dnes
Středa - obcasny-dest
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - snih-dest
4°C
Lidé z magistrátu mají vstup do památek jen za korunu. Platí méně než děti a postižení!
Staroměstská mostecká věž. I do ní mají zaměstnanci nedalekého magistrátu vstup za korunu. Foto: Jan Vrabec / muzeumprahy.cz

Lidé z magistrátu mají vstup do památek jen za korunu. Platí méně než děti a postižení!

Chcete-li si prohlédnout Petřínskou rozhlednu, zaplatíte základní vstupné 120 korun. Stejnou částku zaplatíte za prohlídku expozic v historické budově Muzea hlavního města Prahy. Za prohlídku Prašné brány a dalších pražských věží vydáte po devadesáti korunách. Můžete získat různé slevy, ale ty zdaleka nejsou tak výhodné, jaké platí pro zaměstnance pražského magistrátu. Ti mají vstup za jednu korunu!

I když různé slevy a výhody pro zaměstnance pražský magistrát před lety zrušil, na některé historické skvosty v Praze mají lidé z „velké“ radnice vstup nadále „za hubičku“.

Anketa

Je podle vás dobře, že zaměstnanci pražského magistrátu platí vstupné na některé památky jen korunu?

7.7%
(7.7%)
92.3%
(92.3%)
U pokladny Petřínské rozhledny, nedalekého zrcadlového bludiště, budovy Muzea Hlavního města Prahy na Florenci, věží na Karlově mostě, Prašné brány, Svatomikulášské městské zvonice na Malostranském náměstí a Podskalské celnice na Výtoni si můžete na ceníku v jeho spodní části všimnout kolonky Zvláštní vstupné. Zde se dozvíte, že zaměstnanci Magistrátu hl. m. Prahy platí po předložení průkazu jednu korunu. Stejnou slevu mají i pražští strážníci a držitelé Senior Pasu či Senior Opencard.

zrcadlove-bludiste-petrin-nahled

Zrcadlové bludiště na Petříně

Zaměstnanci pražského magistrátu tak mají nárok na levnější vstupné, než například žáci mateřských škol ve skupině, děti od tří do šesti let, či třeba držitelé průkazu ZTP. Ti zaplatí například za vstup na Petřínskou rozhlednu pětadvacetkrát víc než zaměstanci magistrátu. 

Identifikační karty, na základě kterých korunové vstupné na pražské památky platí, má zhruba 2100 zaměstnanců. Touto průkazkou se zaměstnanec vykazuje při vstupu do zaměstnání a slouží i k evidenci pracovní doby. A je to také dle výše uvedeného výhodná slevová kartička.

Jakýsi relikt doby minulé

cenik-vyrez-nahled

Kdy byla sleva zavedena? Podle vyjádření magistrátu jde o „jakýsi relikt doby minulé“. Pražští radní zhruba před deseti lety rozhodli o tom, že na Petřínskou rozhlednu a do dalších pražských památek budou mít zaměstnanci magistrátu vstup zdarma. To podle zákona nejde, proto provozovatel kdysi rozhodl o vstupu za snížené vstupné jedné koruny.

magistrat-vstup-nahled

Vstup do budovy magistrátu na Mariánském náměstí

Paradoxem je, že personální odbor magistrátu nemá o takovémto zvýhodnění úředníků potuchy. „Jde o jakýsi relikt, na který se zapomnělo a Magistrát hl. m. Prahy už dávno nikde takováto zvýhodnění zaměstnanců nevyužívá. I když sleva, jak je vidět, trvá, zaměstnanci magistrátu o tom podle všeho vůbec nevědí a lidí, kteří toho využívají, je proto naprosté minimum,“ uvedlo tiskové oddělení magistrátu.

„Ekonomicky jde o věc s prakticky nulovou hodnotou a dopadem, nicméně vám děkujeme za upozornění, budeme se tím muset zabývat a nějak to vyřešit,“ reagovalo na informaci serveru Pražský patriot tiskové oddělení.

cenik-pro-magistrat-nahled


Další články
Nahoru