Dnes Čtvrtek - zatazeno 4°C
Zítra Pátek - zatazeno 1°C
Čtvrtek 8. 12. 2022
Svátek má Květoslava
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Lidé z Koněvovy ulice se mohou vyjádřit k jejímu přejmenování
Ulice Koněvova měří zhruba tři kilometry. Zdroj foto: se souhlasem MČ Praha 3

Lidé z Koněvovy ulice se mohou vyjádřit k jejímu přejmenování

Obyvatelé pražské Koněvovy ulice a podnikatelé, kteří mají v lokalitě sídlo firmy, se mohou do konce května v průzkumu žižkovské radnice vyjádřit k případnému přejmenování ulice, která nyní nese jméno po sovětském vojevůdci. Nově by se ulice mohla jmenovat po prvním starostovi města Žižkov Karlu Hartigovi. ČTK o tom dnes informoval mluvčí třetí pražské městské části Pavel Trojan.

Rada Prahy 3 schválila záměr přejmenování Koněvovy ulice na Hartigovu v dubnu, o návrhu bude ještě v červnu jednat zastupitelstvo městské části. O přejmenování ulice by nicméně finálně rozhodovalo vedení magistrátu.

Podle mluvčího radnice se tak průzkumu může účastnit asi 5000 osob, které mají v Koněvově ulici trvalé bydliště, a zhruba 500 firem, které tam mají provozovnu. Každý účastník bude moci hlasováním vyjádřit svůj názor pouze jednou.

„Každý respondent oprávněný k hlasování obdrží poštou unikátní kód, pomocí kterého se přihlásí k on-line dotazníku, kde může vybrat preferovaný název ulice a v případě nesouhlasu se změnou může také specifikovat důvod," popsal Trojan.

Anketa

Souhlasili byste s přejmenováním Koněvovy ulice na Hartigovu?

30.2%
(30.2%)
69.8%
(69.8%)
Občané, kteří nemají přístup k internetu, mohou pod obdrženým unikátním kódem hlasovat na vybraných kamenných místech v Praze 3. Hlasování bude anonymní, doplnil mluvčí.

Výsledky průzkumu poslouží k rozhodování o záměru přejmenování ulice zastupitelům Žižkova. Ti by o věci měli jednat na svém zasedání 21. června. Pokud zastupitelstvo městské části návrh schválí, bude přejmenování ulice projednávat magistrátní místopisná komise a následně radní hlavního města.

To, od kdy by případně mohla ulice nést nové jméno, nelze podle radního Prahy 3 pro strategické plánování a participaci Pavla Křečka (STAN) předjímat.

V případě, že by došlo k přejmenování ulice, počítá radnice se zřízením infolinky a informačního webu a s rozšířením úředních hodin, aby si obyvatelé ulice mohli na úřadu vyměnit občanský průkaz a v případě vlastnictví auta či motorky také technický průkaz.

Výzvy k přejmenování ulice na Žižkově pojmenované po Koněvovi se v minulosti objevily opakovaně. Tentokrát se radní Prahy 3 přejmenováním zabývali na návrh Klubu přátel Žižkova. Dříve nechala radnice v ulici umístit tabulku vysvětlující souvislosti života kontroverzního maršála.

Maršál Ivan Stěpanovič Koněv (1897 až 1973) byl ruský vojevůdce a sovětský maršál. Na konci druhé světové války se podílel na osvobození Prahy, části Polska, Slezska a Saska. Vedl také krvavé potlačení povstání v Maďarsku a působil v Berlíně v době výstavby berlínské zdi.

Vedení Prahy 6 nechalo předloni v dubnu odstranit maršálovu sochu z náměstí Interbrigády v Bubenči. Proti byla ruská ambasáda, komunisté nebo různé proruské spolky a aktivisté.

Praha také nedávno v souvislosti s nynější válkou na Ukrajině přejmenovala část Korunovační ulice u ruské ambasády v Praze 6 na Ukrajinských hrdinů. Nyní se rozhoduje o tom, že Koněv nebude čestným občanem Prahy. Odebrání občanství schválili 9. května radní metropole, musí ho ještě projednat městští zastupitelé.


Autor: ČTK

Zákaznické centrum innogy se přestěhovalo

Včera v 07:01

Z Chodova na Pankrác se přestěhovalo zákaznické centrum innogy.

Výstava: Andělíčci, Andělé …a Andělky

6. prosince 2022 v 08:08

Až do Nového roku najdete v Praze 3, ve vinotéce a galerii U Posledního soudu výstavu obrazů, kreseb, šperků, keramiky a skla.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Praha 6: Kampus Dejvice zve na Advent

30. listopadu 2022 v 07:21

Tradiční Advent na kampusu před budovou VŠCHT se koná 7. prosince v 17 až 21 hodin. Čeká vás program v režii studentských spolků, tvůrčí dílny, pečené kaštany a hodně svařáku.  

Další články
Nahoru