Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Lidé více chodí do pražské přírody, divočákům ubylo klidových zón. Objevují se tak i na neobvyklých místech
Prase divoké. Foto: Albert Ryba / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Lidé více chodí do pražské přírody, divočákům ubylo klidových zón. Objevují se tak i na neobvyklých místech

Doba „covidová“ ovlivnila u řady lidí trávení jejich volného času. Oproti minulosti vyráží Pražané do městské přírody ve větším počtu. Divoká prasata, srnci, bažanti a další zvířata proto přichází o možnosti úkrytu, ubývá jim klidových zón. Může tedy dojít k jejich výskytu i v neobvyklých místech či denní dobu.
prase-v-hvezde_1

Obora Hvězda. Foto: Tomáš Krist

V uplynulých dnech na sociálních sítích kolovala fotografie, na které je zachycen divočák mezi běžkaři a chodci v oboře Hvězda.

I když jsou v areálu instalovány dvě desítky pachových ohradníků, divokou zvěř to neodradí.

Ohradníky jsou například i v lokalitě krematoria Motol a na dalších místech, všude tam, kde je snaha divočákům zabránit vniknutí do prostorů. Zvířata hledají potravu. Bukvice, žaludy i cibuloviny v záhonech.

„Situace v Praze je nyní obecně pro volně žijící živočichy složitá, protože ve spojitosti s covid omezeními přírodní lokality vyhledává více lidí než dříve. Samotný zvýšený počet návštěvníků způsobuje sám o sobě větší tlak na území a volně žijící živočichové mají menší možnosti úkrytu a klidových zón,“ sdělila mluvčí příspěvkové organizace Lesy hl. m. Prahy Petra Fišerová.

Lidé by se podle ní měli na procházkách městskou přírodou vyhýbat místům, která poskytují přirozený ukryt zvěři, jako jsou houštiny a mlaziny, na procházkách se chovat“„přiměřeně hlučně“, aby o nás zvěř věděla v dostatečném předstihu a nebyla vystavena přímému ohrožení.

Podle Fišerové je také potřeba nenechávat psy běhat na volno. Pokud nemá majitel domácího mazlíčka pod kontrolou, nechává ho vbíhat do různých houštin, může dojít i ke konfliktu pes-divočák.

Je zde i potencionální riziko přenosu některých nemocí, především na zvířata. V poslední době často diskutována aujeszkyho choroba, která se projevuje u psů, nebo mor prasat, včetně afrického moru prasat.

„Na obě choroby však člověk nebývá vnímavý. Pro člověka je hlavním rizikem svalovec stočený. Proto nedoporučujeme konzumovat nevyšetřené maso z černé zvěře,“ řekla Fišerová.

Černá zvěř se na území Prahy běžně vyskytuje. Zvláště v zimním období se více stahuje do zastavěných území, protože nemá možnost se skrývat v polích. Určitou měrou k tomu přispívá například vyvážení bioodpadu do lesa v blízkosti zahrad, například shnilých jablek. „Tím v podstatě dochází k lákání divočáků. Zaznamenali jsme případ, kdy lidé prasátka krmili z balkónu,“ popsala Fišerová.

V posledních letech počet divokých prasat v Praze narůstá, čemuž odpovídá i nárust odlovů v městských a příměstských honitbách. Lesníci se dlouhodobě věnují odlovu například v Troji, Kunratickém lese, Hodkovičkách nebo v lokalitě bývalé Motolské skládky.

Divočáci po Praze dost migrují, za den ujdou klidně až 30 kilometrů.  Běžně se s nimi lze setkat ve všech okrajových lokalitách jakými jsou například Divoká Šárka, Stodůlky, Řepy, Prokopské údolí, Chuchelský háj, Modřanská a Komořanská rokle, Cholupice, Hrnčíře, Milíčov, Xaverov, Klánovický les nebo třeba Ďáblický háj.

Škody kvůli jejich přítomnosti vznikají například na oplocenkách, do kterých pak vniká následně srnky a zajíci, kteří okusují nové výsadby. Nějaké škody způsobují na rekreačních loukách a v parcích, tím, že rozryjí travní porosty. 


Autor: Jan Puci

Oslava Dne stromů u Stodůleckého rybníka

Dnes v 08:17

Oslavu Dne stromů v Centrálním parku, která bude zahájena společnou výsadbou vícekmeného javoru tatarského na loučce poblíž rybníka pořádá Praha 13 ve středu 12. října.

Dvojka sbírá staré mobily

Dnes v 07:59

Radnice Prahy 2 ve spolupráci s neziskovou společností Remobil sbírá až do 21. října staré mobily pro následnou recyklaci. Deset korun za každý odevzdaný přístroj navíc pomůže Jedličkovu ústavu v Praze.

V poledne proběhne pravidelná zkouška sirén

Dnes v 07:47

Ve středu 5. října se uskuteční na celém území Prahy pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění.

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

Včera v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

Včera v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

Včera v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

3. října 2022 v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

3. října 2022 v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Anketa a vycházky. Zapojte se do tvorby budoucí podoby Trojmezí

3. října 2022 v 07:11

Od 3. do 13. října mohou zájemci navštívit informační a participační kontejner, kde se dozví všechny důležité informace o návrhu podoby území tzv. Trojmezí. Zároveň se bude moci zapojit do jeho finální podoby prostřednictvím ankety, která bude připravena on-line i v papírové verzi a k dispozici na...

Další články
Nahoru