dnes
Středa - zatazeno
24°C
zítra
Čtvrtek - prehanky-dest
21°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
16°C
Lidé z čela fronty se po hodinách čekání na testování pustili do novinářů, obvinili je z předbíhání
Čekání na testování probíhalo za asistence příslušníků vojenské policie i strážníků. Foto: 1. LF UK

Lidé z čela fronty se po hodinách čekání na testování pustili do novinářů, obvinili je z předbíhání

O testování populace kolektivní imunity v české populaci vůči onemocnění způsobeném novým koronavirem, které začalo ve čtvrtek i v metropoli na několika místech, je velký zájem. Kateřinská zahrada v Praze 2 byla původně vyhrazena jen pro seniory, ale mohli se zde také otestovat novináři, kteří navíc měli přednost. To někteří čekající nesli nelibě, což dávali hlasitě najevo. 

Ve čtvrtek a pátek na tomto místě docházelo ke konfliktům, které pramenily z nervozity příchozích, z nichž se na mnohé nedostalo. Ti „šťastní“ museli strávit ve frontě několik hodin, zájem byl obrovský. Testování veřejnosti začínalo v 10 hodin, lidé z čela fronty přicházeli do zahrady zaujmout svou pozici už před rozedněním.

Jelikož se chtěla nechat otestovat i řada novinářů, bylo rozhodnuto, že členové redakcí tak mohou učinit právě v Kateřinské zahradě, vždy mezi 8:30 a 10:00, tedy před začátkem testování.

Když se v pátek  začali scházet novináři u stanů pro testování, lidé čekající na místě už hodiny to nesli nelibě. Někteří z nich se vydali domáhat spravedlnosti. „Co to má jako být? Každý má nějakou práci, novinář nemá mít přednost,“ čílil se jeden pán. Po chvíli dorazil další zájemce o testování a začal slovně napadat novináře. „Co je jako tohle za lidi, neumíte to zorganizovat,“ dával průchod emocím.

Argumenty, že testování není nárokové a začíná až v 10 hodin, ho neuspokojily. Slovní ataky a konflikty ve frontě se snažili uklidňovat přítomní vojáci i strážníci. Ti nejhorlivější z čekajících si alespoň postěžovali na kameru televizním štábům.

V Praze byla už v sobotu naplněna kapacita odběrů pro u seniorů a lidí ve věku 40 až 59 let. Chybí naopak děti a mladiství. Od neděle 26. dubna je pro ně vyhrazeno právě testovací místo v Kateřinské zahradě.

K napjaté situaci týkající se novinářů, a v tomto případě i komunálních politiků, došlo v polovině dubna, kdy začala slavnostním poklepáním základního kamene dlouho slibovaná a očekávaná rekonstrukce spodní části Václavského náměstí.

Tiskové konference se na místě účastnil primátor i další komunální politici a představitelé zhotovitele prací. Aby novináři na volném prostoru slyšeli projevy pronášené přes roušky, začali se shlukovat a neměli od sebe dvoumetrový odstup. Ten ostatně nedodrželi ani řečníci. Policisté dohlížející na akci začali z reproduktoru auta vyzývat účastníky k dodržování zákazu shromažďování.  

„Sledujeme akci na kamerách a vidíme, že dochází k porušování pravidel. Dodržujte předepsané odstupy, jinak budeme muset zasáhnout,“ sdělili policisté. Přítomní se začali nakonec chovat „mravně“ a policisté zasahovat nemuseli, i když si nakonec řečníci před fotoaparáty neodpustili ještě jeden výstup, při kterém byli u sebe v těsné blízkosti. Šlo o nejfotogeničtější moment akce, a to poklepání základního kamene.

Informace o přerušení tiskové konference se dostala do titulků několika mediálních výstupů o začátku rekonstrukce náměstí, takže se čtenáři dozvěděli, že „Policie zasáhla při poklepání základního kamene“, nebo ,že „Policie přerušila politiky, kteří klepali základní kámen oprav Václaváku.“


Hledá se fototalent Jižního Města

Dnes ve 12:02

Praha 11 vyhlásila fotografickou soutěž na téma „To nej z Prahy 11“. Soutěžící může vyfotit to, co považuje v jedenácté městské části za nejhezčí, nejzajímavější, nejoblíbenější, nejunikátnější – ten nej snímek zachycující Prahu 11.

Praha 13 odpustí podnikatelům místní poplatek z pobytu

Dnes v 11:24

V souvislosti s uvolňováním opatření proti šíření onemocnění Covid-19 v České republice rozhodla Praha 13 na svém zasedání 1. června o prominutí místního poplatku z pobytu podnikatelským subjektům na území městské části Praha 13. Důvodem je zmírnění negativních dopadů koronavirové...

Praha 7 spouští poradnu pro krizové situace

Dnes v 11:09

Na poradnu se mohou obracet rodiče z Prahy 7, kteří se ocitli v tíživé životní situaci. Poradna bude rodinám pomáhat s dopady současné pandemie covid-19 i s dalšími problémy, které rodiče aktuálně řeší a se kterými potřebují poradit.   

Dopravu na Pražském okruhu zastavil požár kamionu s pečivem

Dnes v 07:33

Dnes ráno v 04:17 hodin zasahovali hasiči na Pražském okruhu v oblasti Horních Počernic, před nájezdem na dálnici D11, u požáru návěsu kamionu.

Praha vyhlásila výběrové řízení na ředitele nebo ředitelku magistrátu

Dnes v 07:31

Primátor Zdeněk Hřib vyhlásil výběrové řízení na místo ředitele nebo ředitelky Magistrátu hl. m. Prahy.  Zájemci o tuto pozici se mohou přihlásit do 30. června.

Poděkování chodovským dobrovolným hasičům

Včera ve 20:47

V posledním květnovém týdnu navštívil Prahu 11 náměstek primátora hl. m. Prahy pro bezpečnost Petr Hlubuček (TOP 09-STAN).

Praha 11: Ve třídě Pomněnek je karanténa, učitel je pozitivní na covid

Včera v 19:19

Na základě pokynu hygienické stanice Praha z důvodu pozitivního výsledku u pedagoga ze třídy Pomněnky MŠ Markušova je tato třída od dnešního dne od 13 hodin v karanténě. Uzavřena bude do 12. 6. Hygienická stanice bude všechny rodiče docházejících dětí do Pomněnek...

Všeobecná fakultní nemocnice bude spolupracovat s mladými architekty

Včera v 10:07

Oživení čekáren, venkovních prostor i moderní řešení budov a celého komplexu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) je nově součástí výuky studentů mezinárodní vysoké školy architektury ARCHIP. Téma zdravotnických zařízení byla přitom dosud architekty velmi opomíjená. Mladí talenti by mohli...

Další články
Nahoru