
Lídr kandidátky JMND Souček: Jižní Město nesmí být jen noclehárna, ale živé „město"
2. září 2018 08:30
Proč jste se stal členem dobrovolnické organizace Vodní záchranná služba a dá se to dlouhodobě zvládat při zaměstnání?
K vodě jsem měl blízko od malička. Od útlého dětství jsem se věnoval plavání a vodnímu polu, kterému jsem se následně věnoval na vrcholové úrovni. Od 1993 jsem se začal věnovat přístrojovému potápění a tato kombinace mě přivedla až k Vodní záchranné službě (VZS). Zvláště v době, když jsem ještě neměl rodinu, mohl jsem se této činnosti věnovat téměř přes celé léto každý rok. Přesto, že v současné době se převážně věnuji technickému zajištění provozu, chodu VZS a logistice, tak jsem připraven na situace, jakými jsou například povodně a personální výpadky na stanovišti. Dále se věnuji předávání zkušeností a poznatků, kterých mám za ty roky skutečně mnoho. Neočekávané či akutní situace, jako jsou povodně či havárie, zaměstnání naruší. Ale mám kolem sebe prima partu a vždy se to dalo skloubit. Každý z nás se může ocitnout v situaci, kdy potřebuje pomoc, a tak k tomu přistupují i zákazníci mojí firmy. Nesetkal jsem se v kritické situaci s nepochopením, ani u klientů ani u své rodiny.
Kde jste letos v rámci dobrovolnické činnosti působil?
Naše základna je během léta na Slapech na Staré Živohošti, služba je přítomna od 1. července do 31. srpna nonstop 24 hodin, sedm dní v týdnu, jako složka integrovaného záchranného systému pod dispečinkem záchranné služby a dispečinkem Hasičského záchranného sboru. Jinak během roku působím na jednorázových akcích. Nebo akutně třeba při povodních.
Začínáte být aktivní v komunální politice, čím Vás zaujala strana Jižní Město – náš domov?
Na Praze 11 žiji již od roku 1998, celý život žiji na Praze 4. Nikomu z nás by nemělo být jedno, jak a kde žije. Od malička jsem vyrůstal v rodině, kde se řešila politika, včetně té komunální. Je jednoduché, jen reptat a říkat, „tohle by se mělo a tohle zase někdo neudělal“. A protože jsem akční člověk, který má aktivní rodinu a mám zde na Jižním Městě svůj domov, rozhodl jsem se nejen „reptat“, ale také se pokusit s tím něco udělat. Jižní Město – náš domov je skupina odborníků z různých profesních oborů, kteří v osobním i profesním životě něco dokázali a mají jasnou představu co a jak dělat.
Členem strany je Dalibor Mlejnský. Jak s odstupem času hodnotíte jeho působení ve vedení jedenácté městské části?
Velmi pozitivně. Za jeho působení v pozici starosty došlo k obrovskému rozvoji a zlepšení kvality bydlení právě na celé Praze 11. A právě mnohdy neoprávněná kritika lidí, kteří nic nedokázali, mě vyprovokovala po volbách 2014 se začít vyjadřovat k „věcem veřejným“.
Co by se mělo na Jižním Městě změnit?
Znovu nastartovat rozvoj Jižního Města a celé Prahy 11. Důsledně naslouchat místním. Aby Jižní Město nebylo jen noclehárna, ale živé „město“. Aby to bylo místo, kde mladé rodiny budou toužit žít a budovat si zde svůj domov. A rodina je od nejmenších až po seniory.
Pokud byste byl zvolen v komunálních volbách, na co byste se v zastupitelstvu Prahy 11 zaměřil? Jak by byly Vaše priority?
Z profesního hlediska mi je blízká doprava. Jako člen Komise pro strategické územní plánování jsem této náplni přišel také na chuť, z pozice záchranáře mám určitě také k této oblasti co říci. Jako bývalému vrcholovému sportovci a sportovnímu trenérovi dětí mi je blízkým tématem i sport.
Stíhal byste se jako komunální politik nadále věnovat Vaší současné pracovní činnosti?
Jsem aktivní člověk, který si čas umí přizpůsobit tak, jak je aktuálně třeba. Politice se již nějaký čas věnuji, účastním pravidelně jak zastupitelstev, setkání se starostou, komise pro strategické územní plánování, pravidelně sleduji dění na sociálních sítích, internetu i v periodikách. Je pravděpodobné, že současné pracovní činnosti bych se jako komunální politik věnoval méně, respektive určité pravomoci a úkoly bych převelel na pověřené osoby, které mě ve firmě plnohodnotně zastoupí.
Jste spokojen s tím, jak je v metropoli nastavena podpora zdravotnické záchranné služby?
Pražská záchranná služba v Praze je nejstarší záchrannou službou v České republice a patří dokonce mezi nejstarší záchranné služby na světě. Denně zasahuje v průměru u 340 případů. Průměrný dojezdový čas posádek u nejnaléhavějších událostí uvádí do 8 minut, v 95 % událostí jsou zdravotníci na místě do 15 minut. Již uvedené značí, že na pražskou záchranku můžeme být právem hrdí. Na Praze 11 je výjezdové stanoviště v Markušově ulici, takže obyvatelé či návštěvníci Prahy 11 jsou v těch nejlepších rukou. Dojezdové časy záchranky se zde na „Jižnáku“ zkrátily na 5 min. Nicméně jak záchranka, tak ostatní složky IZS, záchranáři, strážnici, hasiči, lékaři…se potýkají s akutním personálním nedostatkem. Změna legislativy, či změna tarifních platů ze strany Prahy je běh na dlouhou trať, proto je potřeba výrazně a pružně zvýšit podporu těchto složek ze strany městské části.