Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Lidé v Praze 8 budou na podzim opět volit 45 zastupitelů v jednom obvodu
Ilustrační foto: archiv

Lidé v Praze 8 budou na podzim opět volit 45 zastupitelů v jednom obvodu

Obyvatelé Prahy 8 budou letos v podzimních komunálních volbách, stejně jako minule, volit v jednom volebním obvodu celkem 45 zastupitelů městské části. Rozhodli o tom dnes zastupitelé Prahy 8. Stanovit počet zastupitelů umožňuje městské části zákon o volbách. V případě obcí velikosti Prahy 8 se počet zastupitelů pohybuje mezi 35 až 45.

V Praze 8 vládne koalice ODS, TOP 09 a STAN s Patrioty pro Prahu 8, která má v 45členném zastupitelstvu jen 18 hlasů. Koalici podporují osmi hlasy zastupitelé ANO, kteří ve vedení radnice nejsou. Starostou je Ondřej Gros (ODS).

„V předkládaném materiálu není žádné překvapení. Pro městskou část velkou jako Praha 8 je počet 45 zastupitelů adekvátní. Bude se volit, již potřetí za sebou, v jednom volebním období a nedochází tak k žádnému volebnímu inženýrství," řekl Gros.

Současné zastupitelstvo tvoří sedm politických klubů. Největším z nich je klub ODS, který má devět zastupitelů. O druhé místo se dělí 8žije, ANO a Piráti, kteří mají všichni shodně osm mandátů. Klub TOP 09 a STAN, kteří kandidovali společně, má šest členů a tři členy mají Patrioti pro Prahu 8. Dva zastupitelé jsou v klubu Zelených a jeden je nezávislý.

Pokud by zastupitelé dnes o počtu obvodů a zastupitelů nerozhodli, zákon o hlavním městě by ukládal, že se bude volit v jednom obvodu 35 zastupitelů.

Volby v roce 2018 vyhrála v osmé městské části koalice ODS a Svobodných s 17,4 procenta hlasů. Na druhém místě skončili Piráti, které podpořilo 15,88 procenta voličů a třetí Osmička žije se 14,71 procenta. Čtvrté ANO získalo 14,45 procenta hlasů.

Do zastupitelstva se dostala také koalice TOP 09 a STAN s 11,3 procenta hlasů. Zastupitelé původně sdružení jako Osmička sobě získala 6,07 procenta a Patrioti pro Prahu 8 měli 5,51 procenta hlasů.


Autor: ČTK
Další články
Nahoru