Dnes Úterý - obcasny-dest 3°C
Zítra Středa - obcasny-dest 1°C
Úterý 6. 12. 2022
Svátek má Mikuláš
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Lidovec Bartošek: Pokud bude silná Ukrajina, bude silná celá Evropa
Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (vpravo) a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Zdroj foto: KDU -ČSL

Lidovec Bartošek: Pokud bude silná Ukrajina, bude silná celá Evropa

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) dnes jednal s velvyslancem Ukrajiny v České republice Jevhenem Perebyjnisem. Hlavním tématem byl vývoj bezpečnostní situace na území Ukrajiny a další možná forma pomoci ze strany České republiky. Dohodli se na upřednostnění mírového řešení konfliktu, a projednali také budoucí podobu meziparlamentní spolupráce obou zemí. O schůzce informovala mluvčí KDU-ČSL Lucie Ješátková.

V současné době jsou vztahy mezi Ruskou federací a sousední Ukrajinou vyhrocené a hrozí vzájemné vojenské střetnutí.

,,Při našem dnešním setkání jsem panu velvyslanci Perebyjnisovi  deklaroval naši podporu Ukrajině. Považujeme ji za svobodný, jednotný a demokratický stát. Společně jsme probrali aktuální situaci, včetně dodávek dělostřelecké munice, kterou schválila tento týden vláda. Dále jsem pana velvyslance ujistil o tom, že Česká republika je připravena podpořit jeho zemi. Dáváme přednost mírovému řešení celého konfliktu. Podobně jako u pobaltských států se i zde ukazuje, že strategie zastrašení je účinná. Pokud bude silná Ukrajina, bude silná i celá Evropa,” uvedl místopředseda dolní komory Parlamentu Bartošek. 

,,Na rusko-ukrajinských hranicích se teď hraje o budoucnosti Evropy. S ohledem na historickou zkušenost naší země se Sovětským svazem v roce 1968 jsme přesvědčen, že je naší povinností stát na straně těch, kteří potřebují pomoc a je na nich páchána nespravedlnost. Ukrajina není agresor, jen brání své území. Rozhodně není tím, kdo celou tuto situaci eskaluje,” doplnil pokračoval.

Ukrajinský velvyslanec informoval místopředsedu Poslanecké sněmovny o situaci na tamních hranicích a podle Bartoška vyjádřil vděk za postoj České republiky k celé situaci.

,,Děkuji za morální i materiální podporu České republiky, zejména za dodávku dělostřelecké munice. Je to velmi důležitý krok, kterého si velice vážím. Vaše země se tak řadí například k USA, Velké Británii nebo pobaltským zemím, které poskytují Ukrajině cílenou podporu. Těch zemí zatím není mnoho,” uvedl velvyslanec s tím, že společně také projednávali další možnosti meziparlamentní spolupráce.

,,Ta se bude týkat především vzájemných cest zástupců ukrajinského a českého parlamentu. Jako jeden z kroků zásadní podpory vidím například plánovanou cestu ministra zahraničí Jana Lipavského, který společně se zástupci Slovenka a Rakouska přijede začátkem února na Ukrajinu. Kromě zastávky v Kyjevě pojedou i na kontaktní linii, což Ukrajina považuje za obrovské gesto solidarity,” dodal velvyslanec. 


Autor: Karel Netolický

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Další články
Nahoru