dnes
Pondělí - jasno
18°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
19°C
pozítří
Středa - zatazeno
22°C
Lidé hlasováním vybrali deset projektů, které vylepší Prahu 6
Za upravení prostoru před Katolickou teologickou fakultou Univerzity Karlovy šestá městská část zaplatí 850 000 korun. Foto: Nápad pro Šestku II.

Lidé hlasováním vybrali deset projektů, které vylepší Prahu 6

Obyvatelé Prahy 6 vybrali deset projektů, kterými chtějí vylepšit život v městské části. Nejvíce hlasujících podpořilo úpravu lesních cest za kostelem svatého Matěje, který je nad Šáreckým údolím, podporu lidí dostaly také projekty venkovního hřiště. Celkové náklady na realizaci všech deseti nápadů jsou 4,8 milionu korun.

V rámci druhého ročníku takzvaného participativního rozpočtu vybírali obyvatelé městské části z 24 nápadů. Výsledky byly zveřejněny na webu Nápad pro šestku. Projekt participativního rozpočtu se uskutečnil například v Praze 3, 5, 7, 8 nebo 10.

Hlasování v šesté městské části se zúčastnilo 3250 lidí. Propojení cest u kostela nad Šárkou, které bude stát jeden milion korun, získalo celkem 1035 hlasů. Stejné náklady radnice vynaloží na revitalizaci třešňového sadu nad Juliskou a za upravení prostoru před Katolickou teologickou fakultou Univerzity Karlovy městská část zaplatí 850 000 korun.

Zbývající peníze Praha 6 zaplatí za projekty, jejichž finanční nákladnost se pohybuje mezi 50 000 a 400 000 korunami. Mezi nimi jsou projekty na opravu protihlukových zdí na Evropské třídě, dvě venkovní posilovny a umístění trampolín ve veřejném prostoru. Radnice také investuje do odpočinkového parčíku mezi ZŠ Pod Marjánkou a ZŠ Marjánka, náměstíčka u polikliniky v ulici Na Dlouhém Lánu a revitalizace parku u Hotelu Diplomat.

V loňském roce se do projektu přihlásilo 67 nápadů, z čehož bylo 38 realizovatelných. Z nich následně vybrala veřejnost v internetovém hlasování 12 projektů. V minulém roce u lidí uspěl projekt venkovního kina v parku u Gymnázia Jana Keplera, komunitní zahrada Libóza nebo lesní hříště u sídliště Baba.

Participativní rozpočet umožňuje lidem vymyslet a vybrat projekty, které by měly být realizovány za vyčleněné veřejné peníze. Jako první v metropoli spustila projekt participativního rozpočtu v roce 2014 Praha 7. Lidé tehdy jako nejlepší návrh zhodnotili vybudování sportovního hřiště v Holešovicích.

V internetové anketě však při prvním pokusu hlasovalo pouhých 66 hlasujících. V roce 2015 spustily vlastní projekty Praha 10 a Zbraslav a následně se zapojily další městské části.


Máte Nápad pro Šestku? Pošlete jej na radnici

Dnes v 07:00

Od 15. dubna do 2. června 20 hodin mohou zájemci podávat své návrhy a nápady, jak vylepšit veřejný prostor na území Prahy 6. Realizace projektů je plánována na rok 2020. V rozpočtu bude na projekt vyčleněno pět milionů korun, z nichž tři jsou určené na takzvané velké projekty s cenou od 400 tisíc...

Do Stodůlek za ptačím zpěvem

Včera v 06:56

Česká společnost ornitologická zve milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

Další články
Nahoru