Dnes Pondělí - dest 13°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 14°C
Pondělí 5. 6. 2023
Svátek má Dobroslav
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Lidé z Koněvovy ulice se mohou vyjádřit k jejímu přejmenování
Ulice Koněvova měří zhruba tři kilometry. Zdroj foto: se souhlasem MČ Praha 3

Lidé z Koněvovy ulice se mohou vyjádřit k jejímu přejmenování

Obyvatelé pražské Koněvovy ulice a podnikatelé, kteří mají v lokalitě sídlo firmy, se mohou do konce května v průzkumu žižkovské radnice vyjádřit k případnému přejmenování ulice, která nyní nese jméno po sovětském vojevůdci. Nově by se ulice mohla jmenovat po prvním starostovi města Žižkov Karlu Hartigovi. ČTK o tom dnes informoval mluvčí třetí pražské městské části Pavel Trojan.

Rada Prahy 3 schválila záměr přejmenování Koněvovy ulice na Hartigovu v dubnu, o návrhu bude ještě v červnu jednat zastupitelstvo městské části. O přejmenování ulice by nicméně finálně rozhodovalo vedení magistrátu.

Podle mluvčího radnice se tak průzkumu může účastnit asi 5000 osob, které mají v Koněvově ulici trvalé bydliště, a zhruba 500 firem, které tam mají provozovnu. Každý účastník bude moci hlasováním vyjádřit svůj názor pouze jednou.

„Každý respondent oprávněný k hlasování obdrží poštou unikátní kód, pomocí kterého se přihlásí k on-line dotazníku, kde může vybrat preferovaný název ulice a v případě nesouhlasu se změnou může také specifikovat důvod," popsal Trojan.

Anketa

Souhlasili byste s přejmenováním Koněvovy ulice na Hartigovu?

30.3%
(30.3%)
69.7%
(69.7%)
Občané, kteří nemají přístup k internetu, mohou pod obdrženým unikátním kódem hlasovat na vybraných kamenných místech v Praze 3. Hlasování bude anonymní, doplnil mluvčí.

Výsledky průzkumu poslouží k rozhodování o záměru přejmenování ulice zastupitelům Žižkova. Ti by o věci měli jednat na svém zasedání 21. června. Pokud zastupitelstvo městské části návrh schválí, bude přejmenování ulice projednávat magistrátní místopisná komise a následně radní hlavního města.

To, od kdy by případně mohla ulice nést nové jméno, nelze podle radního Prahy 3 pro strategické plánování a participaci Pavla Křečka (STAN) předjímat.

V případě, že by došlo k přejmenování ulice, počítá radnice se zřízením infolinky a informačního webu a s rozšířením úředních hodin, aby si obyvatelé ulice mohli na úřadu vyměnit občanský průkaz a v případě vlastnictví auta či motorky také technický průkaz.

Výzvy k přejmenování ulice na Žižkově pojmenované po Koněvovi se v minulosti objevily opakovaně. Tentokrát se radní Prahy 3 přejmenováním zabývali na návrh Klubu přátel Žižkova. Dříve nechala radnice v ulici umístit tabulku vysvětlující souvislosti života kontroverzního maršála.

Maršál Ivan Stěpanovič Koněv (1897 až 1973) byl ruský vojevůdce a sovětský maršál. Na konci druhé světové války se podílel na osvobození Prahy, části Polska, Slezska a Saska. Vedl také krvavé potlačení povstání v Maďarsku a působil v Berlíně v době výstavby berlínské zdi.

Vedení Prahy 6 nechalo předloni v dubnu odstranit maršálovu sochu z náměstí Interbrigády v Bubenči. Proti byla ruská ambasáda, komunisté nebo různé proruské spolky a aktivisté.

Praha také nedávno v souvislosti s nynější válkou na Ukrajině přejmenovala část Korunovační ulice u ruské ambasády v Praze 6 na Ukrajinských hrdinů. Nyní se rozhoduje o tom, že Koněv nebude čestným občanem Prahy. Odebrání občanství schválili 9. května radní metropole, musí ho ještě projednat městští zastupitelé.


Autor: ČTK

První pokuta pro hlavní město za protisoutěžní loterijní vyhlášky byla potvrzena

Dnes v 08:19

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil prvostupňové rozhodnutí, jímž byla hlavnímu městu Praze uložena pokuta ve výši 2 679 000 korun za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže v souvislosti s loterijními vyhláškami. Rozklad podaný hlavním městem předseda...

Za hmyzem do Letňan

Dnes v 07:55

Poznejte náš hmyz na naučné procházce za drobnou havětí se spolkem Darwin ve středu 14. června.

Jedlá školní zahrada ve Stodůlkách

Dnes v 07:48

Nová jedlá školní zahrada se otevírá ve čtvrtek 8. června při Fakultní základní škole profesora Otokara Chlupa Pedagogické fakulty UK ve Stodůlkách díky spolupráci mezi společností Lidl a programem Skutečně zdravá škola.

Muzejní noc na 1. lékařské fakultě UK otevře běžně nepřístupná místa

Dnes v 05:32

I letos se 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy zúčastní Festivalu muzejních nocí. V pátek 16. června bude možné navštívit anatomické muzeum, stomatologické muzeum a Faustův dům. Před zahájením prohlídek proběhne v Anatomickém ústavu 1. LF UK přednáškové odpoledne, na kterém zazní například...

Praha 1: Spolkový den v parku Kampa

Včera v 18:10

Spolkový den se koná ve čtvrtek 15. června od 15 hodin v parku Kampa.

V pítku v parku u Chodovské tvrze neteče voda, hnízdí tady modřinka

Včera v 16:30

Sýkorka modřinka se ke hnízdění vybrala i letos netypické místo, pítko v parku u Chodovské tvrze.

Barvám neutečeš v Centrálním parku Prahy 13

Včera ve 14:38

Barvám neutečeš, běžecký závod, kterého se účastní nejen dospělí běžci, ale i děti, senioři nebo celé rodiny, kdy nejde o čas, ale především o zábavu se koná v sobotu 10. června od 9 do 16 hodin.

Den s Policií ČR Praha

2. června 2023 v 15:47

V sobotu 10. června proběhne na Letenské pláni již třináctý ročník Dne s Policií České republiky. Návštěvníci se mohou od 10 do 16 hodin těšit na množství vystavené policejní techniky a ukázky činností policistů.

Sobota: Na Kulaťák na trhy

2. června 2023 v 15:39

Sobotní trhy na Kulaťáku se konají od 8 do 14 hodin. Kromě tradiční nabídky se můžete těšit i na osvěžující ledové nápoje od The Tea Republic, Česko.  

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 23. týden

2. června 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru