Lidé tuto zimu zatím koupili 14 000 nocleženek pro bezdomovce, meziročně méně
7. ledna 2025 11:20
„Na rozhodnutí dárců má vždy největší vliv počasí – při silnějších mrazech dochází k nárůstu zakoupených nocleženek," sdělila Melišová.
Poukaz nocleženka umožní jednomu člověku bez přístřeší strávit noc v teple v prostorách nocleháren nebo azylových domů provozovaných Armádou spásy.
Spolu s noclehem může člověk v nouzi dostat večeři, teplý nápoj, může získat čisté oblečení a má možnost osobní hygieny nebo i základního ošetření.
Armáda spásy v zimních měsících denně poskytuje okolo 2500 míst k přespání. V případě nedostatečné kapacity mohou bezdomovci noc přečkat v těchto zařízeních v teple na židlích. Kromě Prahy organizace poskytuje nocleh například také v Brně, Karlových Varech, Ostravě nebo v Krnově.
V pražských noclehárnách je v letošní zimě pro bezdomovce připraveno přes 700 lůžek, zhruba o 100 víc než minulou zimu. Kolik žije v Praze lidí bez domova, není přesně známo. Odhady a průzkumy hovoří o několika tisících. Část z nich nemá trvalé bydliště v Praze.