Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 12°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 16°C
Čtvrtek 13. 5. 2021
Svátek má Servác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Libeňský zámek se rozzářil purpurově
Libeňský zámek svítí purpurově. Foto: Praha 8

Libeňský zámek se rozzářil purpurově

Organizace Nedoklubko již tradičně slaví Světový den předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopadu. Kampaň však vyvrcholila dnes, v pondělí 16. listopadu, kdy se významné české budovy zahalily do purpurové barvy. Oslavami se organizátoři snaží nejen poukázat na problematiku nedonošených miminek, ale také na špičkovou úroveň české neonatologie. Od 17 do 20 hodin purpurově svítí také Libeňský zámek v Praze 8.

„Světový den předčasně narozených dětí slavíme v České republice podesáté a tradičně svítíme předčasně už 16. listopadu, tedy v předvečer našeho světového dne s ohledem na význam oslav výročí Sametové revoluce,“ vysvětlila ředitelka Nedoklubka Lucie Žáčková a dodala: „Významné budovy po celém světě se také barví do purpurové barvy, aby bylo zvýšeno povědomí o tématu předčasného porodu. Jedno z deseti miminek je předčasně narozené. Na celém světě. A také tím děkujeme zdravotníkům za péči o předčasně narozená miminka. Velmi mě těší, že česká neonatologická péče patří ke světové špičce.“

ruzovy-zamek-014 Ve světě se do purpurového hávu zahalí např. Eiffelova věž, Empire State Building, Opera v Sydney, Niagarské vodopády, Olympiaturm v Mnichově, Bratislavský hrad a mnoho dalších.

„Jsem velice rád, že jsme se připojili k této hezké akci na podporu předčasně narozených dětí. Když s tímto nápadem přišel pan kolega Slabihoudek, neváhal jsem ani minutu. Myslím, že poté, co jsme otevřeli babybox je tato akce logickým navázáním a za mne vyjádřením zásadního nesouhlasu s nehoráznými výroky jednoho nejmenovaného bývalého poslance,“ říká starosta Prahy 8 Ondřej Gros.

„Letos v červnu jsem se stal otcem předčasně narozené dcery. Chci vyjádřit hlubokou úctu lékařům a sestřičkám za její záchranu a péči ve VFN U Apolináře a také lidem z organizace Nedoklubko, kteří nám poskytli podporu v této nečekané situaci. Jelikož jsem si přečetl hanebný příspěvek jistého exposlance, kde hrubě uráží dříve narozené děti a jejich rodiče, považuji toto symbolické gesto ke Světovému dni předčasně narozených dětí, za jednu z cest, jak takovým lidem slušně vyjádřit nesouhlas s jejich slovy. Ročně se takto narodí přes 9000 dětí, přičemž také u nás v Praze 8 se můžeme pochlubit špičkovým neonatologickým oddělení v Nemocnici Na Bulovce, kde pomáhají rodičům při záchraně jejich dříve narozených dětí,“ doplnil radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.

Předčasný porod        
V České republice se ročně narodí přes 9000 dětí dříve předčasně. Česká neonatologie je na špičkové úrovni v celosvětovém měřítku. Hranice životaschopnosti je dána zákonem na 24. týden a/nebo porodní hmotnost 500 gramů.


Praha 8: Vydejte se po stopách Anthropoidu

Dnes v 07:44

Každoroční připomenutí vyvrcholení operace Anthropoid – aktu pomsty na katovi českého národa Reinhardu Heydrichovi v ulici V Holešovičkách tentokrát obohatí stejnojmenná QR bojová hra.

Místo vysočanského blešáku vyroste čtvrť se školami a sportovišti

Včera ve 21:36

Bleší trhy U Elektry ve Vysočanech, rozkládající se na ploše větší než 50 000 metrů čtverečních, jsou v provozu od června 2016. Největší obchod s použitým zbožím v České republice je však trnem v oku některým rezidentům a s jejich existencí v budoucnu nepočítá ani vysočanská...

Mlžítka osvěží ulice Prahy 8

Včera v 15:42

Letos bude Praha 8 ve spolupráci s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) instalovat na 4 místech v Praze 8 mlžící zařízení, tzv. brčka.

Pocitová mapa Prahy 6

11. května 2021 v 17:36

Praha 6 je ode dneška součástí Pocitové mapy. Mapa pražských míst, kde lidé rádi tráví volný čas nebo naopak vnímají konkrétní problém vzniká online hlasováním.

Testování dětí Prahy 1 bude formou PCR testu

11. května 2021 v 16:05

Děti ze škol zřizovaných Prahou 1 budou od 17. května testovány všeobecně lépe přijímanou neinvazivní formou PCR testu ze slin.

Praha 8 je součástí Pocitové mapy

11. května 2021 v 15:55

Praha 8 se zapojila do celopražské online Pocitové mapy Zdravá Praha 2021 probíhající od května do září 2021. Ta nabízí obyvatelům aktivní zapojení do rozvoje městské části a zajišťuje tak důležitou zpětnou vazbu.

Vysloužilé tonerové a inkoustové kazety do koše nepatří, můžete je odevzdat na radnici

10. května 2021 v 09:38

Obyvatelé Prahy 15 mohou využít možnosti odevzdání použitých tonerových a inkoustových kazet do sběrného boxu umístěného v budově radnice.

Praha 9 ocení osobnosti městské části. Návrhy lze posílat do konce května

9. května 2021 v 08:36

Do 31. května mají obyvatelé možnost navrhnout, kdo by měl letos získat ocenění Osobnost městské části.

Výročí Pražského povstání 1945 v Praze 4

7. května 2021 ve 12:39

Praha 4 si tradičně připomíná hrdiny i oběti boje proti nacistické okupaci z května roku 1945 položením věnců u památníků na Spořilově, v parku Jezerka a na náměstí Generála Kutlvašra.

Chcisevkliduvyspat. Praha 1 spustila nový web

7. května 2021 v 09:09

Praha 1 vytvořila ve spolupráci se svým Výborem proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života nový web zaměřený na krátkodobé ubytování v bytech a na problémy, které jsou s tím spojené.   

Další články
Nahoru