dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
Lidská lebka jako podložka pod hlavu během spánku
Lebka předka ze Západní Papuy. Foto: archiv

Lidská lebka jako podložka pod hlavu během spánku

Již tento čtvrtek se otevřou brány jarního veletrhu starožitností Antique, opět v prostorách Novoměstské radnice na Karlově náměstí. Na návštěvníky veletrhu čeká až do neděle tradiční přehlídka starožitností, od obrazů přes míšeňský porcelán a secesní sklo až po zbraně a starožitné šperky.

Vzhledem k mottu veletrhu „se starožitnostmi na cestách“ starožitníci lákají i na rarity z dalekých koutů světa. K vidění bude například originální „lebka předka“ pocházející od kmene Asmat žijícího na Západní Papu. Pro tento kmen byly lebky předků (ndambirkus) součástí každodenního života.

Ceremoniální život byl zaměřen na usmiřování živých s duchy zemřelých a bohaté zdobení vzácných lebek předků jsou toho důkazem. Lebky byly někdy uchovávány na bezpečném místě, jindy pro utužení vztahu se zemřelými předky nošeny připevněny okolo krku, nebo sloužily jako podložky hlavy během spánku.

„Na veletrhu se představí celkem 61 vystavovatelů z celé České republiky, kteří představí nejzajímavější předměty ze svých sbírek, od drobných a finančně dobře dostupných starožitností po velmi hodnotná umělecká díla. Jednotlivé expozice ale letos oživí i několik rarit pocházejících z netradičních oblastí a vzdálených končin,“ říká k veletrhu Jan Neumann, prezident pořadatelské organizace Asociace starožitníků ČR.

35. veletrh starožitností se koná na Novoměstské radnici od čtvrtka do soboty 23. až 25. dubna v době od 10 do 19 hodin, v neděli 26. dubna od 10 do 17 hodin. Základní vstupné je 100 korun, pro studenty a důchodce 80 korun.


Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

Včera ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

Včera v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru