dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
9°C
Lidé šetří, sběr vysloužilých elektrospotřebičů klesá. Pražané jsou stále nadprůměrní
Ilustrační foto: Wladyslaw / Wikimedia Commons

Lidé šetří, sběr vysloužilých elektrospotřebičů klesá. Pražané jsou stále nadprůměrní

Pražané loni vytřídili méně vysloužilých elektrozařízení. Po dramatických více než třicetiprocentních nárůstech před rokem 2009 a stagnaci v minulých dvou letech tak došlo poprvé k výraznějšímu poklesu množství sebraných elektrospotřebičů. Prostřednictvím kolektivního systému ASEKOL každý občan Prahy odevzdal 1,74 kilogramu starého elektra, celkem tedy 2165 tun. Obyvatelé Prahy se tak umístili nad celorepublikovým průměrem.

Kolektivní systém ASEKOL, který se zabývá zpětným odběrem elektrozařízení, celkem v roce 2013 vybral v České republice téměř 15 685 tun vysloužilých spotřebičů. To je o 1454 tun méně než v roce 2012. V Praze se pak vybralo 2165 tun, tedy 1,74 kilogramu na osobu. „Občané Prahy si zaslouží pochvalu za odevzdávání starých spotřebičů i v době poklesu sběru. Jsme rádi, že stále myslí na životní prostředí a věříme, že v budoucnu budeme opět schopni výsledky zlepšit,“ říká Kristina Mikulová, manažerka komunikace neziskové organizace ASEKOL.

Nejlépe mezi kraji dopadl tradičně Zlínský kraj, kde každý občan odevzdal 1,8 kilogramu elektra. Na paty mu šlape ještě Vysočina s 1,77 kilogramu na osobu a Praha s 1,74 kilogramu elektra na obyvatele. „V době, kdy klesají prodeje nových spotřebičů, lidé důkladněji zvažují, zda vyhodí ty staré. Zatímco dříve elektrozařízení často končila ve sběru z důvodu zastaralého designu či nedostačujících funkcí, nyní lidé využívají skutečnou životnost svých přístrojů,“ vysvětluje Kristina Mikulová.

Čtěte také: Vytříděný elektroodpad by zaplnil Václavské náměstí do výše čtvrtého patra

Cestou k lepším výsledkům tak může být intenzivní osvěta. Zejména pro drobné spotřebiče, jako jsou například mobilní telefony, totiž platí, že se jich do zpětného odběru dostane sotva 25 procent. Za pokles ale nemůže jen ekonomická situace, avšak i fakt, že mnoho lidí skladuje ve sklepích, na půdách a chatách či chalupách velké množství spotřebičů, které již vůbec nevyužívají. „Je potřeba apelovat na veřejnost, aby lidé skutečně vytřídili všechna zařízení, která již nefungují a jen leží ladem. Každý má pár takových doma,“ říká Mikulová.

Možnosti odevzdávání starých spotřebičů jsou přitom v České republice nadstandardní. Jen kolektivní systém ASEKOL provozuje hustou sběrnou síť čítajících více než 15 000 míst, kde mohou lidé elektrospotřebiče bezplatně odevzdávat. Výrazným prvkem sběrné sítě jsou například červené kontejnery právě na drobné elektro, kterých ASEKOL provozuje téměř 2000 po celé republice.


Autor: Renata Rákosová
Další články
Nahoru