroboti II. Dílna je vhodná po seniorky i seniory, mohou vzít sebou vnoučata. 

Další články
Nahoru