Dnes Pondělí - zatazeno 12°C
Zítra Úterý - oblacno 15°C
Pondělí 19. 4. 2021
Svátek má Rostislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Lidé z čela fronty se po hodinách čekání na testování pustili do novinářů, obvinili je z předbíhání
Čekání na testování probíhalo za asistence příslušníků vojenské policie i strážníků. Foto: 1. LF UK

Lidé z čela fronty se po hodinách čekání na testování pustili do novinářů, obvinili je z předbíhání

O testování populace kolektivní imunity v české populaci vůči onemocnění způsobeném novým koronavirem, které začalo ve čtvrtek i v metropoli na několika místech, je velký zájem. Kateřinská zahrada v Praze 2 byla původně vyhrazena jen pro seniory, ale mohli se zde také otestovat novináři, kteří navíc měli přednost. To někteří čekající nesli nelibě, což dávali hlasitě najevo. 

Ve čtvrtek a pátek na tomto místě docházelo ke konfliktům, které pramenily z nervozity příchozích, z nichž se na mnohé nedostalo. Ti „šťastní“ museli strávit ve frontě několik hodin, zájem byl obrovský. Testování veřejnosti začínalo v 10 hodin, lidé z čela fronty přicházeli do zahrady zaujmout svou pozici už před rozedněním.

Jelikož se chtěla nechat otestovat i řada novinářů, bylo rozhodnuto, že členové redakcí tak mohou učinit právě v Kateřinské zahradě, vždy mezi 8:30 a 10:00, tedy před začátkem testování.

Když se v pátek  začali scházet novináři u stanů pro testování, lidé čekající na místě už hodiny to nesli nelibě. Někteří z nich se vydali domáhat spravedlnosti. „Co to má jako být? Každý má nějakou práci, novinář nemá mít přednost,“ čílil se jeden pán. Po chvíli dorazil další zájemce o testování a začal slovně napadat novináře. „Co je jako tohle za lidi, neumíte to zorganizovat,“ dával průchod emocím.

Argumenty, že testování není nárokové a začíná až v 10 hodin, ho neuspokojily. Slovní ataky a konflikty ve frontě se snažili uklidňovat přítomní vojáci i strážníci. Ti nejhorlivější z čekajících si alespoň postěžovali na kameru televizním štábům.

V Praze byla už v sobotu naplněna kapacita odběrů pro u seniorů a lidí ve věku 40 až 59 let. Chybí naopak děti a mladiství. Od neděle 26. dubna je pro ně vyhrazeno právě testovací místo v Kateřinské zahradě.

K napjaté situaci týkající se novinářů, a v tomto případě i komunálních politiků, došlo v polovině dubna, kdy začala slavnostním poklepáním základního kamene dlouho slibovaná a očekávaná rekonstrukce spodní části Václavského náměstí.

Tiskové konference se na místě účastnil primátor i další komunální politici a představitelé zhotovitele prací. Aby novináři na volném prostoru slyšeli projevy pronášené přes roušky, začali se shlukovat a neměli od sebe dvoumetrový odstup. Ten ostatně nedodrželi ani řečníci. Policisté dohlížející na akci začali z reproduktoru auta vyzývat účastníky k dodržování zákazu shromažďování.  

„Sledujeme akci na kamerách a vidíme, že dochází k porušování pravidel. Dodržujte předepsané odstupy, jinak budeme muset zasáhnout,“ sdělili policisté. Přítomní se začali nakonec chovat „mravně“ a policisté zasahovat nemuseli, i když si nakonec řečníci před fotoaparáty neodpustili ještě jeden výstup, při kterém byli u sebe v těsné blízkosti. Šlo o nejfotogeničtější moment akce, a to poklepání základního kamene.

Informace o přerušení tiskové konference se dostala do titulků několika mediálních výstupů o začátku rekonstrukce náměstí, takže se čtenáři dozvěděli, že „Policie zasáhla při poklepání základního kamene“, nebo ,že „Policie přerušila politiky, kteří klepali základní kámen oprav Václaváku.“


V Praze přibylo 85 nakažených covidem, opět méně než před týdnem

Dnes v 09:20

Laboratoře odhalily v Praze v neděli 85 nových případů nemoci covid-19, o 63 méně než před týdnem, uvedla ČTK.

Před ruskou ambasádou se sešlo zhruba sto demonstrantů

Včera v 16:43

Přes sto demonstrantů se dnes odpoledne sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti.

Návrhy do Participativního rozpočtu mohou občané Prahy 15 podávat již zítra

Včera v 10:44

Od pondělí 19. dubna mohou obyvatelé patnácté městské části podávat své návrhy do 3. ročníku Participativního rozpočtu Prahy 15.

Praha 13 se zapojí do Sbírky potravin

17. dubna 2021 ve 12:09

Za týden, v sobotu 24. dubna, proběhne po celé republice Sbírka potravin. Pokud nakoupíte v supermarketu, který je do sbírky zapojen, můžete přímo na místě věnovat část nákupu lidem v tísni. Vhodné jsou zejména trvanlivé potraviny, dětské výživy, drogistické zboží...

Pilotní projekt PCR testování ze slin v mateřských školách Prahy 3

17. dubna 2021 v 11:33

Praha 3 spouští pilotní projekt PCR testování ze slin v několika vybraných mateřských školách zřízených městskou částí, v období od 1. 5. do 30. 6. Cílem je zajistit dětem Prahy 3 nejlepší možnou variantu testování a prokázat, že je realizovatelné. 

Do soutěže Adapterra Awards je přihlášeno 101 projektů zlepšujících klimatickou situaci

17. dubna 2021 v 11:25

Do třetího ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako jsou zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, je přihlášeno celkem 101 projektů. Mezi nimi je 19 řešení z hlavního města. Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší...

Zachytit osudy pamětníků 20. století zvládli mladí dokumentaristé i v době pandemie

17. dubna 2021 v 10:55

Ani náročný rok 2020 v době covidové epidemie, zavřené školy s distanční výukou, či online nahrávání nezabránilo mladým dokumentaristům z Prahy 11 zaznamenávat neobyčejná vyprávění pamětníků 20. století.

Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

17. dubna 2021 v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Praha 4 rozšiřuje sběr oleje a tuků z domácností, přibydou nová stanoviště

17. dubna 2021 v 10:04

Praha 4 bude pokračovat ve sběru olejů a tuků od obyvatel. Obyvatelé městské části mohou i nadále odevzdávat použitý olej do nádob na sběr použitého oleje, které jsou umístěné na vybraných stanovištích tříděného odpadu.

Praha 1 představuje plán na revitalizaci malostranského parku Cihelná

17. dubna 2021 v 09:05

Celková revitalizace prostranství na břehu Vltavy naváže na záměr hlavního města, které chce vést po rampě pod Mánesovým mostem cyklostezku směřující na území sousední Prahy 7. Projekt počítá i s opravou nábřeží, stezkou pro pěší, trávníky, hracím koutkem pro děti, pítkem, novými stromy, lavičkami...

Praha 6: Kontejnery na rostlinný odpad ze zahrádek

17. dubna 2021 v 08:01

Víkendové velkoobjemové kontejnery na likvidaci zejména rostlinného odpadu ze zahrádek, ale i na objemný odpad z domácností budou na stanovištích během tohoto víkendu.

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

16. dubna 2021 ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

16. dubna 2021 ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Další články
Nahoru