Dnes Čtvrtek - polojasno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Lidé mohou u Holešovické tržnice využít prototyp městského navigačního panelu
Nový navigační panel je v blízkosti jižního vstupu do tržnice. Foto: Sandra Sedlecká / Ropid

Lidé mohou u Holešovické tržnice využít prototyp městského navigačního panelu

Obyvatelům Prahy i návštěvníkům hlavního města slouží nový navigační panel s mapami a směrovkami ukazujícími k významným cílům. Takzvaný obelisk stojí mezi vchodem do Holešovické tržnice a začátkem nově otevřené Štvanické lávky. V pilotním provozu ho představili zástupci organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. Nové informační prvky vznikly v projektu Čitelná Praha, který má sjednotit podobu všech podobných tabulí a panelů v metropoli.

„Pěší pohyb po městě je důležitou součástí zdravé mobility a někdy až překvapivě výhodným doplňkem veřejné hromadné dopravy. Proto má i pěší navigace velký význam v rámci projektu Čitelná Praha, kdy chceme podpořit udržitelné způsoby mobility v Praze a zlepšit orientaci lidí a jejich informační jistotu, ať už se jedná o místní nebo návštěvníky metropole. Ropid jako nositel tohoto největšího projektu na poli dopravní navigace v historii Prahy zároveň zajišťuje výrobu a instalaci těchto pilotních prvků," uvedl ředitel Ropid Petr Tomčík.

Na samostatně stojícím sloupu jsou dvě mapy blízkého i širšího okolí spolu se směrovkou navigující na okolní body zájmu včetně nejdůležitějších turistických cílů nebo seznam ulic i důležitých cílů v okolí.

Natočen je z pohledu chodce, který tak může pouhým zvednutím očí porovnat realitu s mapou. Podoba byla vybrána tak, aby byly panely jednoduše rozeznatelné. Mají antracitovou barvu a záhlaví obelisku je doplněno oranžovým pruhem a piktogramem pražského chodce.

Pěší navigace je součástí rozsáhlého projektu nového pražského navigačního systému Čitelná Praha, na kterém kromě Ropidu pracuje také Institut plánování a rozvoje (IPR), který se podílí na podkladových mapách.

Cílem je zlepšit orientací pěších v ulicích města. Fungování navigačních prvků bude podrobeno zpětné vazbě lidí prostřednictvím sociálních sítí a po prázdninách bude vyhodnoceno.

Obelisky se v pilotním projektu objeví také na dalších místech. Další přibudou na území Prahy 7, potom také v okolí vstupů do stanic metra Palackého náměstí v Podskalí, na Palmovce a na Hájích. Vznikne také pro trasu ze Staroměstského náměstí na bubenečské Výstaviště. Některé by se měly v těchto lokalitách objevit ještě letos, osazení všech pilotních směrovek a sloupů plánuje Ropid v příštím roce.


Autor: ČTK

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Další články
Nahoru