dnes
Středa - zatazeno
30°C
zítra
Čtvrtek - jasno
30°C
pozítří
Pátek - zatazeno
28°C
Libor Hadrava: Nohama na zemi a čelem k týmu
Pražský radní pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality Libor Hadrava na Mariánském náměstí při předání nové techniky pražským hasičům. Foto (5x): archiv

Libor Hadrava: Nohama na zemi a čelem k týmu

Uplynulý rok byl pro mě bezpochyby velmi důležitým obdobím. Svoji funkci jsem zastával již třetím rokem od svého zvolení. To je přesně ten čas, v němž by politik, zejména pak obecní politik, měl být schopen vykázat činnost i v situaci, kdy ho probudíte o půl třetí ráno.  

Jako radní pro bezpečnost a prevenci kriminality jsem byl po stránce bilancování navíc konfrontován s výročím 25. narozenin Městské police hlavního města Prahy, které tato instituce oslavila se svými zaměstnanci v areálu Gutovka a s Pražany a jejich dětmi na Žofíně.  Symbolicky na den přesně, tedy 11. května 2017, se rovněž konalo v Brožíkově síni Staroměstské radnice slavnostní stužkování a ocenění strážníků sloužících 10, 15, 20 a 25 let.

Na obecné či mediální rovině se často zásluhy či úspěchy připisují lidem, kteří jsou nejvíce vidět. Ze své pozice, však soudím, že ve skutečnosti nesmírně záleží na tom, s jakými lidmi na takové pozici spolupracujete. Neboť za každým rozhodnutím či nařízením, které se podaří prosadit ku prospěchu věci či občanů, se skrývá práce množství odborníků včetně ředitelů jednotlivých organizací i řadových úředníků.

Celek nesložíte dohromady, pokud vás tito pracovníci či podřízení nepodpoří a neodvedou dobrou práci. Rád bych proto zůstal nohama pevně na zemi a věci, které se podařily, bych rozhodně neprezentoval za sebe, ale jako výsledek velmi dobře fungujícího týmu.

Zdaleka nelze zmínit vše. Protože rozptyl aktivit a povinnosti je velmi široký. Bezpečnost je oblast, která zasahuje všechny sociální i generační vrstvy. Zejména v dnešní době, kdy je na ni kladen velký důraz. Aktuálně, a to i celorepublikovým problémem, je nedostatek zaměstnanců bezpečnostních složek. V Praze, kde je prakticky plná zaměstnanost, je ještě citlivějším.

Přesto se nám podařilo prosadit opatření včetně náborového příspěvku a zajištění ubytování pro nové uchazeče a posily na pozici strážníka. Do vozového parku strážníků přibylo 66 služebních vozidel rozdělených do 5 skupin: 38 osobních, 16 vozidel 4×4, 7 minibusů, 3 vozy pro kombinované hlídky, 2 skříňové dodávky. Nadále pokračuje rozsáhlá postupná výměna výstroje.

V rámci oslav 25. výročí městská policie veřejnosti představila kompletně zrekonstruované centrální operační středisko, které prošlo výměnou technologií i modernizací prostoru.

hadrava-mestaci-1

Libor Hadrava při návštěvě centrálního operačního střediska Městské policie hl.m. Prahy v Korunní ulici

Na území jednotlivých městských částí hlavního města jsme podpořili rekonstrukci či výstavbu nových služeben. S účinností od 1. 1. 2018 je rovněž schválena novela zákona o obecní policii, která mimo jiné snižuje věk uchazečů na 18 let, prodlužuje platnost osvědčení o odborné způsobilosti ze tří na pět let a po čtvrtém úspěšném vykonání státní zkoušky je vydáno na dobu neurčitou.

Dále přináší strážníkům možnost vstupu do živnostenských provozoven i po skončení otevírací doby a při vyhlášení krizových stavů možnost uzavření veřejnoprávní smlouvy o výpomoci. Činnost strážníků je nyní rovněž ovlivněna změnou zákona o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich (mimo jiné možnost domluvy byla nahrazena písemným napomenutím), přijetím zákona o hazardních hrách a zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek (Tabákový zákon).

V roce 2017 jsme také zužitkovali velmi dobrou práci preventistů z organizace městské policie i odboru bezpečnostní prevence pražského magistrátu. Pořádané akce či projekty byly cíleny na všechny věkové kategorie. V tomto období se nám navíc plně zúročila práce i aktivity, které jsme vynaložili pro vzdělání a ochranu seniorů v oblasti bezpečnosti jako byla například velmi úspěšná Senior akademie.

hadrava-mestaci

Libor Hadrava (vlevo) při slavnostním předání nových motocyklů pražským strážníkům

Po celý rok jsem se také zasazoval o realizaci koncepce doplňování a modernizace požární techniky Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy. S tím souvisela i příprava poskytnutí dotace Hasičskému záchrannému sboru hl. m. Prahy na pořízení aktivních prvků pro zajištění bezpečnosti hasičů. Došlo rovněž k realizaci koncepce výstavby a rekonstrukce hasičských zbrojnic a dovybavení jednotek Sboru dobrovolných hasičů požární technikou. 

Veškerá tato opatření lze současně považovat za vůbec první, respektive ojedinělá, k nimž v takovémto rozsahu došlo pro zajištění bezpečnosti na území hlavního města. Jejich význam a nezbytnost následně podtrhla špičková profesionální činnost hasičských sborů v souvislosti s ochranou i bezprostřední záchranou obyvatel metropole při jejich ohrožení škodnými či rizikovými událostmi jako jsou například větrná kalamita, požáry či povodňové nebezpečí.

Takový, a ještě mnohem pestřejší byl tedy pro mě rok 2017. To mě naplňuje přesvědčením, že v rámci svých povinnosti, jsem učinil vše, na co jsem stačil. A rovněž tak jsem si dobře vědom, že nelze jinak, než se v podobném duchu snažit dál.

Autorem textu je Bc. Libor Hadrava (ANO), pražský radní pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality

Články uveřejněné v rubrice KOMENTÁŘE nemusí vyjadřovat stanoviska a názory redakce

hadrava-utulek

Libor Hadrava v útulku pro opuštěná zvířata, který provozuje Městská policie hl. m. Prahy

hadrava-hasici

Předání nové techniky pražským hasičům


Volfová a Rath se do ní pustili: S pomocí Hamáčka se pokusila o podvod na české občany! A jestli jí pomáhal, musí okamžitě odstoupit

17. září 2018 ve 23:51

Česká Suverenita okamžitě po vyjádření paní europoslankyně Šojdrové o tom, že chce přivést 50 sirotků ze Sýrie, upozornila na to, že pod rouškou humanity se do České republiky mohou dostat vycvičení bojovníci islámského státu. Takzvané syrské děti, kteří nemají žádné doklady a tvrdí, že jim je...

Martin Kupka: Drobná změna stavebního zákona ušetří lidem měsíce čekání

17. září 2018 v 11:10

Místopředseda ODS a poslanec Martin Kupka dnes podal návrh novely stavebního zákona, která ruší povinnost stavebníka získat závazné stanovisko orgánu územního plánování. Ruší více než sto tisíc zbytečných papírů a razítek ročně.

S Dlouhým a spol. si nebere servítky: Tato aktivita je projevem pokrytectví. Najednou se staví do role ochránců těch, pro něž tento likvidační stav sama připravila! Zneužívá k vlastnímu zviditelnění jejich potíže. To je ostudné

17. září 2018 v 10:15

Hospodářská komora ČR rozeslala podnikatelům průzkum pod názvem „Naštvala Vás nějaká pokuta – ptá se Hospodářská komora“. V textu HK mimo jiné píše (citujeme): „Např. o povinnosti prodávajícího z prvních 2 vln EET dát kupujícímu účtenku už asi každý v České republice ví, ale co když prodávající ve...

Rath je zpět a v plné síle, takto ostrý jazyk už dlouho neukázal. A Volfová si s ním nic nezadá

12. září 2018 v 07:36

Česká Suverenita je rozhořčena usnesením Evropského parlamentu, který přijal doporučení podniknout kroky proti Budapešti. 

Komunista Grospič se do ní pořádně opřel: Je to nehorázné rozhodnutí, odůvodnění je tragické. Tolerance k projevům sympatií k nacistické ideologii dostala další rozměr. Je to výsměch!

12. září 2018 v 07:33

Často se celé polistopadové období skloňuje, jak podstatné je, že žijeme v právním státě a Česká republika je příkladem demokracie. Není to tak dávno, tři měsíce, kdy tento pohled dostal další vážnou trhlinu. Česká justice se nedokázala po deseti letech trvání soudního řízení vypořádat s fatálními...

Ten den přichází až nyní a bude prý ještě hůř, hydru budete krmit dál! Z tohoto (ne)poměru se asi každému, kdo si slušně vydělává, musí udělat nevolno

12. září 2018 v 07:06

Symbolický Den daňové svobody je výpočtem toho, jakou část roku věnujeme práci pro stát, a kolik času pracujeme pro sebe. Podle řady článků a veřejných vystoupení politiků je už několik měsíců Den daňové svobody za námi. Podnikatelské odbory varují, že ve skutečnosti tento den letos připadl až na...

Projev předsedy ODS Petra Fialy na zahájení horké fáze kampaně před komunálními a senátními volbami

11. září 2018 v 09:05

Dámy a pánové, vítám vás na dnešní tiskové konferenci ODS, která je speciálně věnována nadcházejícím komunálním a senátním volbám.

Komunisty vytočil Babiš, jejich reakce byla ostrá, jako nikdy předtím. Podívejte, od těchto pěti politiků KSČM se dočkal vskutku šťavnatých slov

6. září 2018 ve 14:55

Představitelé KSČM se rozhodli reagovat na vyjádření Andreje Babiše. Média informovala, že při návštěvě Berlína premiér řekl, že KSČM měli po sametové revoluci v roce 1989 zakázat. Komunisté si ve svých vyjádřeních nebrali servítky.

Hampl dal Drahošovi velmi drsnou nálepku. Nemá ho rád, ale volit tato slova?!

5. září 2018 v 11:39

„Když jsem zjistil, že mým kandidátem bude Drahoš, udělalo se mi z toho nevolno," říká Ben Kuras. Chápu ho, jako kultivovaný pán s rozhledem a značnou osobní statečností by si zasloužil lepšího soupeře než odpad kavárny. Ale to je politika.

Kde by imigranti bydleli? V těch bytech, které Zelení nepostavili?

4. září 2018 v 15:46

Kandidát Zelených v Praze 3 Matěj Michal Žaloudek přišel se ,skvělým´ nápadem, aby Praha přijala 5 tisíc imigrantů. Když pominu to, že je to nesmysl a že opravdu nemáme zájem na tom, aby to s bezpečností v metropoli vypadalo jako o silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem, tak si pojďme položit...

Hampl se ostře navezl do Pražáků kvůli Zemanovi. Jestli toto myslel na celou metropoli, tak to snad aby do ní už nejezdil…

3. září 2018 ve 13:16

Snad už prezident pochopí, že má otevírat školní rok někde, kde žijí slušní lidé, a ne v zónách dekadence.

Jana Černochová: Prohlášení k událostem v německém Chemnitzu

3. září 2018 v 09:58

Události, které se posledních několik dní odehrávají v německém Chemnitzu, jsou velice znepokojivé. Nejen proto, že k nepokojům dochází blízko našich hranic, ale především kvůli tomu, že vražda, která spustila protesty a násilné střety, je jen špičkou ledovce.

Další články
Nahoru