Dnes Pátek - obcasny-dest 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 13°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Lídrem koalice SPOLU  ve volbách a kandidátem na primátora Prahy se stal Svoboda z ODS
Bohuslav Svoboda na předvolebním sněmu. Foto: ODS Praha

Lídrem koalice SPOLU ve volbách a kandidátem na primátora Prahy se stal Svoboda z ODS

Delegáti pražského regionálního sněmu ODS dnes na zasedání v hotelu Artemis vybrali jména, kterými obsadí místa na kandidátní listině koalice SPOLU pro podzimní volby do zastupitelstva hlavního města. Lídrem a tím pádem i kandidátem na primátora bude Bohuslav Svoboda, který tuto pozici zastával už i v letech 2010 až 2013.

ODS má s koaličními partnery dohodu, že první místo na kandidátce patří právě občanským demokratům. Na prvních 33 místech kandidátky bude mít ODS 18 míst včetně lídra, TOP 09 pak 12 pozic a lidovci tři místa.

Další místa kandidátky vyhrazená pro občanské demokraty dnes obsadili kromě Svobody například předseda zastupitelského klubu ODS Zdeněk Zajíček, starosta Prahy 9 Tomáš Portlík, starostka Prahy 2 Alexandra Udženija a další starostové a komunální politici.

„Praha je dnes na třiceti procentech svého potenciálu a každý lékař by situaci takového pacienta označil za blížící se kritickému stavu. Pražanům nabízím cestu ze současného chaosu a marasmu, který zejména poslední čtyři roky vládne v pražské dopravě, ve výstavbě klíčové dopravní infrastruktury a v nejužším vedení města. Když vidím, jak koalice SPOLU funguje na vládní úrovni, dává mi to jistotu, že sestavíme zkušený tým, který dokáže Prahu zase rychle rozpohybovat dopředu. Je načase se vrátit k profesionálnímu řízení města! Praze a Pražanům jsem dal celý svůj profesní život a nehodlám s tím přestat. Těším se na to, jsem plný sil a udělám vše pro to, abych naplnil očekávání voličů,“ řekl ke svému zvolení Bohuslav Svoboda.

Jeho zvolení uvítal také předseda pražské ODS a poslanec Marek Benda. „Docenta Svobody si velmi vážím. Je to muž s velkými profesními i politickými zkušenostmi, člověk, který umí naslouchat, lékař, který zachraňuje každodenně životy lidem a osobnost s velkým charakterem. Jsem hrdý na to, že můžeme do čela koalice SPOLU a těchto pro Prahu klíčových magistrátních voleb vyslat právě jeho,“ řekl předseda pražské ODS Marek Benda.

Jeho slova potvrzuje i předseda TOP 09 Praha Jiří Pospíšil: „Jedná se o mimořádně zkušeného politika, což je pro pozici primátora velmi důležité. Nemůžete řídit tak složitý organismus, když vám chybí tato empirie. Docent Svoboda moc dobře ví, jak se takové město řídí, jakým tlakům může čelit a především, co město potřebuje. Za mě je to skvělá volba.“

Anketa

Už víte, komu dáte hlas v podzimních komunálních volbách?

70%
(70%)
10.7%
(10.7%)
19.3%
(19.3%)
Obdobně se vyjádřil i předseda pražských lidovců Tomáš Kaplan: „Osoba docenta Svobody je pro mne garancí toho, že pražská koalice SPOLU bude mít ve svém čele mravní autoritu, která již v minulosti ukázala, že si za svými postoji stojí. Pro mne je navíc podstatné, že v čele kandidátky SPOLU bude člověk, který ví, že politiku je třeba dělat sociálně citlivě a sociálním tématům rozumí.“

Bohuslav Svoboda byl pražským primátorem v letech 2010 až 2013, stal se tedy nástupcem Pavla Béma. Vedl koalici ODS a ČSSD, ta se následně rozpadla a Svoboda pokračoval jako primátor v koalici ODS a TOP 09.

Ani toto spojení nevydrželo, Svoboda byl na jaře 2013 odvolán. ODS odešla z vedení metropole a až do voleb v roce 2014 vládla koalice TOP 09 a ČSSD. Od Svobodova odvolání je v Praze ODS v opozici.

Komunální volby v roce 2018 v Praze vyhrála ODS, která má v 65členném městském zastupitelstvu 14 mandátů. Na druhém místě skončili Piráti, kteří mají 13 zastupitelů, stejný počet jako třetí Praha Sobě a čtvrté Spojené síly. ANO má 12 zastupitelů a spolu s ODS je v opozici. Koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil má většinu 39 mandátů.


Autor: puc
Další články
Nahoru