Dnes Neděle - polojasno 20°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Lidé mohou u Holešovické tržnice využít prototyp městského navigačního panelu
Nový navigační panel je v blízkosti jižního vstupu do tržnice. Foto: Sandra Sedlecká / Ropid

Lidé mohou u Holešovické tržnice využít prototyp městského navigačního panelu

Obyvatelům Prahy i návštěvníkům hlavního města slouží nový navigační panel s mapami a směrovkami ukazujícími k významným cílům. Takzvaný obelisk stojí mezi vchodem do Holešovické tržnice a začátkem nově otevřené Štvanické lávky. V pilotním provozu ho představili zástupci organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. Nové informační prvky vznikly v projektu Čitelná Praha, který má sjednotit podobu všech podobných tabulí a panelů v metropoli.

„Pěší pohyb po městě je důležitou součástí zdravé mobility a někdy až překvapivě výhodným doplňkem veřejné hromadné dopravy. Proto má i pěší navigace velký význam v rámci projektu Čitelná Praha, kdy chceme podpořit udržitelné způsoby mobility v Praze a zlepšit orientaci lidí a jejich informační jistotu, ať už se jedná o místní nebo návštěvníky metropole. Ropid jako nositel tohoto největšího projektu na poli dopravní navigace v historii Prahy zároveň zajišťuje výrobu a instalaci těchto pilotních prvků," uvedl ředitel Ropid Petr Tomčík.

Na samostatně stojícím sloupu jsou dvě mapy blízkého i širšího okolí spolu se směrovkou navigující na okolní body zájmu včetně nejdůležitějších turistických cílů nebo seznam ulic i důležitých cílů v okolí.

Natočen je z pohledu chodce, který tak může pouhým zvednutím očí porovnat realitu s mapou. Podoba byla vybrána tak, aby byly panely jednoduše rozeznatelné. Mají antracitovou barvu a záhlaví obelisku je doplněno oranžovým pruhem a piktogramem pražského chodce.

Pěší navigace je součástí rozsáhlého projektu nového pražského navigačního systému Čitelná Praha, na kterém kromě Ropidu pracuje také Institut plánování a rozvoje (IPR), který se podílí na podkladových mapách.

Cílem je zlepšit orientací pěších v ulicích města. Fungování navigačních prvků bude podrobeno zpětné vazbě lidí prostřednictvím sociálních sítí a po prázdninách bude vyhodnoceno.

Obelisky se v pilotním projektu objeví také na dalších místech. Další přibudou na území Prahy 7, potom také v okolí vstupů do stanic metra Palackého náměstí v Podskalí, na Palmovce a na Hájích. Vznikne také pro trasu ze Staroměstského náměstí na bubenečské Výstaviště. Některé by se měly v těchto lokalitách objevit ještě letos, osazení všech pilotních směrovek a sloupů plánuje Ropid v příštím roce.


Autor: ČTK

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

29. září 2023 v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru