Dnes Středa - mlha 6°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 13°C
Středa 3. 3. 2021
Svátek má Kamil
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Libeňský zámek se rozzářil purpurově
Libeňský zámek svítí purpurově. Foto: Praha 8

Libeňský zámek se rozzářil purpurově

Organizace Nedoklubko již tradičně slaví Světový den předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopadu. Kampaň však vyvrcholila dnes, v pondělí 16. listopadu, kdy se významné české budovy zahalily do purpurové barvy. Oslavami se organizátoři snaží nejen poukázat na problematiku nedonošených miminek, ale také na špičkovou úroveň české neonatologie. Od 17 do 20 hodin purpurově svítí také Libeňský zámek v Praze 8.

„Světový den předčasně narozených dětí slavíme v České republice podesáté a tradičně svítíme předčasně už 16. listopadu, tedy v předvečer našeho světového dne s ohledem na význam oslav výročí Sametové revoluce,“ vysvětlila ředitelka Nedoklubka Lucie Žáčková a dodala: „Významné budovy po celém světě se také barví do purpurové barvy, aby bylo zvýšeno povědomí o tématu předčasného porodu. Jedno z deseti miminek je předčasně narozené. Na celém světě. A také tím děkujeme zdravotníkům za péči o předčasně narozená miminka. Velmi mě těší, že česká neonatologická péče patří ke světové špičce.“

ruzovy-zamek-014 Ve světě se do purpurového hávu zahalí např. Eiffelova věž, Empire State Building, Opera v Sydney, Niagarské vodopády, Olympiaturm v Mnichově, Bratislavský hrad a mnoho dalších.

„Jsem velice rád, že jsme se připojili k této hezké akci na podporu předčasně narozených dětí. Když s tímto nápadem přišel pan kolega Slabihoudek, neváhal jsem ani minutu. Myslím, že poté, co jsme otevřeli babybox je tato akce logickým navázáním a za mne vyjádřením zásadního nesouhlasu s nehoráznými výroky jednoho nejmenovaného bývalého poslance,“ říká starosta Prahy 8 Ondřej Gros.

„Letos v červnu jsem se stal otcem předčasně narozené dcery. Chci vyjádřit hlubokou úctu lékařům a sestřičkám za její záchranu a péči ve VFN U Apolináře a také lidem z organizace Nedoklubko, kteří nám poskytli podporu v této nečekané situaci. Jelikož jsem si přečetl hanebný příspěvek jistého exposlance, kde hrubě uráží dříve narozené děti a jejich rodiče, považuji toto symbolické gesto ke Světovému dni předčasně narozených dětí, za jednu z cest, jak takovým lidem slušně vyjádřit nesouhlas s jejich slovy. Ročně se takto narodí přes 9000 dětí, přičemž také u nás v Praze 8 se můžeme pochlubit špičkovým neonatologickým oddělení v Nemocnici Na Bulovce, kde pomáhají rodičům při záchraně jejich dříve narozených dětí,“ doplnil radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.

Předčasný porod        
V České republice se ročně narodí přes 9000 dětí dříve předčasně. Česká neonatologie je na špičkové úrovni v celosvětovém měřítku. Hranice životaschopnosti je dána zákonem na 24. týden a/nebo porodní hmotnost 500 gramů.


Vrcholí boj o titul Sportovec Prahy 4

Včera ve 14:10

Anketa o nejlepší sportovce Prahy 4 za rok 2020 vstupuje do svého druhého kola. 

Praha 6: Kde najdete v nejbližších dnech velkoobjemové kontejnery

1. března 2021 ve 12:02

Vkládat do kontejnerů lze nábytek, koberce a linolea, zrcadla, umyvadla, vany a WC mísy, staré sportovní náčiní, autosklo a kovové předměty.

Barrandov: Místní obyvatelé oceňují bezpečnost a dostupnost MHD, trápí je špatné parkování

28. února 2021 ve 21:16

Praha 5 uspořádala loni na podzim mezi obyvateli anketu zaměřenou na spokojenost s životem v této městské části. Do hlasování se během tří týdnů zapojilo bezmála 2 300 místních. Radnice nyní zveřejnila, jak si v anketě vedl Barrandov.  

Sběr olejů a tuků v Praze 5

28. února 2021 v 19:31

Praha 5 ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy rozmístila na deseti stanovištích tříděného odpadu nádoby na sběr použitých potravinářských olejů a tuků z domácností. Pokud se nádoby osvědčí, plánuje jejich rozšíření na více míst.

Druhý březnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

28. února 2021 v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na druhý březnový týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Chabr: V realitním portálu hlavního města nyní vidím přidanou hodnotu

27. února 2021 v 18:40

Realitní portál hl. m. Prahy byl spuštěn už v roce 2018. Iniciativa si kladla za cíl především vytvoření přehledné a souborné online platformy, která navíc pomůže zvýšit transparentnost hospodaření s městským majetkem. Do projektu se zapojila i řada městských částí a příspěvkových organizací, a...

Začátkem března nepoteče voda v ulicích Libně

25. února 2021 v 10:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru