Dnes Čtvrtek - skorojasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Lidé z Koněvovy ulice se mohou vyjádřit k jejímu přejmenování
Ulice Koněvova měří zhruba tři kilometry. Zdroj foto: se souhlasem MČ Praha 3

Lidé z Koněvovy ulice se mohou vyjádřit k jejímu přejmenování

Obyvatelé pražské Koněvovy ulice a podnikatelé, kteří mají v lokalitě sídlo firmy, se mohou do konce května v průzkumu žižkovské radnice vyjádřit k případnému přejmenování ulice, která nyní nese jméno po sovětském vojevůdci. Nově by se ulice mohla jmenovat po prvním starostovi města Žižkov Karlu Hartigovi. ČTK o tom dnes informoval mluvčí třetí pražské městské části Pavel Trojan.

Rada Prahy 3 schválila záměr přejmenování Koněvovy ulice na Hartigovu v dubnu, o návrhu bude ještě v červnu jednat zastupitelstvo městské části. O přejmenování ulice by nicméně finálně rozhodovalo vedení magistrátu.

Podle mluvčího radnice se tak průzkumu může účastnit asi 5000 osob, které mají v Koněvově ulici trvalé bydliště, a zhruba 500 firem, které tam mají provozovnu. Každý účastník bude moci hlasováním vyjádřit svůj názor pouze jednou.

„Každý respondent oprávněný k hlasování obdrží poštou unikátní kód, pomocí kterého se přihlásí k on-line dotazníku, kde může vybrat preferovaný název ulice a v případě nesouhlasu se změnou může také specifikovat důvod," popsal Trojan.

Anketa

Souhlasili byste s přejmenováním Koněvovy ulice na Hartigovu?

30.3%
(30.3%)
69.7%
(69.7%)
Občané, kteří nemají přístup k internetu, mohou pod obdrženým unikátním kódem hlasovat na vybraných kamenných místech v Praze 3. Hlasování bude anonymní, doplnil mluvčí.

Výsledky průzkumu poslouží k rozhodování o záměru přejmenování ulice zastupitelům Žižkova. Ti by o věci měli jednat na svém zasedání 21. června. Pokud zastupitelstvo městské části návrh schválí, bude přejmenování ulice projednávat magistrátní místopisná komise a následně radní hlavního města.

To, od kdy by případně mohla ulice nést nové jméno, nelze podle radního Prahy 3 pro strategické plánování a participaci Pavla Křečka (STAN) předjímat.

V případě, že by došlo k přejmenování ulice, počítá radnice se zřízením infolinky a informačního webu a s rozšířením úředních hodin, aby si obyvatelé ulice mohli na úřadu vyměnit občanský průkaz a v případě vlastnictví auta či motorky také technický průkaz.

Výzvy k přejmenování ulice na Žižkově pojmenované po Koněvovi se v minulosti objevily opakovaně. Tentokrát se radní Prahy 3 přejmenováním zabývali na návrh Klubu přátel Žižkova. Dříve nechala radnice v ulici umístit tabulku vysvětlující souvislosti života kontroverzního maršála.

Maršál Ivan Stěpanovič Koněv (1897 až 1973) byl ruský vojevůdce a sovětský maršál. Na konci druhé světové války se podílel na osvobození Prahy, části Polska, Slezska a Saska. Vedl také krvavé potlačení povstání v Maďarsku a působil v Berlíně v době výstavby berlínské zdi.

Vedení Prahy 6 nechalo předloni v dubnu odstranit maršálovu sochu z náměstí Interbrigády v Bubenči. Proti byla ruská ambasáda, komunisté nebo různé proruské spolky a aktivisté.

Praha také nedávno v souvislosti s nynější válkou na Ukrajině přejmenovala část Korunovační ulice u ruské ambasády v Praze 6 na Ukrajinských hrdinů. Nyní se rozhoduje o tom, že Koněv nebude čestným občanem Prahy. Odebrání občanství schválili 9. května radní metropole, musí ho ještě projednat městští zastupitelé.


Autor: ČTK

Vycházka: Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

Včera v 08:50

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. Ve středu 31. července se v 14:30...

Blešák na Radlické

23. července 2024 v 10:46

Blešák na Radlické v neděli 28. července od 12:00 do 18:00 hodin nabídne spoustu pokladů, které si můžete ulovit a odnést domů.

Realitní portál Prahy 1 informuje o aktuálních nabídkách městské části

22. července 2024 ve 13:01

Realitní portál Prahy 1 uveřejňuje všechny záležitosti týkající se nakládání s majetkem svěřeným městské části.

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

21. července 2024 v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

20. července 2024 v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

19. července 2024 v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

19. července 2024 v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru