dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - oblacno
3°C
pozítří
Úterý - zatazeno
1°C
Libeňský zámek se rozzářil purpurově
Libeňský zámek svítí purpurově. Foto: Praha 8

Libeňský zámek se rozzářil purpurově

Organizace Nedoklubko již tradičně slaví Světový den předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopadu. Kampaň však vyvrcholila dnes, v pondělí 16. listopadu, kdy se významné české budovy zahalily do purpurové barvy. Oslavami se organizátoři snaží nejen poukázat na problematiku nedonošených miminek, ale také na špičkovou úroveň české neonatologie. Od 17 do 20 hodin purpurově svítí také Libeňský zámek v Praze 8.

„Světový den předčasně narozených dětí slavíme v České republice podesáté a tradičně svítíme předčasně už 16. listopadu, tedy v předvečer našeho světového dne s ohledem na význam oslav výročí Sametové revoluce,“ vysvětlila ředitelka Nedoklubka Lucie Žáčková a dodala: „Významné budovy po celém světě se také barví do purpurové barvy, aby bylo zvýšeno povědomí o tématu předčasného porodu. Jedno z deseti miminek je předčasně narozené. Na celém světě. A také tím děkujeme zdravotníkům za péči o předčasně narozená miminka. Velmi mě těší, že česká neonatologická péče patří ke světové špičce.“

ruzovy-zamek-014 Ve světě se do purpurového hávu zahalí např. Eiffelova věž, Empire State Building, Opera v Sydney, Niagarské vodopády, Olympiaturm v Mnichově, Bratislavský hrad a mnoho dalších.

„Jsem velice rád, že jsme se připojili k této hezké akci na podporu předčasně narozených dětí. Když s tímto nápadem přišel pan kolega Slabihoudek, neváhal jsem ani minutu. Myslím, že poté, co jsme otevřeli babybox je tato akce logickým navázáním a za mne vyjádřením zásadního nesouhlasu s nehoráznými výroky jednoho nejmenovaného bývalého poslance,“ říká starosta Prahy 8 Ondřej Gros.

„Letos v červnu jsem se stal otcem předčasně narozené dcery. Chci vyjádřit hlubokou úctu lékařům a sestřičkám za její záchranu a péči ve VFN U Apolináře a také lidem z organizace Nedoklubko, kteří nám poskytli podporu v této nečekané situaci. Jelikož jsem si přečetl hanebný příspěvek jistého exposlance, kde hrubě uráží dříve narozené děti a jejich rodiče, považuji toto symbolické gesto ke Světovému dni předčasně narozených dětí, za jednu z cest, jak takovým lidem slušně vyjádřit nesouhlas s jejich slovy. Ročně se takto narodí přes 9000 dětí, přičemž také u nás v Praze 8 se můžeme pochlubit špičkovým neonatologickým oddělení v Nemocnici Na Bulovce, kde pomáhají rodičům při záchraně jejich dříve narozených dětí,“ doplnil radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.

Předčasný porod        
V České republice se ročně narodí přes 9000 dětí dříve předčasně. Česká neonatologie je na špičkové úrovni v celosvětovém měřítku. Hranice životaschopnosti je dána zákonem na 24. týden a/nebo porodní hmotnost 500 gramů.


Praha 15 poslala energii zdravotníkům

Včera v 09:01

Úředníci a zástupci radnice poslali v úterý 24. listopadu energii zdravotníkům z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Praha 4 vaří online

26. listopadu 2020 ve 20:21

Praha 4 a InBáze pořádají 27. listopadu od 17 hodin workshop přípravy „vareniků“ sladkých i slaných. Vzhledem k aktuální epidemické situaci se organizátoři rozhodli uspořádat akci on-line přes aplikace ZOOM.

Začátkem prosince nepoteče voda v těchto ulicích

26. listopadu 2020 v 19:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Veletrh vzdělávání Schola Pragensis začíná ve čtvrtek, startuje i nový web Praha Školská

25. listopadu 2020 ve 21:24

Rozhovory, debaty s odborníky i poradnu pro diváky nabídnou tři dny živého vysílání 25. ročníku veletrhu vzdělávání Schola Pragensis. Jubilejní přehlídka pražských středních a vyšších odborných škol začne již tento čtvrtek 26. listopadu v 10 hodin a poprvé v historii se uskuteční pouze na...

Praha 8 zve na první z Adventních koncertů

24. listopadu 2020 v 11:58

Adventní koncerty připravila Praha 8 letos celkem čtyři. Poslechnou si je můžete online.

Praha 11 pořádá Netradiční mikulášské tvoření

24. listopadu 2020 v 08:48

Netradiční mikulášské tvoření je on-line alternativa Mikulášského průvodu Jižním Městem, která se bude konat v sobotu 5. prosince v 18 hodin.

Praha 1 upozorňuje: Na náměstí Jana Palacha se budou testovat palné zbraně

23. listopadu 2020 v 16:23

V noci z 24. na 25. listopadu budou filmaři na náměstí Jana Palacha pro účely natáčení testovat různé druhy palných zbraní. Zvuková zkouška proběhne od cca 20 nejpozději do 2 hodin.

Ve školách a školkách v Praze 7 na děti čeká nové vybavení

23. listopadu 2020 ve 13:30

Děti v celé republice se pomalu začínají vracet do škol. Na ty v Praze 7 čeká překvapení v podobě nového vybavení, didaktických pomůcek, elektroniky, her, knížek a mnoha dalšího. 

Před kostelem sv. Václava v Praze 5 je vánoční stromeček

22. listopadu 2020 ve 12:13

V pátek 20. listopadu byl před kostel usazen smrk ztepilý, vysoký 12,5 metru.

Pražští radní se ve zbývajících dvou letech chtějí zaměřit na Pražskou developerskou společnost

21. listopadu 2020 ve 20:46

Náměstek pro územní rozvoj a plánování Petr Hlaváček (za TOP 09) a radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09) se shodli, že jejich společnou prioritou je proaktivní přístup města v oblasti majetku, kdy není v zájmu města své pozemky prodávat, ale naopak zvyšovat jejich hodnotu pro budoucí...

Další články
Nahoru