Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - skorojasno 18°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Lidé z Koněvovy ulice se mohou vyjádřit k jejímu přejmenování
Ulice Koněvova měří zhruba tři kilometry. Zdroj foto: se souhlasem MČ Praha 3

Lidé z Koněvovy ulice se mohou vyjádřit k jejímu přejmenování

Obyvatelé pražské Koněvovy ulice a podnikatelé, kteří mají v lokalitě sídlo firmy, se mohou do konce května v průzkumu žižkovské radnice vyjádřit k případnému přejmenování ulice, která nyní nese jméno po sovětském vojevůdci. Nově by se ulice mohla jmenovat po prvním starostovi města Žižkov Karlu Hartigovi. ČTK o tom dnes informoval mluvčí třetí pražské městské části Pavel Trojan.

Rada Prahy 3 schválila záměr přejmenování Koněvovy ulice na Hartigovu v dubnu, o návrhu bude ještě v červnu jednat zastupitelstvo městské části. O přejmenování ulice by nicméně finálně rozhodovalo vedení magistrátu.

Podle mluvčího radnice se tak průzkumu může účastnit asi 5000 osob, které mají v Koněvově ulici trvalé bydliště, a zhruba 500 firem, které tam mají provozovnu. Každý účastník bude moci hlasováním vyjádřit svůj názor pouze jednou.

„Každý respondent oprávněný k hlasování obdrží poštou unikátní kód, pomocí kterého se přihlásí k on-line dotazníku, kde může vybrat preferovaný název ulice a v případě nesouhlasu se změnou může také specifikovat důvod," popsal Trojan.

Anketa

Souhlasili byste s přejmenováním Koněvovy ulice na Hartigovu?

30.3%
(30.3%)
69.7%
(69.7%)
Občané, kteří nemají přístup k internetu, mohou pod obdrženým unikátním kódem hlasovat na vybraných kamenných místech v Praze 3. Hlasování bude anonymní, doplnil mluvčí.

Výsledky průzkumu poslouží k rozhodování o záměru přejmenování ulice zastupitelům Žižkova. Ti by o věci měli jednat na svém zasedání 21. června. Pokud zastupitelstvo městské části návrh schválí, bude přejmenování ulice projednávat magistrátní místopisná komise a následně radní hlavního města.

To, od kdy by případně mohla ulice nést nové jméno, nelze podle radního Prahy 3 pro strategické plánování a participaci Pavla Křečka (STAN) předjímat.

V případě, že by došlo k přejmenování ulice, počítá radnice se zřízením infolinky a informačního webu a s rozšířením úředních hodin, aby si obyvatelé ulice mohli na úřadu vyměnit občanský průkaz a v případě vlastnictví auta či motorky také technický průkaz.

Výzvy k přejmenování ulice na Žižkově pojmenované po Koněvovi se v minulosti objevily opakovaně. Tentokrát se radní Prahy 3 přejmenováním zabývali na návrh Klubu přátel Žižkova. Dříve nechala radnice v ulici umístit tabulku vysvětlující souvislosti života kontroverzního maršála.

Maršál Ivan Stěpanovič Koněv (1897 až 1973) byl ruský vojevůdce a sovětský maršál. Na konci druhé světové války se podílel na osvobození Prahy, části Polska, Slezska a Saska. Vedl také krvavé potlačení povstání v Maďarsku a působil v Berlíně v době výstavby berlínské zdi.

Vedení Prahy 6 nechalo předloni v dubnu odstranit maršálovu sochu z náměstí Interbrigády v Bubenči. Proti byla ruská ambasáda, komunisté nebo různé proruské spolky a aktivisté.

Praha také nedávno v souvislosti s nynější válkou na Ukrajině přejmenovala část Korunovační ulice u ruské ambasády v Praze 6 na Ukrajinských hrdinů. Nyní se rozhoduje o tom, že Koněv nebude čestným občanem Prahy. Odebrání občanství schválili 9. května radní metropole, musí ho ještě projednat městští zastupitelé.


Autor: ČTK

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

Dnes ve 13:47

Druhý městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

Dnes ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Oslavy začátku předsednictví České republiky v Radě EU pokračují

Dnes v 08:53

Komponované multižánrové oslavy předsednictví České republiky v Radě EU po pátečním a včerejším programu pokračují dnes, ve čtvrtek a v pátek 1. července.

Dvojka literární: Dopisy Milady Horákové

Dnes v 07:55

Veřejná čtení na netradičních místech Prahy 2 z děl autorů, kteří žili či tvořili na Dvojce se konají v rámci akce Dvojka Literární.

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

Včera v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

24. června 2022 ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

V Praze platí do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

24. června 2022 ve 12:57

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od čtvrtka 23. června od až do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Výstraha platí také pro výskyt silných...

V Participativním rozpočtu Prahy 15 lze podpořit až tři návrhy

24. června 2022 v 11:47

Revitalizace hřiště, knihobudka, stůl na ping-pong, venkovní sezení. V Praze 15 se hlasuje o participativním rozpočtu.

Hanspaulský festival

24. června 2022 v 11:16

Hudba, občerstvení a koutek pro děti 26. června na louce pod Hanspaulským zámečkem.

PIKI příběhy v parku Portheimka

23. června 2022 ve 13:35

Pátá městská část podpořila projekt „PIKI příběhy v parku“ nad nímž přezvali záštitu místostarostové Lukáš Herold a Lubomír Brož. Tento projekt tak úspěšně navazuje na jiné městské části Prahy. Na Smíchově je poprvé s cílem zavést novou letní tradici v parku...

Další články
Nahoru