dnes
Úterý - oblacno
27°C
zítra
Středa - polojasno
32°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
33°C
Veřejnost pomáhá vybavit Čapkovu vilu dobovými předměty
Čapkova vila. Foto: archiv P10

Veřejnost pomáhá vybavit Čapkovu vilu dobovými předměty

Nejen obyvatelé Prahy 10 nabízí dobové předměty, které desátá městská část může využít při obnově vily Karla Čapka. Praha 10 chce zachovat autenticitu doby a žádá proto o předměty či stavební materiály používané ve 20. a 30. letech 20. století. 

„Naším cílem je vrátit podobu vily do doby, kdy v ní skutečně žil Karel Čapek a scházeli se v ní Pátečníci. V průběhu let ale, protože byla vila obývána, některé původní prvky nahradily ty modernější, jak lze například u vybavení koupelen a kuchyní také předpokládat. Proto jsme se obrátili na veřejnost s prosbou, zda nám neposkytne právě některé chybějící dobové prvky,“ říká první místostarosta Tomáš Pek. 

Na Úřad Prahy 10 se krátce po zveřejnění výzvy začali obracet první lidé, kteří takové věci vlastní. „Jsme neuvěřitelně vděční za zájem, který lidé projevují. Už se nám podařilo získat dostatečné množství dobových, nyní již nevyráběných, cihel na opravu soklu. Postupně se nám hlásí i další majitelé pro nás cenných věcí,“ doplnil Tomáš Pek (TOP 09).

Prohlídka Čapkovy vily

Praha 10 u veřejnosti poptává například původní umyvadlo, kuchyňskou výlevku, litinovou vanu na nohách, koupelnová kamna se sprchou, kuchyňský kachlový sporák, výtokové kohouty, záchod a bidet z počátku 20. století, dále vypínače, zásuvky a jiné předměty denní potřeby. 

Městská část se také při příležitosti stého výročí založení republiky rozhodla vyhovět přání veřejnosti a vilu jí zpřístupní při několika komentovaných prohlídkách. Další prohlídka se uskuteční dnes mezi 18. a 20. hodinou, není k ní třeba rezervace. 


Pozor na první příznaky, počátek těchto problémů totiž není až ve stáří, jak si mnozí doposud mysleli

Včera v 18:31

Sluch patří k nejdůležitějším lidským smyslům. Postupem věku však náš sluch slábne, a je proto důležité umět poznat první příznaky zhoršování sluchu a následně i správně o sluch „pečovat“.

Další články
Nahoru