Dnes Pondělí - zatazeno 14°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 15°C
Pondělí 24. 3. 2025
Svátek má Gabriel
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Lidé mohou v Zoo Praha vidět skupinu čtyř nových tasmánských čertů
Samec Durin je se svými devíti kilogramy nejmohutnějším ďáblem medvědovitým kdy chovaným v Zoo Praha. Foto: Oliver Le Que / Zoo Praha

Lidé mohou v Zoo Praha vidět skupinu čtyř nových tasmánských čertů

V pražské zoologické zahradě v Troji mohou návštěvníci ode čtvrtka nově vidět chovnou skupinu čtyř masožravých vačnatců ďáblů medvědovitých. Jedná se o dva samce a dvě samice. Tříleté vačnatce, kteří jsou známí též jako tasmánští čerti, Zoo Praha získala na konci loňského roku z chovného zařízení Cressy v Tasmánii, doposud však byli v karanténě. Lidé je mohou vidět v expozici Darwinův kráter. Trojská zahrada chová ďábly medvědovité od roku 2019, nyní jich lidé v zahradě mohou vidět sedm.

Samci Elrond a Durin a samice Faline a Sandra Dee obydleli expoziční celek Darwinův kráter v dolní části zoo. Samec Durin, byť nesoucí jméno Tolkienova trpaslíka, je dokonce největším kdy chovaným ďáblem v Zoo Praha.

Čtveřice zvířat pochází z australského chovného centra Aussie Ark. Zoo Praha je získala v rámci tasmánského vládního plánu „Save the Tasmanian Devil Program“, který usiluje o záchranu těchto největších masožravých vačnatců. Do pražské zoo přiletěli ďábli v prosinci, ale poté museli projít karanténou, a navíc si zvyknout na českou zimu.

„První skupinu ‚čertů‘ jsme získali před pěti lety. Jejich příchod byl výsledkem našeho dlouhodobého úsilí, které spočívalo v podpoře ochrany ďáblů v jejich domovině, ve složitém vyjednávání, a především ve vybudování našeho Darwinova kráteru. První skupina ďáblů nám pomohla tohoto největšího dravého vačnatce zviditelnit pro veřejnost a získat zkušenosti s jeho chovem. Nyní přišli do Zoo Praha rozmnožování schopní jedinci bez antikoncepčních implantátů a pevně doufáme, že se nám v dohledné době podaří získat i souhlas s jejich rozmnožováním,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Ďáblové medvědovití dříve obývali celou Austrálii, avšak nyní se přirozeně vyskytují pouze na Tasmánii. V současnosti jsou největším dravým vačnatcem a žijí pouze v Tasmánii. Dožívají se zhruba šesti let, v zoologických zahradách kolem osmi.

Faktorů jejich ohrožení je celá řada – dříve konflikty s farmáři a trávení, dnes kolize na silnicích a od 90. let také onemocnění infekční rakovinou tváře. Ta je vzhledem k neléčitelnosti a stoprocentní smrtnosti největším rizikem.

Zoo Praha o ochranu ďáblů medvědovitých usiluje už několik let mnoha způsoby: prodejem tematické řady suvenýrů, Ďáblova piva, zážitkových programů i pořádáním benefičních akcí. Z prostředků vybraných na konto Pomáháme jim přežít podpořila například monitoring populací i vývoj vakcíny proti zmíněné rakovině.

„My z Ministerstva přírodních zdrojů a životního prostředí Tasmánie máme velkou radost, že můžeme dál spolupracovat se Zoo Praha prostřednictvím projektu ‚Save the Tasmanian Devil Program‘ a že jsme jí zajistili transport čtyř ďáblů. Je to také skvělá příležitost sdílet navzájem zkušenosti a dovednosti spolu s týmem Zoo Praha, jehož členové přijeli k nám, aby si zkusili práci s těmito konkrétními zvířaty a následně je odvezli do České republiky,“ uvedl David Schaap, vládní koordinátor programu na záchranu ďábla medvědovitého.

David Schaap sehrál pro příchod ďáblů do Zoo Praha zásadní roli. Vedle organizace projektu a přípravy čertů na transport v chovném centru Cressy na severu Tasmánie pomohl například školit pražské chovatele na manipulaci s těmito hlasitými savci. Pro čtveřici tasmánských čertů byla nicméně Tasmánie jen přestupní stanicí. Na svět přišli na jaře 2022 v australské chovné stanici Aussie Ark.

„Vědomí toho, že ďáblové narození v Aussie Ark nyní cestují po celém světě, je opravdu vzrušující. Přejeme našim čertům jen to nejlepší při zabydlování se v Praze! Chybí nám, ale jsme na ně hrdí, protože plní důležitou roli velvyslanců svého druhu. Tito tasmánští čerti pomohou informovat lidi všech kultur a věkových kategorií o své neutěšené situaci a doufejme, že podnítí mnohem více lásky a podpory. Potřebujeme zachránit ďábly před vyhynutím a tento způsob mezinárodní spolupráce je velkým krokem správným směrem,“ řekla Toni Houston, ředitelka záchranné sekce chovného centra Aussie Ark.

Samci Elrond a Durin, z nichž zaujme svou mohutností a devítikilovou hmotností zejména druhý zmíněný, dostali jména po postavách z knižní série Pán prstenů od Johna R. R. Tolkiena. Samice Faline sdílí jméno s filmovou postavou z dílny Walta Disneyho a jméno Sandra Dee vzdává hold americké herečce 50. a 60. let.

Čtyři nové ďábly medvědovité uvidí návštěvníci v první ze dvou venkovních expozic pro tato zvířata v Darwinově kráteru. Druhou expozicí ve směru prohlídky obývají tři nechovné samice – poslední z původní čtveřice čertů, bezmála sedmiletá Nutmeg, spolu s Castrou a Caesií pocházejícími z kodaňské zoo. Zoo Praha chová tyto vačnatce jako jediná česká zoo a jedno z pouhých sedmi evropských zařízení.


Autor: red

V centru metropole se demonstrovalo proti vzestupu krajní pravice

Včera v 07:56

V centru Prahy v sobotu odpoledne stovky lidí demonstrovaly proti vzestupu krajní pravice a nárůstu rasistických a xenofobních nálad ve společnosti. Akci pořádala iniciativa Společně proti rasismu a fašismu. Na demonstraci dohlížela policie, během průvodu zastavovala dopravu,...

Prevence a intervence šikany: Bezplatný webinář pro pedagogy

22. března 2025 v 09:20

Praha 1 a Místní akční plán rozvoje vzdělávání IV zvou všechny učitele a pedagogické pracovníky na odborný webinář s názvem Prevence a intervence šikany u žáků ZŠ. Tento online seminář se uskuteční v úterý 25. března od 16 do 18 hodin na platformě ZOOM.

Praha 14: Dotace pro udržitelný rozvoj, globální odpovědnost a stav veřejného prostoru

22. března 2025 v 07:08

Odstartoval nový Dotační program Prahy 14, tentokrát zaměřený na udržitelný rozvoj, globální odpovědnost a na zlepšení stavu veřejného prostoru.

Ocenění vévody z Edinburghu za seberozvoj si převzalo přes 200 mladých lidí

21. března 2025 v 16:47

Celkem 215 žáků, studentů či například sportovců v Praze převzalo ocenění Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE) za rozvoj svých dovedností a další aktivity. Jen v metropoli se do tohoto programu v minulém roce zapojilo více jak 1 600 žáků a sportovců. Program neformálního vzdělávání je...

Válečné vzpomínky a život v komunismu očima žáků Prahy 1

21. března 2025 v 11:19

V Brožíkově sále Staroměstské radnice proběhla slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který přiblížil osudy osmi pamětníků spojených s klíčovými momenty 20. století. Projekt organizuje společnost Post Bellum ve spolupráci s městskou částí...

VLS snižují množství kůrovcového dříví a zdravotní stav lesa monitorují i z družic

21. března 2025 v 11:01

Vojenské lesy a statky ČR, s. p. (VLS) nadále úspěšně bojují s kůrovcem. Čísla z posledních let jasně ukazují, že kalamita, která roky pustošila české lesy, je stále na ústupu. Stojí za tím především poctivá práce lesníků v terénu, ale i pomoc...

Další články
Nahoru