dnes
Neděle - oblacno
5°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
4°C
Libor Hadrava: Nohama na zemi a čelem k týmu
Pražský radní pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality Libor Hadrava na Mariánském náměstí při předání nové techniky pražským hasičům. Foto (5x): archiv

Libor Hadrava: Nohama na zemi a čelem k týmu

Uplynulý rok byl pro mě bezpochyby velmi důležitým obdobím. Svoji funkci jsem zastával již třetím rokem od svého zvolení. To je přesně ten čas, v němž by politik, zejména pak obecní politik, měl být schopen vykázat činnost i v situaci, kdy ho probudíte o půl třetí ráno.  

Jako radní pro bezpečnost a prevenci kriminality jsem byl po stránce bilancování navíc konfrontován s výročím 25. narozenin Městské police hlavního města Prahy, které tato instituce oslavila se svými zaměstnanci v areálu Gutovka a s Pražany a jejich dětmi na Žofíně.  Symbolicky na den přesně, tedy 11. května 2017, se rovněž konalo v Brožíkově síni Staroměstské radnice slavnostní stužkování a ocenění strážníků sloužících 10, 15, 20 a 25 let.

Na obecné či mediální rovině se často zásluhy či úspěchy připisují lidem, kteří jsou nejvíce vidět. Ze své pozice, však soudím, že ve skutečnosti nesmírně záleží na tom, s jakými lidmi na takové pozici spolupracujete. Neboť za každým rozhodnutím či nařízením, které se podaří prosadit ku prospěchu věci či občanů, se skrývá práce množství odborníků včetně ředitelů jednotlivých organizací i řadových úředníků.

Celek nesložíte dohromady, pokud vás tito pracovníci či podřízení nepodpoří a neodvedou dobrou práci. Rád bych proto zůstal nohama pevně na zemi a věci, které se podařily, bych rozhodně neprezentoval za sebe, ale jako výsledek velmi dobře fungujícího týmu.

Zdaleka nelze zmínit vše. Protože rozptyl aktivit a povinnosti je velmi široký. Bezpečnost je oblast, která zasahuje všechny sociální i generační vrstvy. Zejména v dnešní době, kdy je na ni kladen velký důraz. Aktuálně, a to i celorepublikovým problémem, je nedostatek zaměstnanců bezpečnostních složek. V Praze, kde je prakticky plná zaměstnanost, je ještě citlivějším.

Přesto se nám podařilo prosadit opatření včetně náborového příspěvku a zajištění ubytování pro nové uchazeče a posily na pozici strážníka. Do vozového parku strážníků přibylo 66 služebních vozidel rozdělených do 5 skupin: 38 osobních, 16 vozidel 4×4, 7 minibusů, 3 vozy pro kombinované hlídky, 2 skříňové dodávky. Nadále pokračuje rozsáhlá postupná výměna výstroje.

V rámci oslav 25. výročí městská policie veřejnosti představila kompletně zrekonstruované centrální operační středisko, které prošlo výměnou technologií i modernizací prostoru.

hadrava-mestaci-1

Libor Hadrava při návštěvě centrálního operačního střediska Městské policie hl.m. Prahy v Korunní ulici

Na území jednotlivých městských částí hlavního města jsme podpořili rekonstrukci či výstavbu nových služeben. S účinností od 1. 1. 2018 je rovněž schválena novela zákona o obecní policii, která mimo jiné snižuje věk uchazečů na 18 let, prodlužuje platnost osvědčení o odborné způsobilosti ze tří na pět let a po čtvrtém úspěšném vykonání státní zkoušky je vydáno na dobu neurčitou.

Dále přináší strážníkům možnost vstupu do živnostenských provozoven i po skončení otevírací doby a při vyhlášení krizových stavů možnost uzavření veřejnoprávní smlouvy o výpomoci. Činnost strážníků je nyní rovněž ovlivněna změnou zákona o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich (mimo jiné možnost domluvy byla nahrazena písemným napomenutím), přijetím zákona o hazardních hrách a zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek (Tabákový zákon).

V roce 2017 jsme také zužitkovali velmi dobrou práci preventistů z organizace městské policie i odboru bezpečnostní prevence pražského magistrátu. Pořádané akce či projekty byly cíleny na všechny věkové kategorie. V tomto období se nám navíc plně zúročila práce i aktivity, které jsme vynaložili pro vzdělání a ochranu seniorů v oblasti bezpečnosti jako byla například velmi úspěšná Senior akademie.

hadrava-mestaci

Libor Hadrava (vlevo) při slavnostním předání nových motocyklů pražským strážníkům

Po celý rok jsem se také zasazoval o realizaci koncepce doplňování a modernizace požární techniky Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy. S tím souvisela i příprava poskytnutí dotace Hasičskému záchrannému sboru hl. m. Prahy na pořízení aktivních prvků pro zajištění bezpečnosti hasičů. Došlo rovněž k realizaci koncepce výstavby a rekonstrukce hasičských zbrojnic a dovybavení jednotek Sboru dobrovolných hasičů požární technikou. 

Veškerá tato opatření lze současně považovat za vůbec první, respektive ojedinělá, k nimž v takovémto rozsahu došlo pro zajištění bezpečnosti na území hlavního města. Jejich význam a nezbytnost následně podtrhla špičková profesionální činnost hasičských sborů v souvislosti s ochranou i bezprostřední záchranou obyvatel metropole při jejich ohrožení škodnými či rizikovými událostmi jako jsou například větrná kalamita, požáry či povodňové nebezpečí.

Takový, a ještě mnohem pestřejší byl tedy pro mě rok 2017. To mě naplňuje přesvědčením, že v rámci svých povinnosti, jsem učinil vše, na co jsem stačil. A rovněž tak jsem si dobře vědom, že nelze jinak, než se v podobném duchu snažit dál.

Autorem textu je Bc. Libor Hadrava (ANO), pražský radní pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality

Články uveřejněné v rubrice KOMENTÁŘE nemusí vyjadřovat stanoviska a názory redakce

hadrava-utulek

Libor Hadrava v útulku pro opuštěná zvířata, který provozuje Městská policie hl. m. Prahy

hadrava-hasici

Předání nové techniky pražským hasičům


Udženija: Lidi jsou naštvaní, nedivím se jim

Včera ve 14:10

Položili jsme spolu s kolegy z ODS u památníku 17. listopadu kytici a zapálili svíčku. Ve vzduchu je cítit vypjatá atmosféra, lidi jsou naštvaní. A nedivím se jim. Jsem ráda, že občanům není lhostejné, co se teď děje.

Jurečka: Nemá v takových situacích být využita vazba?

Včera ve 14:07

Prosím o vyjádření ministra vnitra Jana Hamáčka a Policii ČR k dnešní avizované návštěvě premiéra Babiše u svého syna v situaci, kdy syn coby obviněný nebyl doposud vyslechnut!! Není zde vážné podezření z ovlivnění svědka/obviněného v kauze Čapí hnízdo? Nemá v takových situacích být...

Kalousek: I přes všechny Tvoje prachy to nikdy nevzdáme

Včera ve 14:02

Dobrá, Andreji Babiši. My si zapamatujeme, že nikdy neodstoupíš. Ty si zase zapamatuj, že přes všechny Tvoje prachy to nikdy nevzdáme. Nikdy Ti nedovolíme zřídit v naší zemi despocii a zničit právní stát. Ber to jako slib k 17. listopadu.

Pospíšil: Hodnoty, na kterých stojí naše společnost, Zeman a Babiš zpochybňují

Včera ve 13:59

17. listopad je den, kdy si připomínáme význam svobody, demokracie, právního státu a lidských práv. Pro mě to nejsou prázdná slova, ale hodnoty, na kterých stojí naše společnost a za které je třeba bojovat. O to víc dnes, kdy premiér s prezidentem naší země tyto hodnoty...

Podle něj to má tento soudruh u lůzy dobré a fašistická lůza je utržená ze řetězu

Včera ve 13:17

„Soudruh 1979 – 1989 to má u lůzy dobré. Sice schvaloval jako člen KSČ okupaci Československa, ale to fašounkům na Národní třídě nevadí."

Podle Volfové toto může udělat jen duševní zrůda. Nesmíme se stát zemí, kde spratek pod záštitou spolku senátora Hilšera bude kádrovat, zdůrazňuje Havránek

Včera ve 13:16

Česká Suverenita žádá exemplární potrestání těch, kteří ukradli od pamětní desky květiny demokraticky zvolených představitelů státu.

ODS: Slova o spolupráci napříč zastupitelstvem byla ze strany koalice jen marketingovým trikem na voliče

15. listopadu 2018 v 09:04

Pražští zastupitelé za ODS kritizují novou magistrátní koalici, která dala ve výborech opozičním stranám historicky nejmenší zastoupení. Podle předsedkyně zastupitelů ODS takový postup jasně dokazuje, že zastupitelům Pirátů, Prahy sobě a spojených sil nejde o Prahu, ale pouze o svůj vlastní...

Česká Suverenita vyzývá k veřejnému projednání kauzy údajného únosu syna premiéra Babiše

14. listopadu 2018 v 10:10

Česká Suverenita vyzývá poslance ČSSD a KSČM, aby umožnili veřejné projednání kauzy údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše. Tyto koaliční strany se nesmí zachovat jako pštros, který strčí před problémem hlavu do písku. Nyní není dostatek ověřených informací, abychom mohli tvrdit, že Andrej...

Klaus mimo proud: Jedou na mne tvrdou kampaň, nebylo zastavené šílené mrhání, ale toto skutečně rozebírat nebudu

13. listopadu 2018 ve 14:57

Tato vláda neměla mou důvěru při svém vzniku. Nemá mojí důvěru. Jen minulý týden podpora Fiskálního paktu (brána k euru), Karenční doba, Zákon o sportovním úřadu … Nezastavení šíleného mrhání peněz ve školství – tzv. reforma (z dramatického nárůstu výdajů – zbyde na učitele ani ne polovina) … Čili...

Komunistka Vostrá nejmenovala, ale rýpla si: Je to chvályhodná věc. Jen mi vadí, že někteří ji využívají ke svému „píár"!

10. listopadu 2018 v 19:08

„Potravinová sbírka pro potřebné je zajisté chvályhodná věc. Jen mi vadí, že někteří ji využívají ke svému „píár“. Člověk má pomáhat a k tomu publicita není třeba. Dobré skutky jsou odrazem vnímavosti a chuti pomoci. Nejlepší na každé pomoci je její spontánnost a nezištnost, proto se snažme vnímat...

ČSSD: Zablokujeme prodej Veleslavínského zámku

10. listopadu 2018 v 08:30

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) bude usilovat o změnu souhlasného stanoviska ministerstva kultury k chystanému prodeji Veleslavínského zámku. Tím by byl prodej barokní památky zablokován, což otevře cestu jejímu využití ministerstvem kultury nebo převodu na hlavní město. Právě převod na...

Jan Skopeček: Globální pakt o migraci je rizikový. Nejednoznačný postoj členů vlády k němu rozmazává naši zahraniční politiku

8. listopadu 2018 v 08:24

„Vláda České republiky by se měla s ohledem na naše národní zájmy rozhodnout nepodepsat a nepřipojit k tzv. Globálnímu paktu OSN o migraci. Globální pakt o migraci považuji za riskantní a nebezpečný. Pakt směšuje a rozmělňuje pojmy legální a nelegální migrace, což může mít velmi vážné důsledky....

Podle Hampla zalézal do tolika zadnicí a nestačilo to. Není vám ho až líto?

7. listopadu 2018 ve 23:09

Takže o Hamáčkovi už říká i premiér, že je vlastizrádce. Zalézal do tolika zadnicí a nestačilo to. Není vám ho až líto?

Štefek o tancujících vlcích. Podle něj místo vyplňování zmerčili možnost zavděčit se současným mocným kritikou. Že si přitom pletou Putina s Puškinem, jedno jest. Prostě osa Nohavica – Putin míří na východ, je fuj, tak mor ho!

7. listopadu 2018 ve 22:01

Tak se nám divadelníci radují. Odehrávají se před námi děje jak z absurdního dramatu. V Národním divadle, které vede staronový ředitel, dosazený opět bez výběrového řízení, se hraje jeho Libuše v podání, ze kterého by nejen Smetana plakal. Ke všemu ke 100. výročí vzniku dnes již rozbité, okleštěné...

Další články
Nahoru