Dnes Neděle - oblacno 3°C
Zítra Pondělí - zatazeno 1°C
Neděle 24. 1. 2021
Svátek má Milena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Lidé z čela fronty se po hodinách čekání na testování pustili do novinářů, obvinili je z předbíhání
Čekání na testování probíhalo za asistence příslušníků vojenské policie i strážníků. Foto: 1. LF UK

Lidé z čela fronty se po hodinách čekání na testování pustili do novinářů, obvinili je z předbíhání

O testování populace kolektivní imunity v české populaci vůči onemocnění způsobeném novým koronavirem, které začalo ve čtvrtek i v metropoli na několika místech, je velký zájem. Kateřinská zahrada v Praze 2 byla původně vyhrazena jen pro seniory, ale mohli se zde také otestovat novináři, kteří navíc měli přednost. To někteří čekající nesli nelibě, což dávali hlasitě najevo. 

Ve čtvrtek a pátek na tomto místě docházelo ke konfliktům, které pramenily z nervozity příchozích, z nichž se na mnohé nedostalo. Ti „šťastní“ museli strávit ve frontě několik hodin, zájem byl obrovský. Testování veřejnosti začínalo v 10 hodin, lidé z čela fronty přicházeli do zahrady zaujmout svou pozici už před rozedněním.

Jelikož se chtěla nechat otestovat i řada novinářů, bylo rozhodnuto, že členové redakcí tak mohou učinit právě v Kateřinské zahradě, vždy mezi 8:30 a 10:00, tedy před začátkem testování.

Když se v pátek  začali scházet novináři u stanů pro testování, lidé čekající na místě už hodiny to nesli nelibě. Někteří z nich se vydali domáhat spravedlnosti. „Co to má jako být? Každý má nějakou práci, novinář nemá mít přednost,“ čílil se jeden pán. Po chvíli dorazil další zájemce o testování a začal slovně napadat novináře. „Co je jako tohle za lidi, neumíte to zorganizovat,“ dával průchod emocím.

Argumenty, že testování není nárokové a začíná až v 10 hodin, ho neuspokojily. Slovní ataky a konflikty ve frontě se snažili uklidňovat přítomní vojáci i strážníci. Ti nejhorlivější z čekajících si alespoň postěžovali na kameru televizním štábům.

V Praze byla už v sobotu naplněna kapacita odběrů pro u seniorů a lidí ve věku 40 až 59 let. Chybí naopak děti a mladiství. Od neděle 26. dubna je pro ně vyhrazeno právě testovací místo v Kateřinské zahradě.

K napjaté situaci týkající se novinářů, a v tomto případě i komunálních politiků, došlo v polovině dubna, kdy začala slavnostním poklepáním základního kamene dlouho slibovaná a očekávaná rekonstrukce spodní části Václavského náměstí.

Tiskové konference se na místě účastnil primátor i další komunální politici a představitelé zhotovitele prací. Aby novináři na volném prostoru slyšeli projevy pronášené přes roušky, začali se shlukovat a neměli od sebe dvoumetrový odstup. Ten ostatně nedodrželi ani řečníci. Policisté dohlížející na akci začali z reproduktoru auta vyzývat účastníky k dodržování zákazu shromažďování.  

„Sledujeme akci na kamerách a vidíme, že dochází k porušování pravidel. Dodržujte předepsané odstupy, jinak budeme muset zasáhnout,“ sdělili policisté. Přítomní se začali nakonec chovat „mravně“ a policisté zasahovat nemuseli, i když si nakonec řečníci před fotoaparáty neodpustili ještě jeden výstup, při kterém byli u sebe v těsné blízkosti. Šlo o nejfotogeničtější moment akce, a to poklepání základního kamene.

Informace o přerušení tiskové konference se dostala do titulků několika mediálních výstupů o začátku rekonstrukce náměstí, takže se čtenáři dozvěděli, že „Policie zasáhla při poklepání základního kamene“, nebo ,že „Policie přerušila politiky, kteří klepali základní kámen oprav Václaváku.“


Osobnosti uctily Křižíkovu památku

Včera v 11:40

V pátek 22. ledna si Národní technické muzeum, České vysoké učení technické a spolek Svatobor připomněli výročí 80 let od úmrtí Františka Křižíka.

Linka pro sluchově postižené pomůže s registrací k očkování

Včera v 09:40

Na bezplatnou informační linku 800 160 166 mohou volat osoby se sluchovým postižením. Operátoři ŽIVOTa 90 každý den od 8 do 16 hodin pomohou s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému.

Praha 2 má naočkovaných dalších 240 seniorů

22. ledna 2021 ve 20:25

Radnice Prahy 2 pokračuje v úspěšné pomoci s očkováním seniorů 80+, kteří se radnici ozývají na infolinku. Během týdne se podařilo naočkovat ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze – VFN téměř 400 z nich, tedy téměř pětinu všech seniorů v Praze 2.

Hořel částečně devastovaný byt

22. ledna 2021 ve 14:40

Hodinu a dvanáct minut po dnešní půlnoci zasahovali profesionální a dobrovolní hasiči u požáru bytu obytného domu v suchdolské ulici K Háji.

Bála se o svého milého, ten přitom jenom spal

22. ledna 2021 ve 14:03

Žena měla strach o svého přítele, na pomoc přivolala strážníky. Její milý naštěstí jen jen spal jako dudek.

Metropole chce jednat s ministrem zdravotnictví Blatným o postupu při očkování

22. ledna 2021 ve 13:56

Vedení hlavního města chce jednat s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) a zástupci ministerstva o postupu při očkování proti nemoci covid-19.

Nově odhalených případů covidu v Praze je opět méně

22. ledna 2021 ve 13:46

V Praze ve čtvrtek laboratoře potvrdily 651 pozitivních testů na onemocnění covid-19. V mezitýdenním srovnání je to zhruba o 80 případů méně a proti středě je denní nárůst nižší asi o 140.

Další články
Nahoru