dnes
Sobota - skorojasno
9°C
zítra
Neděle - oblacno
13°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
10°C
Lidé z čela fronty se po hodinách čekání na testování pustili do novinářů, obvinili je z předbíhání
Čekání na testování probíhalo za asistence příslušníků vojenské policie i strážníků. Foto: 1. LF UK

Lidé z čela fronty se po hodinách čekání na testování pustili do novinářů, obvinili je z předbíhání

O testování populace kolektivní imunity v české populaci vůči onemocnění způsobeném novým koronavirem, které začalo ve čtvrtek i v metropoli na několika místech, je velký zájem. Kateřinská zahrada v Praze 2 byla původně vyhrazena jen pro seniory, ale mohli se zde také otestovat novináři, kteří navíc měli přednost. To někteří čekající nesli nelibě, což dávali hlasitě najevo. 

Ve čtvrtek a pátek na tomto místě docházelo ke konfliktům, které pramenily z nervozity příchozích, z nichž se na mnohé nedostalo. Ti „šťastní“ museli strávit ve frontě několik hodin, zájem byl obrovský. Testování veřejnosti začínalo v 10 hodin, lidé z čela fronty přicházeli do zahrady zaujmout svou pozici už před rozedněním.

Jelikož se chtěla nechat otestovat i řada novinářů, bylo rozhodnuto, že členové redakcí tak mohou učinit právě v Kateřinské zahradě, vždy mezi 8:30 a 10:00, tedy před začátkem testování.

Když se v pátek  začali scházet novináři u stanů pro testování, lidé čekající na místě už hodiny to nesli nelibě. Někteří z nich se vydali domáhat spravedlnosti. „Co to má jako být? Každý má nějakou práci, novinář nemá mít přednost,“ čílil se jeden pán. Po chvíli dorazil další zájemce o testování a začal slovně napadat novináře. „Co je jako tohle za lidi, neumíte to zorganizovat,“ dával průchod emocím.

Argumenty, že testování není nárokové a začíná až v 10 hodin, ho neuspokojily. Slovní ataky a konflikty ve frontě se snažili uklidňovat přítomní vojáci i strážníci. Ti nejhorlivější z čekajících si alespoň postěžovali na kameru televizním štábům.

V Praze byla už v sobotu naplněna kapacita odběrů pro u seniorů a lidí ve věku 40 až 59 let. Chybí naopak děti a mladiství. Od neděle 26. dubna je pro ně vyhrazeno právě testovací místo v Kateřinské zahradě.

K napjaté situaci týkající se novinářů, a v tomto případě i komunálních politiků, došlo v polovině dubna, kdy začala slavnostním poklepáním základního kamene dlouho slibovaná a očekávaná rekonstrukce spodní části Václavského náměstí.

Tiskové konference se na místě účastnil primátor i další komunální politici a představitelé zhotovitele prací. Aby novináři na volném prostoru slyšeli projevy pronášené přes roušky, začali se shlukovat a neměli od sebe dvoumetrový odstup. Ten ostatně nedodrželi ani řečníci. Policisté dohlížející na akci začali z reproduktoru auta vyzývat účastníky k dodržování zákazu shromažďování.  

„Sledujeme akci na kamerách a vidíme, že dochází k porušování pravidel. Dodržujte předepsané odstupy, jinak budeme muset zasáhnout,“ sdělili policisté. Přítomní se začali nakonec chovat „mravně“ a policisté zasahovat nemuseli, i když si nakonec řečníci před fotoaparáty neodpustili ještě jeden výstup, při kterém byli u sebe v těsné blízkosti. Šlo o nejfotogeničtější moment akce, a to poklepání základního kamene.

Informace o přerušení tiskové konference se dostala do titulků několika mediálních výstupů o začátku rekonstrukce náměstí, takže se čtenáři dozvěděli, že „Policie zasáhla při poklepání základního kamene“, nebo ,že „Policie přerušila politiky, kteří klepali základní kámen oprav Václaváku.“


Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

Dnes v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 15 zve na výstavu Waldorfských panenek

Dnes v 09:30

Slet panenkářek se koná 17. října v Toulcově dvoře. Od 15 do 18 hodin připravily panenkářky výstavu pro veřejnost, kde představí své panenky a názorně ukážou, jak se vytvářejí, děti navíc naučí zhotovit jednoduché panenky z ponožek. 

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

Dnes v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Praha 5 ruší Pohádkový les

Dnes v 07:55

Z důvodu nepříznivé epidemiologické situace a v návaznosti na plnění nařízení Ministerstva zdravotnictví a Hygienické stanice hl. m. Prahy se neuskuteční plánovaná akce Pohádkový les, která se měla konat 3. října 2020 v Zahradě Kinských.

Praha 4 přesunula některé z hromadných akcí

Dnes v 07:41

Místostarosta městské části Prahy 4 Michal Hroza (TOP 09), který má v gesci kulturní akce, po seznámení s Mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 23. září a po poradě s příslušnými odbory rozhodl, že budou zrušeny či přeloženy na neurčito kulturní akce, které se měly konat...

Centrum sociálních služeb v Praze 2 omezilo návštěvy

Včera ve 20:12

Centrum sociálních služeb Praha 2 bylo nuceno, s ohledem na současnou situaci, omezit v tomto týdnu návštěvy v domovech pro seniory a zároveň ukončit provoz jídelny pro seniory v Máchově ulici. 

Podívejte se do mikrosvěta hub

Včera v 18:18

Ode dneška můžete přijít do tropického a subtropického skleníku Botanické zahrady Na Slupi na výstavu fotografií mikrosvěta hub Fungi on metal.

Do konce září nepoteče voda v těchto ulicích

24. září 2020 ve 13:00

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody do konce měsíce. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru