Dnes Pátek - prehanky-dest 28°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 25°C
Pátek 12. 7. 2024
Svátek má Bořek
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Lidi nepodceňuju, máme inteligentní voliče, říká čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg se pokusí obhájit poslanecký mandát. Foto: archiv

Lidi nepodceňuju, máme inteligentní voliče, říká čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg

Ačkoli bývalému ministru zahraničních věcí Karlu Schwarzenbergovi bude za necelé dva měsíce osmdesát let, lidé jako Miloš Zeman a Andrej Babiš ho motivují, aby zůstal politicky aktivní. Čestný předseda TOP 09 se proto ve volbách do Poslanecké sněmovny, které začínají už zítra, pokusí obhájit svůj poslanecký mandát. Na kandidátní listině „topky“ je číslo 1.

O čem se v letošních volbách rozhoduje?
Jsme nyní na dvou rozcestích. Tím prvním je rozhodnutí, zda zůstaneme pevnou součástí Evropské unie a spojenectví NATO, nebo ne. Tedy zda bude zpochybněno směřování naší země za posledních 25 let. Druhým rozcestím je rozhodnutí, jestli u nás bude zachována tradiční demokracie, jak ji po Masarykovi znovu obnovil Havel. Nebo jestli začne vítězit vůdcovský systém, řízený zájmy zisků skupiny Agrofert a jiných. Zní to možná přehnaně, ale nárůst majetku společnosti bývalého ministra financí Babiše o 40 miliard za dobu jeho účasti ve vládě mluví za vše.
 
V politice je kompromis normální. V čem je Andrej Babiš nebezpečný, že mu nechcete uhnout? 
 
Ten člověk tak bezostyšně využívá stát pro vlastní prospěch, že to pro mě není přijatelné. Já jsem dělal zemědělství 35 let, tak tomu trošku rozumím a vím, že je to odvětví od první světové války zcela závislé na státu a dotacích. Když ty dotace rozděluje největší zemědělec této země, tak tu něco nehraje. Také nemám rád strany vůdcovského typu. Já jsem je zažil v dětství, a to mi stačilo. Není dobré, pokud někdo disponuje převelikou mocí. Není dobré, pokud má někdo moc nejen politickou, ale také hospodářskou a mediální. Co je moc, to je moc.

Jak by se podle Vás, bývalého ministra zahraničí, měla Česká republika dál chovat v rámci Evropy?
 
Po volbách by měla padnout jasná rozhodnutí. Naše hospodářství je tak silné, že bychom měli vstoupit do eurozóny. Přijmout euro by bylo velmi dobré rozhodnutí pro náš průmysl. Měli bychom se stát součástí hlavního proudu a nezůstat na okraji Evropy, jako ostatní státy, které se tomu vyhýbají. Vždycky, když jedete na dálnici v pomalém pruhu, tak přijdete na místo, kde je napsáno exit. A to bych nechtěl. Chci, abychom byli v hlavním proudu. Abychom rozhodovali o osudu Evropy spolu s ostatními a nebyli okrajová země.TOP 09 zveřejnila Vizi 2030. Je prozíravé, lákat lidi na něco, co bude za 13 let, dokáží dohlédnout tak daleko?
Já lidi nepodceňuju. Máme inteligentní voliče. Každý plánuje svůj život na delší dobu, než pouze na čtvrt roku.

V prosinci Vám bude osmdesát let. V tomto věku lidé užívají důchodu, proč vy ne? 
Já vám něco řeknu a bude to znít poněkud divně, ale do politiky jsem šel, protože mám lidi poněkud rád. Baví mě se s lidmi setkávat. Celý život jsem byl zvědavý na leccos, ale hlavně na lidi. Zajímá mě se s nimi setkat a slyšet jejich názory, diskutovat. I když mi jdou někteří lidi na nervy, ale přece jenom je mám rád. A jsou dva, kteří mě motivují, abych zůstal v Čechách v politice. To je prezident Miloš Zeman a exministr financí Andrej Babiš.

Autor: red

Poslanecký klub ODS si zvolil vedení

24. října 2017 v 15:41

Občanští demokraté dnes na prvním zasedání poslaneckého klubu v novém složení zvolili vedení.

Jak zastavit v metropoli úbytek voličů? Pražská TOP 09 musí rychle najít kandidáta na primátora

22. října 2017 v 11:04

Ačkoli voliči v Praze zachránili účinkování TOP 09 v Poslanecké sněmovně i na další čtyři roky, přesto má pražská buňka strany o čem přemýšlet. Od voleb v roce 2013 ztratila v metropoli desítky tisíc voličů. Příští rok se konají komunální volby a pravicová strana by v pražském zastupitelstvu...

U volebního štábu SPD proběhla demonstrace proti volebnímu úspěchu krajní pravice

22. října 2017 v 09:20

V sobotu 21. října krátce po vyhlášení výsledků voleb do Poslanecké sněmovny proběhla u volebního štábu čtvrté nejsilnější strany SPD – Tomio Okamura spontánní demonstrace.

Další články
Nahoru