dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
7°C
pozítří
Pátek - polojasno
4°C
Lidé s mentálním postižením předvedli profi výkony v tancích, hudbě, zpěvu i baletu
Klienti Studia Oáza předvedli dobrý herecký výkon. Foto: Tomáš Hoření

Lidé s mentálním postižením předvedli profi výkony v tancích, hudbě, zpěvu i baletu

Zpěv, lidové i jihočeské tance, hra na klavír, housle, violu, violoncello nebo bicí, balet, činohra… To vše v divadle ABC, které bezplatně poskytlo prostor i pomoc zaměstnanců, v neděli „vystřihli“ klienti Studia Oáza, které je kulturním centrem pro lidi s mentálním postižením.

Profesionální výkony. Taková slova chvály zněla pražským divadlem ABC v průběhu i po skončení tradičního slavnostního podvečera Ve svém živlu. S lidmi s mentálním postižením různého stupně účinkovali jejich asistenti i ředitelka Studia Oáza Jana Vítková. „To je integrace v praxi,“ uvedla bývalá ředitelka Oázy Olga Kurzová, která programem provázela a postarala se i o choreografii tanců.

Všestranný um předvedla třeba Klára Königová, která zazpívala pod vedením asistentky Jaroslavy Daško Zemanové píseň Možná, snad. Později z jejích úst zazněly i píseň Zuzany Michnové Marsyas a Apollon nebo šlágr Karla Mareše a Jiřího Štaidla Hvězda na vrbě. Posléze baletila ve scénickém představení Živly a zahrála si i v ochutnávce hry Bar u Roxie, kde zněl hlas herce Michala Pavlaty.

Voda, země, vzduch i oheň

Skvělé výkony předvedli všichni účinkující – návštěvníci ABC měli možnost slyšet například i skladby J. S. Bacha, F. J. Haydna či W. Donaldsona. Kurzová řekla, že pokud Oáza sežene od sponzorů – i z řad veřejnosti – dostatek peněz, příští rok budou diváci moci vidět Bar u Roxie, kdy se pódium proměnilo v nefalšovaný bar a účinkující v barové štamgasty (kavalíry i slečinky), celý.

Klienti centra pro lidi s mentálním postižením hráli divadlo


Podívanou byl i balet Živly, kdy účinkující scénicky předvedli vodu, zemi, vzduch i oheň. „Na Živly se moc ráda dívám, je to skvělé,“ uvedla pro Pražský patriot Kateřina Hoření, která přímo v tomto kousku neúčinkuje, ale v podvečerním kulturním pásmu se představila v roli tanečnice lidových a jihočeských tanců. Oázou prošla a dnes tam pomáhá i jako asistentka.

Studio Oáza (Říční 6, Praha 1) zahájilo svůj provoz v roce 1992. Činnost rozvíjí v mnoha zájmových kroužcích – hudebním, pohybovém, dramatickém či výtvarném. Věnují se tam i baletu, keramice, hře na klavír a flétnu, angličtině, němčině, počítačům, sólovému zpěvu, fotografii nebo bubnům. Oáza se prezentuje na veřejných vystoupeních a výstavách, pořádá i přátelská setkání s kulturním programem.


Autor: Anna Skálová

Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru