Dnes Středa - oblacno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 22°C
Středa 22. 5. 2024
Svátek má Emil
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Lidé v Praze 7 budou společně s eurovolbami hlasovat o parkování
Volby do Evropského parlamentu se budou konat v červnu. Foto: Karel Netolický

Lidé v Praze 7 budou společně s eurovolbami hlasovat o parkování

Magistrát se zabývá přípravou změn výše parkovného pro rezidenty. Padají různé návrhy zdražení roční parkovací karty, která nyní stojí 1200 korun. Do cenotvorby by podle dosavadních diskusí možná mohly mluvit i samotné městské části.  Praha 7 chce nechat o této otázce rozhodnout občany. Hlasování o parkování se uskuteční společně s volbami do Evropského parlamentu, které proběhnou ve dnech 7. a 8. června. Občané budou rozhodovat o tom, zda a o kolik cenu parkovného chtějí navýšit, i o tom, jestli má městská část takto získané finanční prostředky využít jako motivační příspěvek na jiný způsob mobility pro ty, kteří v zónách nebudou parkovat. Informoval o tom mluvčí holešovické radnice Martin Vokuš.

V pondělí 9. dubna proběhla na radnici Prahy 7 první z plánovaných debat o parkování. Sedmá městská část s občany probírala, jak dál postupovat při řešení této komplikované problematiky.

„Debatovali jsme s občany o tom, jak k parkování v Praze 7 dále přistoupit. Zda cenu parkování upravit podle dostupných dat a podle výsledků průzkumu tak, aby parkujících ubylo, a parkovací místa byla dostupnější, anebo ponechat současný model a mít levná parkovací místa v ulicích, o která však soupeří a bude soupeřit stále více a více lidí. Jsme přesvědčeni, že pokud má o této věci někdo rozhodnout, musejí to být občané. A občané také rozhodnou, jestli chtějí, aby existovala sociology doporučená finanční motivace pro ty domácnosti, které parkovací oprávnění nemají,“ uvedl starosta Jan Čižinský (Praha 7 Sobě).

Úprava cen parkovného se nemá týkat seniorských, ZTP a pečovatelských parkovacích oprávnění. Případné finanční kompenzace naopak zahrnují i tyto skupiny.

„Počet parkovacích míst v ulicích je omezený a již došlo k naplnění jejich kapacity. Před domy, v nichž je dvacet bytů a patnáct aut, je pět až deset míst k parkování. Více aut tam se tam zkrátka nevejde. Systém tak nefunguje a občané jen obtížně hledají, kde své auto nechat. V současnosti máme v Praze 7 do parkovací zóny přihlášeno o zhruba 3 300 aut více, než je parkovacích míst,“ řekl místostarosta Pavel Zelenka (Praha 7 Sobě), který má na starosti dopravu.

Řešení této situace podle něj nepřináší překreslení čar v ulicích, protože se již parkuje prakticky všude, kde lze, ani výstavba parkovišť a garáží, protože městská část nemá ani volné pozemky, ani finance na nezbytné miliardové investice.

Řešením by podle Zelenky nebylo ani další zpřísnění zóny, protože víc než 90 procent parkovací kapacity slouží výhradně rezidentům. Na druhou stranu však i tam, kde je situace nejhorší, dlouhodobě parkuje řada aut, která by zde nutně stát nemusela – vozidla, která jsou na hranici pojízdnosti, či vozy, které lidé používají jen jednou za delší dobu. 

„Úprava parkovného směrem nahoru by měla majitele často nepoužívaných aut přimět, aby se zamysleli kupříkladu nad tím, zda se konečně toho vraku, kterým stejně téměř nejezdí, nezbaví, či zda neuvolní místo pro ty, kdo skutečně potřebují často jezdit a parkovat,“ doplnil radní.


Autor: Karel Netolický

Praha 6 se letos poprvé připojila ke Světovému dni včel

20. května 2024 ve 23:41

Instalace včelích úlů na střeše Polikliniky Pod Marjánkou a v parku Ladronka, memorandum s Včelařským spolkem či výstava ve spolupráci s Velvyslanectvím Slovinské republiky. To jsou aktivity, kterými se letos městská část Praha 6 poprvé připojí ke Světovému...

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

20. května 2024 v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

V bytě na sídlišti Antala Staška byla nalezena mrtvá žena

19. května 2024 ve 22:37

V neděli odpoledne bylo v bytě v krčské ulici Fillova na sídlišti Antala Staška nalezeno tělo mrtvé dvaatřicetileté ženy. Policisté zjišťují, za jakých okolností k tragédii došlo. Přesnou příčinu určí pitva. Podle serveru aktu.cz je příčinou smrti nešťastná...

Festival otevřených budov zaznamenal více než 103 tisíc návštěv

19. května 2024 ve 21:26

Prezidentská rezidence, Lobkowiczký palác, Nová Oranžerie na Pražském hradě od Evy Jiřičné, Goethe institut na nábřeží, vinohradská Čapkova vila, Clam-Gallasův palác na Starém Městě, budova bývalých Elektrických podniků Praha – dnes Bubenská 1 na Vltavské či nově zrekonstruované prostory Fantovy...

Na obchodní dům Máj dělníci instalují druhého motýla od Černého

19. května 2024 v 11:53

Na obchodní dům Máj na Národní třídě v neděli dělníci instalují druhého několikametrového motýla od výtvarníka Davida Černého s trupem napodobujícím stíhačku spitfire. První motýl byl na fasádu Máje připevněn v sobotu, druhý byl v neděli před 10:30 zatím stále na zemi. S jeho instalací se čeká na...

V Lipencích hořela garáž

19. května 2024 v 10:29

Profesionální hasiči z Radotína a dobrovolní hasiči z Lipencí zasahovali v pátek 17. května od 19:30 hodin v ulici Obilní v Praze-Lipencích u požáru garáže. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru