Dnes Úterý - skorojasno 21°C
Zítra Středa - jasno 22°C
Úterý 17. 9. 2024
Svátek má Naděžda
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Lidé se na Staroměstské radnici v budoucnu projdou celým podzemím
Staroměstská radnice. Foto: archiv PCT

Lidé se na Staroměstské radnici v budoucnu projdou celým podzemím

Návštěvníci Staroměstské radnice v Praze se v budoucnu projdou celým jejím románsko-gotickým podzemím. Magistrát nechá opravit nejdříve již dnes přístupnou část a následně další dosud nepřístupné sklepy od domu U Minuty až na Malé náměstí. První fáze má začít v příštím roce a náklady na ni jsou odhadovány na sedm až deset milionů korun. Kdy přesně začne druhá etapa, zatím není jasné. ČTK to řekli ředitel magistrátního odboru služeb Lukáš Stránský, předseda představenstva Prague City Tourism (PCT) František Cipro a vedoucí Staroměstské radnice Antonín Baloun.

„Cílem revitalizace podzemí je zvýšit kvalitu a zatraktivnit návštěvnický provoz, stejně tak rozšířit nabídku o nové prohlídkové trasy," řekl Cipro. V budoucnu podle něj vzniknou expozice, jejichž podobu PCT teprve chystá.

Návštěvníci projdou dvěma druhy prostor. A sice původními sklepy a rovněž prostory, které byly přízemími domů, které na místě stály v polovině 11. století. Některé prostory jsou starší než samotná radnice.

„Ačkoliv se dnes nacházíme v podzemí, jednalo se původně o přízemí románského, respektive raně gotického domu," řekl Baloun. Vzhledem k tomu, že terén byl v úrovni Vltavy, tak byly domy často vyplavovány povodní, proto byla původní niveleta navýšena.

Ve sklepech bývalo vězení s velmi špatnými hygienickými podmínkami, lidé tam byli připoutáni řetězy ke zdem či drženi v okovech. „Jednalo se často o tuláky, žebráky, kteří se provinili třeba výtržnictvím, opilstvím. Byli tam drženi lidé, kteří šidili na trhu nebo šířili pomluvy. Nejhoršími prostory byly různé vyhloubené otvory, bývalé cisterny, do kterých uvrhávali lidi, pro které byl určen trest smrti, tedy obvinění ze žhářství, vraždy nebo padělání peněz," řekl Baloun.

Návštěvníci se nyní podívají pouze do části podzemí, a to v omezeném počtu. To rekonstrukce změní. Nepřístupné prostory se nacházejí pod západním křídlem radnice. Otevřít se má například jedna z největších místností, která v minulosti fungovala mimo jiné jako sklad. „Určitě se to používalo jako součást novověkého vězení a ve 20. století tam byla zřízena trafostanice pro radnici," řekl Baloun.

Nepřístupné prostory zahrnují také místa, odkud bylo částečně řízeno Pražské povstání. V květnu 1945 tam byla mimo jiné ošetřovna pro obránce Staroměstské radnice a byli tu schováni i Pražané ohrožení ostřelováním radnice, což se týkalo zejména lidí z Pařížské ulice.

Ošetřeno bylo 253 lidí a 12 lidí tam při povstání zemřelo. Vycházet budou turisté v budoucnu po nyní znepřístupněném schodišti vedoucím do podloubí na Malém náměstí naproti kašně a domu U Rotta.

Podzemí radnice je ale mnohem rozsáhlejší. Kromě sklepů pod ní a radničními domy jsou také pod parčíkem za radnicí. „Tam byly staré gotické domy a každý měl sklep. Když byla stará zástavba zbořena, terén se zarovnal a sklepy zůstaly netknuté. Tam je obrovský areál, kterému se přezdívá pražské Pompeje," řekl Baloun.

Nejdříve magistrát opraví nyní přístupné prostory. „Když se bavíme o první etapě, tak hlavní výzvou je instalace vzduchotechniky, abychom zachovali stálé klima. Střídání teplot působí degradaci původního zdiva. Stavebních úprav jako takových moc nebude, neboť se nacházíme v památkově chráněném objektu," řekl Stránský.

V nepřístupné části bude namontováno osvětlení nebo vzniknou lávky. Bourat se bude v místnosti s bývalou trafostanicí. Zbourány budou kobky, v nichž stála trafa, betonové schodiště a srovnána bude podlaha. „Tam je nyní v betonu vytvořená síť žlabů pro kabely, takže to přijde pryč a uvidíme, co pod tím najdeme," řekl Stránský.

Staroměstská radnice byla založena v roce 1338 jako sídlo samosprávy Starého Města. Tvoří ji komplex několika budov. Jedno křídlo radnice zničil na konci druhé světové války požár. Součástí radnice je orloj, který byl v loňském roce opraven.


Autor: ČTK

Sbírka pro obyvatele zasažené povodní

Dnes v 06:42

Praha 5 pořádá sbírku hmotných věcí, které budou rozváženy do míst zasažených povodní. Vítány jsou čisticí prostředky, hygienické potřeby, trvanlivé potraviny.

Praha 15: Pro zájemce jsou připraveny pytle s pískem

15. září 2024 v 18:56

Pokud cítíte potřebu zvýšit zabezpečení vašich nemovitostí, k dispozici jsou pro vaši potřebu pytle s pískem, a to na křižovatce ulic U Břehu a Zápotoční, a dále pod cukrárnou mezi ulicemi Pražská a Kozinovo nám. Radnice o tom informuje na FB profilu.

Zoo Praha zůstane kvůli počasí zavřená i v pondělí a úterý

15. září 2024 v 18:55

Trojská zoologická zahrada zůstane kvůli nebezpečí pádu stromů v podmáčeném terénu zavřená také v pondělí a úterý. Znovu se otevře ve středu ráno. Zahrada je zavřená od soboty.

Kapacita Hostivařské přehrady je téměř na maximu

15. září 2024 v 17:22 | Aktualizováno v 18:42

Hostivařská přehrada se přiblížila své maximální kapacitě. V případě dalších srážek na horním toku Botiče by vodohospodáři museli zvýšit odtok vody z nádrže.

Komrsková: První stupeň povodňové aktivity bude v Praze ještě minimálně týden

15. září 2024 v 15:34

Podle náměstkyně primátora Prahy pro životní prostředí a klimatický plán Jany Komrskové (Piráti) první stupeň povodňové aktivity bude v metropoli panovat ještě minimálně týden.

Magistrát Pražanům: Omezte cesty autem, vyhněte se parkům

15. září 2024 v 15:30

Hlavní město vyzývá obyvatele, aby omezili veškeré venkovní volnočasové aktivity a vyvarovali se parkům, lesoparkům a dalším místům, kde by mohla být z důvodu dešťů podmáčená půda a mohl hrozit pád stromů nebo větví. Sdělil to mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Hasiči v metropoli vyjížděli k 300 událostem a vydali 5 000 pytlů

15. září 2024 v 15:20

Hasiči v Praze zasahovali během nepříznivého počasí u 300 událostí ve spojitosti s deštěm a u 100 událostí ve spojitosti se silným větrem. Celkem připravili a vydali 5 000 pytlů s pískem. Praha také nabídla pomoc nejhůře zasaženým krajům. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít...

Další články
Nahoru