dnes
Úterý - jasno
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
Ubohost, reagoval politolog na zmizení obrazu Zemana ze sálu zastupitelstva. A další reakce?
Prezident České republiky Miloš Zeman. Foto: Archiv KPR

Ubohost, reagoval politolog na zmizení obrazu Zemana ze sálu zastupitelstva. A další reakce?

Server Pražský patriot ve čtvrtek jako první informoval o tom, že ze zdi jednací místnosti pražského magistrátu zmizel obraz prezidenta Miloše Zemana. Po počátečním mlčení a smíchu později vedení města sdělilo, že obraz spadl a rozbil se. Opozičním politikům i politologovi přijde takové jednání ubohé.

Primátor Tomáš Hudeček (TOP09) na dotaz Pražského patriota se smíchem odpověděl, že prezident prostě zmizel. „Když jsem to viděl, dělal jsem si legraci, že u mě v kanceláři není,“ dodal.

„Obraz se poškodil při manipulaci. O sundání portrétu pana prezidenta rozhodla hospodářská správa magistrátu. K nehodě došlo v úterý, tedy dva dny před jednáním zastupitelů,“ uvedla mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová.

Obraz se podle ní na své místo vrátí, jakmile bude opravený. „Je to otázka dní a na příštím jednání zastupitelů by měl být na stejném místě jako dříve,“ řekla. Pro opoziční politiky ani politologa však takové vysvětlení není příliš věrohodné.

Podle politologa Zbořila je to ubohost

zastupitelstvo-znak-a-prezident-nahled

Obraz prezidenta visel na místě červené šipky

„Ať už je pan primátor členem jakékoli strany, nesmí zapomenout, že pan Zeman byl zvolen z vůle lidu, dokonce v přímých volbách. Nestojí to vlastně ani za komentář, je to jen lidská a úřednická ubohost,“ řekl politolog Zdeněk Zbořil.

Zastupitelka Marta Semelová (KSČM) uvedla: „To, co pan primátor Hudeček považuje za velmi vtipné, považuje normální občan za hloupost, výsměch a urážku. U něj a u celé rady se nejedná jen o tuto záležitost,“ řekla.

Hudeček nejprve hleděl a mlčel, pak se smál

O ztrátě obrazu se Semelová zmínila již na čtvrtečním zastupitelstvu, v rámci ústních interpelací. Primátor Tomáš Hudeček ani radní Václav Novotný (oba TOP 09) na její poznámku nijak nereagovali, jen se oba otočili a začali udiveně hledět na místo, kde obraz prezidenta býval. Pak se Hudeček smál.

Zajímal nás i názor zástupce sociální demokracie, která menšinovou radu TOP 09 svými hlasy drží. Zastupitel Miroslav Poche (ČSSD) věří, že primátor neblafuje a že obraz opravdu spadl a rozbil se.

„Předpokládám, že pan primátor by se nesnížil k takové lži, k takovému boji. Nevšiml jsem si toho, upozornila mě na to až mediální odezva. Předpokládám, že obraz se na příštím zasedání zastupitelstva zase vrátí na své místo,“ řekl.

Podle Zoufalíka je to shazování autority hlavy státu

Kriticky se k záležitosti naopak staví nezařazený zastupitel a starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík. „Nejsem členem fanklubu prezidenta Zemana. V mé kanceláři ale obraz prezidenta je. Není to totiž o Zoufalíkovi, ale o tom, že hlava státu v kanceláři starosty být má. Totéž platí pro jednací síň pražského zastupitelstva,“ řekl.

„Jestli někdo shazuje tímto způsobem autoritu prezidenta republiky, ve své podstatě ukazuje na to, že si neuvědomuje základní principy, na kterých by měla stát tato republika. To není jen boj, to je hloupost lidí, kteří si neuvědomují jednu věc: že naše společnost je možná taková, jaká je, i proto, že nejsme schopni pochopit, že každou společnost tvoří určitá hierarchie,“ řekl.

„Máme nějakou státnost, máme určité symboly. TOP 09 si hodně přála, aby byl prezident volen přímo. A v přímé volbě byl zvolen tento prezident. Měli bychom akceptovat roli hlavy státu – ve chvíli, kdy budeme shazovat autority, je to začátek konce,“ dodal.


Autor: Anna Skálová

Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru