Dnes Neděle - polojasno 15°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 17°C
Neděle 29. 5. 2022
Svátek má Maxmilián a Maxim
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Libeňský zámek se rozzářil purpurově
Libeňský zámek svítí purpurově. Foto: Praha 8

Libeňský zámek se rozzářil purpurově

Organizace Nedoklubko již tradičně slaví Světový den předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopadu. Kampaň však vyvrcholila dnes, v pondělí 16. listopadu, kdy se významné české budovy zahalily do purpurové barvy. Oslavami se organizátoři snaží nejen poukázat na problematiku nedonošených miminek, ale také na špičkovou úroveň české neonatologie. Od 17 do 20 hodin purpurově svítí také Libeňský zámek v Praze 8.

„Světový den předčasně narozených dětí slavíme v České republice podesáté a tradičně svítíme předčasně už 16. listopadu, tedy v předvečer našeho světového dne s ohledem na význam oslav výročí Sametové revoluce,“ vysvětlila ředitelka Nedoklubka Lucie Žáčková a dodala: „Významné budovy po celém světě se také barví do purpurové barvy, aby bylo zvýšeno povědomí o tématu předčasného porodu. Jedno z deseti miminek je předčasně narozené. Na celém světě. A také tím děkujeme zdravotníkům za péči o předčasně narozená miminka. Velmi mě těší, že česká neonatologická péče patří ke světové špičce.“

ruzovy-zamek-014 Ve světě se do purpurového hávu zahalí např. Eiffelova věž, Empire State Building, Opera v Sydney, Niagarské vodopády, Olympiaturm v Mnichově, Bratislavský hrad a mnoho dalších.

„Jsem velice rád, že jsme se připojili k této hezké akci na podporu předčasně narozených dětí. Když s tímto nápadem přišel pan kolega Slabihoudek, neváhal jsem ani minutu. Myslím, že poté, co jsme otevřeli babybox je tato akce logickým navázáním a za mne vyjádřením zásadního nesouhlasu s nehoráznými výroky jednoho nejmenovaného bývalého poslance,“ říká starosta Prahy 8 Ondřej Gros.

„Letos v červnu jsem se stal otcem předčasně narozené dcery. Chci vyjádřit hlubokou úctu lékařům a sestřičkám za její záchranu a péči ve VFN U Apolináře a také lidem z organizace Nedoklubko, kteří nám poskytli podporu v této nečekané situaci. Jelikož jsem si přečetl hanebný příspěvek jistého exposlance, kde hrubě uráží dříve narozené děti a jejich rodiče, považuji toto symbolické gesto ke Světovému dni předčasně narozených dětí, za jednu z cest, jak takovým lidem slušně vyjádřit nesouhlas s jejich slovy. Ročně se takto narodí přes 9000 dětí, přičemž také u nás v Praze 8 se můžeme pochlubit špičkovým neonatologickým oddělení v Nemocnici Na Bulovce, kde pomáhají rodičům při záchraně jejich dříve narozených dětí,“ doplnil radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.

Předčasný porod        
V České republice se ročně narodí přes 9000 dětí dříve předčasně. Česká neonatologie je na špičkové úrovni v celosvětovém měřítku. Hranice životaschopnosti je dána zákonem na 24. týden a/nebo porodní hmotnost 500 gramů.


Autor: TZ, red

PVK: Začátkem června nepoteče voda v těchto ulicích

Včera v 17:21

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.  

Setkání kultur 2022

Včera v 07:29

V Praze 14 se koná další ročník festivalu Setkání kultur. Během června budou moci lidé využít nadstandardní možnosti výpůjček v městské knihovně v ulici Gen. Janouška 2, nebo navštívit cestopisnou besedu v KC Kardašovská. Setkání kultur začíná 1. června, poslední akce se uskuteční...

Open Air koncert České filharmonie na Hradčanském náměstí

Včera v 07:23

Tradiční Open Air koncert se vrací po dvou letech na Hradčanské náměstí a letošní program, který má jako obvykle odlehčenou formou uzavřít koncertní sezonu České filharmonie, připravil britský dirigent Wayne Marshall v duchu jazzových, filmových a muzikálových inspirací.

Slavíci v zahradě - festival chlapeckých sborů

27. května 2022 v 19:54

Hry s hudbou pro kolemjdoucí v sobotu 28. května v Praze 1.

Zábavný rodinný běh ve víru barev

27. května 2022 v 18:31

Barvám neutečeš – den s přáteli a rodinou v Centrálním parku Prahy 13 . V sobotu 4. června můžete vyrazit na trasu dlouhou 5km během či chůzí a nechat se při tom v pěti barevných zónách zasypat barvami.

Hokej: Obrazovky se v centru objeví jen v případě, že Česko bude hrát finále

27. května 2022 v 18:21

Pražský magistrát se nechystá, že by na sobotní semifinálové utkání hokejového šampionátu mezi Českou republikou a Kanadou nechal v centru města vybudovat velkoplošné obrazovky. Obrazovky se na náměstí objeví pouze v případě, že by se Češi dostali do finále. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí...

Den dětí na pražských náplavkách

26. května 2022 ve 12:15

Na Den dětí budou náplavky patřit hlavně dětem. Plno zábavy najdou na obou březích Vltavy, v Praze 2 a Praze 5.

Dětský den s Protěží

25. května 2022 v 11:28

Nezisková organizace Protěž připravila na neděli 29. května zábavné odpoledne pro celou rodinu, které proběhne v parku Grébovka od 13 hodin. Vstupné je zdarma

Další články
Nahoru