Dnes Neděle - skorojasno 9°C
Zítra Pondělí - zatazeno 8°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Seniorská Praha

Linka seniorů: Nejistota, alkohol nebo deprese

Na krizovou telefonickou Linku seniorů 800 200 007 se obrací senioři, kteří se obávají přicházející zimy. Nastávající topné období a nejistota rostoucích životních nákladů jsou dalším z řady stresorů, kterým mnoho volajících čelí. Existenční problémy patří dlouhodobě mezi nejčastější témata na Lince seniorů, která je tady pro seniory už 20 let. 

„Volající zmiňují velkou existenční úzkost, objevují se nejen deprese a poruchy spánku, ale také sebevražedné úvahy či jednání. A to zhruba u stejného počtu volajících, jako v loňském roce, kdy volající reagovali na krizi vyvolanou pandemií,” říká vedoucí Linky seniorů 800 200 007, Kateřina Bohatá.

„Co je však varovné, je velký nárůst hovorů, kde senioři zmiňují závažnější problém s užíváním alkoholu. Počet volajících s tímto problémem v období srpen-září meziročně vzrostl čtyřnásobně. Z dlouhodobě stabilních cca 20 hovorů měsíčně počet narostl na 80 a 95 hovorů v průběhu srpna a září tohoto roku. To by mohlo vypovídat o tom, že jsou volající pod dlouhodobým stresem. Pokud se podaří najít pro ně úlevu ve formě podpory nebo informací a posílit jejich kompetence, věřím, že se tento počet opět sníží,” doplňuje Bohatá.

Jedním z nejčastějších témat jsou existenční problémy. Před 20 lety byl nepoměr v důchodech, vracely se byty v restitucích a lidé neměli na nové nájmy nebo neměli kam jít. Příběhy volajících na linku tak měly leccos společného s aktuální situací.

„Protože finanční situace volajících se nám nedařilo vždy zdárně řešit, např. i s pomocí našich právníků, bylo potřeba hledat jiné cesty, jak pomáhat volajícím s existenčními problémy. Rozhodli jsme se pomáhat zvládnout frustraci. Často jde o lidi, kteří celý život tvrdě pracovali, teď jsou ale najednou v hmotné nouzi a nevidí řešení. Nemohou si vzít brigádu, je jim hloupé říct i o dávky, procesu žádání o dávky nerozumí nebo na ně čekají dlouho,“ vysvětluje Bohatá.

Volající, kteří řeší existenční problémy, například v souvislosti s energetickou krizí, získají na Lince seniorů podporu i konkrétní nasměrování. Na základě dosavadních telefonátů sestavil tým Linky seniorů nejdůležitější podpůrné body:
•    Využijte možností zorientovat se v oblasti sociálních služeb a státní sociální podpory (informace získáte na linkách krizové pomoci, sociálním odboru, www.destnikprotidrahote.cz).
•    Neostýchejte se dostupných možností využít a a účelně podporu čerpejte. Nejčastěji jde o příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, příspěvek na dietní stravování či příspěvek na mobilitu. Počítejte s tím, že příspěvky jsou účelně přiznány a musí být využity na daný konkrétní účel.
•    Udržujte si přehled o financích (požádejte o častější vyúčtování služeb, veďte si finanční deník).
•    Zaměřte se na zajištění základních potřeb a nešetřete na nich (základní strava, teplo v obytné místnosti, péče o zdraví)
•    V lékárně/u lékaře se zeptejte na léky bez doplatku.
•    Mluvte se svými blízkými otevřeně, když je vaše finanční situace tíživá.
•    Nemusíte vše zvládnout sami, využívejte nabízené podpory a pomoci okolí. Využijte například organizace jako je oblastní Charita, Šatník nebo Potravinová banka.
•    Využívejte možností poradenství v oblasti energetických úspor, konzultujte plánované velké výdaje na zateplení či rekonstrukce apod. Buďte obezřetní při využívání nabídek firem.
•    Neostýchejte se zapojit do akcí ve vašem okolí. Společné vaření, výměnné bazárky oblečení či domácích produktů mohou pomoci uspořit peníze i navázat nová přátelství.

20 let na Lince seniorů
Linka seniorů 800 200 007 je bezplatnou anonymní krizovou linkou a linkou důvěry pro seniory, pečující o seniory a osoby v krizi. Provozní doba je každý den, včetně víkendů a svátků, od 8 do 20 hodin. Partnerem linky je MPSV, Nadace O2 a Magistrát hl. města Prahy. Nezisková organizace Elpida ji zřídila 1. října 2002 při příležitosti Mezinárodního dne seniorů.

Za 20 let se provozní doba Linky seniorů prodloužila o 10 hodin denně. V roce 2002 byla Linka k dispozici dvě hodiny denně a za rok se dovolalo téměř 1000 seniorů nebo pečujících.  Dnes počet narostl na 23 000 ročně.

Role linky byla původně informační. Střídali se na ní lékaři, právníci nebo psychologové. Brzy se ale ukázalo, že nejdůležitější je podpořit seniory ve zvládání náročné situace a umět rozhovor vést, proto se služba proměnila v krizovou linku. Právními, sociálními nebo zdravotními základy jsou dnes vybavení psychologové a krizoví interventi. Neustále se vzdělávají a musí mít přehled.

Na bezplatnou linky se za dobu její existence dovolaly stovky tisíc lidí v krizi, důvody se ale často opakují. Nejčastěji přiměje volající vytočit Linku seniorů pocit osamělosti a rodinné vztahy.


Autor: Cen

Jak na dokumenty. Přednášky v sále seniorů DPS

Dnes ve 12:49

Na cyklus přednášek týkajících se dokumentů v digitální podobě a práce s nima zve radnice Prahy 15. 

Pidirevue v Praze 15

23. února 2024 v 09:29

Představení ochotnického divadla seniorů Poslední vlastenecké divadelní je plné známých a oblíbených skladeb od skladatelů Hašlera a Ježka a také z divadla Semafor.

Narozeninová gratulace Aleně Vorlové, čestné občance Prahy 4

23. února 2024 v 09:06

Lékařka a dlouholetá sběratelka loutek Alena Vorlová oslavila v letošním roce 94. narozeniny. Hodně zdraví a životního optimismu jí za Prahu 4 popřáli společně starosta Ondřej Kubín (ODS) a 1. místostarostka Irena Michalcová (ANO).

Týden péče o oči pro seniory Prahy 13

20. února 2024 ve 20:27

Praha 13 a Středisko sociálních služeb Prahy 13 spolu s lékaři Oční kliniky JL ve Stodůlkách připravili pro kluby seniorů Prahy 13 sérii přednášek o nejčastějších očních onemocnění, včetně možností prevence a léčby. Cyklus pěti přednášek renomovaných odborníků je doplněn diagnostikou a měřením...

Fórum mladých hraje seniorům v Tomáši

19. února 2024 ve 14:39

Středisko sociálních služeb Prahy 1 zve seniory na akci, která se koná ve čtvrtek 22. února od 14 hodin v klubu seniorů Tomáš.

Praha 4 zajistí i letos dotované plavenky pro seniory a hendikepované

18. února 2024 v 10:41

Praha 4 podpoří i v letošním roce sportovní aktivity seniorů dotovanými vstupenkami (plavenkami), které mohou uplatnit v Plaveckém stadionu v Podolí. Rozhodla o tom ve středu 14. února rada městské části. Plavenky jsou určeny pro seniory starší 63 let a držitele průkazu ZTP s trvalým pobytem na...

Vysočanská Véčka pro seniory v březnu

18. února 2024 v 10:41

Praha 9 nabízí seniorům další možnosti trávení volného času. Akce Vysočanská Véčka jsou určeny seniorům, kteří mají trvalé bydliště v působnosti úřadu Sokolovská 14, Praha 9.

Kurzy trénování paměti pro seniory Prahy 10

7. února 2024 ve 12:50

Praha 10 na jaře opět nabídne kurzy trénování paměti zájemcům z řad seniorů (60+), kteří mají trvalé bydliště na území desáté městské části.

Fantastický výsledek týmu pétanque Lukáš Praha 13

7. února 2024 v 09:41

Velkého úspěchu dosáhli senioři Prahy 13 na jedenáctém ročníku Zimní Ubuligy. Suverénním způsobem vyhráli opravnou osmifinálovou skupinu a zajistili si tak poslední postupové místo do čtvrtfinále A celé soutěže. Tam pokračovali ve skvělém výkonu, vyřadili silné čtvrtfinálové a semifinálové soupeře...

Praha 9 pro seniory: Holky z naší školky aneb příběhy kolem populárních hitů

5. února 2024 v 09:55

Nová hudební talk show, která se točí kolem populárních hitů, které za svou kariéru nazpíval jeden z našich nejpopulárnějších zpěváků se koná v úterý 13. února ve 14 hodin.

Přednáška v Praze 1: Co dělat když

22. ledna 2024 v 07:43

Středisko sociálních služeb Praha 1 připravilo na únor zejména pro věkově zralé sousedy aktivity nejen z kultury. V programu najdou také podporu pohybu a právní rady. V úterý 6. února budou zájemcům k dispozici zástupci občanské poradny, kteří vysvětlí jaká máte práva...

Vysočanská Véčka: Holky z naší školky aneb příběhy kolem populárních hitů

16. ledna 2024 v 11:00

Nová hudební talk show, která se točí kolem populárních hitů, které za svou kariéru nazpíval jeden z našich nejpopulárnějších zpěváků v úterý 13. února ve 14 hodin.

Další články
Nahoru