Dnes Středa - obcasny-dest 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 12°C
Středa 21. 2. 2024
Svátek má Lenka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Lidé se mohou poklonit památce Karla Schwarzenberga v kostele na Malé Straně
Karel Schwarzenberg. Foto: archiv TOP 09

Lidé se mohou poklonit památce Karla Schwarzenberga v kostele na Malé Straně

Do pátku 8. prosince má veřejnost možnost uctít památku zesnulého Karla Schwarzenberga v kostele Panny Marie pod řetězem v Praze 1. Pietní akce je zabezpečena policií, Sborem dobrovolných hasičů Praha 1 a dalšími subjekty. 

Ve dnech 6., 7. a 8. prosince má veřejnost možnost přijít uctít památku zesnulého Karla Schwarzenberga v kostele Panny Marie pod řetězem, vždy od 12 do 22 hodin. Řád maltézských rytířů bude organizovat příchod a odchod lidí do kostela a situaci na místě budou monitorovat hlídky Policie ČR, Městské policie hl. m. Prahy a dalších složek. 

Pro případ, že by zájem veřejnosti přesáhl běžný provoz a vytvářela se zde fronta, bude zajištěno oplocení a jeho umístění kolem chodníku tak, aby lidé byli směřováni do organizované fronty a byla zajištěna jejich bezpečnost a plynulost provozu v okolí kostela. V takovém případě bude řada směřována Lázeňskou ulicí na Velkopřerovské náměstí. 

Kostel má také dvě brány, přičemž jedna bude provozovateli určena pro příchod veřejnosti, druhá pak pro odchod. V případě, že by v okolí kostela vzniklo spontánní pietní místo například se zapálenými svíčkami, bude v pohotovosti jednotka dobrovolných hasičů z Prahy 1.

Ve smyslu přání zesnulého Karla Schwarzenberga jsou rodinou vyzváni ti, kteří chtějí uctít jeho památku, aby místo květin přispěli na dobročinné účely, které sám vybral. To bude možné učinit i přímo v kostele do připravené pokladny. 

Pohyb v kostele bude organizován tak, aby přicházející mohli procházet plynule, Řád maltézských rytířů prosí, aby bylo v chrámu zachováno důstojné ticho. V případě, že by v okolí kostela vzniklo spontánní pietní místo například se zapálenými svíčkami, bude v pohotovosti jednotka dobrovolných hasičů z Prahy 1. 

Samotný obřad proběhne v sobotu 9. prosince od 12 hodin v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, na místě promluví prezident České republiky Petr Pavel. Promluvu pronese Mons. Tomáš Halík, přímluvy bude číst Terezie Radoměřská (TOP 09), starostka Prahy 1, a Miroslav Kalousek, spoluzakladatel strany TOP 09. Z kapacitních důvodů nebude katedrála otevřena veřejnosti, přenos bude zajištěn na Hradčanské náměstí, kde bude umístěna velkoplošná obrazovka.


Autor: red

Protestující zemědělci dorazili k ministerstvu, další jsou na magistrále

19. února 2024 v 07:35

První desítky kusů techniky protestujících zemědělců dorazily v pondělí před 06:00 k sídlu ministerstva zemědělství v Praze. Část jich je u budovy úřadu, která je hlavním cílem protestní jízdy, zůstává. Další zemědělci zamířili na magistrálu, kterou plánují blokovat. Vyplývá to z informací...

Deváťáci ZŠ Kladská opakovaně bodují

18. února 2024 v 10:03

Žáci devátých tříd ze Základní školy Kladská v Praze 2 se v posledních letech umisťují na předních příčkách školních olympiád, úspěchy sbírají i v přijímacím řízení na gymnázia a střední školy nebo u Scio testů.

Zemědělci budou po blokádě demonstrovat na Malostranském náměstí

18. února 2024 v 09:03

Stovky zemědělců, kteří se chystají v pondělí ráno při protestu zablokovat pražskou magistrálu traktory a dalšími zemědělskými stroji, budou odpoledne demonstrovat na Malostranském náměstí. Od 15 hodin plánují projevy a večer na tiskové konferenci oznámí další postup. ČTK to řekl mluvčí protestní...

Další články
Nahoru