Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 12°C
Neděle 26. 3. 2023
Svátek má Emanuel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Libeňský Palác Svět stále čeká na kompletní opravu, Palmovka se jí dočká
Zchátralý Palác Svět. Foto: archiv Petr Vilgus

Libeňský Palác Svět stále čeká na kompletní opravu, Palmovka se jí dočká

Památkově chráněný Palác Svět v Praze-Libni stále čeká na kompletní opravu. Majitel domu, italský podnikatel Antonio Crispino, loni provedl drobné opravy. Radnice Prahy 8 ale nemá, jak ho přimět ke kompletní rekonstrukci. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí Prahy 8 Martin Šalek.

Naopak opravy se dočká Palmovka a náměstí Bohumila Hrabala. Magistrát a radnice před nedávnem oznámily, že zde bude nová výstavba, upraven prostor včetně autobusového nádraží a vznikne i vzpomínka na spisovatele. Hrabal se narodil 28. března 1914 a zemřel před 25 roky, 3. února 1997.

V paláci býval automat Svět, který Hrabal navštěvoval a odehrává se zde děj v několika jeho knihách. Dům vznikl ve 30. letech 20. století a nyní řadu let chátrá. Podle Šalka nechal majitel loni opravit část fasády a okna, která však jsou oproti původním širší. „Žádný další stavební ruch kolem stavby se nekoná," uvedl.

Z hlediska stavebního úřadu stavba neohrožuje okolí a stavební úřad Prahy 8 je tak podle mluvčího nyní bezmocný. Památkáři mají stále platné podmínky pro opravu vnitřku budovy, na kterých trvají.

O obnově paláce se mluvilo již v roce 2006, kdy radnice schválila studii rekonstrukce. Od té doby se však oprava nijak výrazně neposunula a radnice majiteli v minulosti mimo jiné udělila pokutu.

Naopak obnovy se dočká Palmovka, kde vznikne nové náměstí. V minulosti zde byl vyzdoben na Hrabalovu počest výstup z metra do ulice Na Hrázi, kde bydlel. Právě v severní části dnešního autobusového nádraží stály domy včetně toho, kde spisovatel bydlel a psal.

Na Palmovce vznikne při rekonstrukci na místě autobusového nádraží nový blok domů. V něm budou jak komerční prostory, tak byty. Součástí bude obchodní pasáž, která propojí ulici Na Žertvách s ulicí Na Hrázi. V domě budou i restaurace s předzahrádkami.

Pro obyvatele vzniknou takzvané pobytové plochy, kde budou moci trávit volný čas. Vysázeno bude nové stromořadí a umístěna zde bude rovněž jabloň, která kdysi rostla také na dvoře domu, kde Hrabal bydlel.

Vznikne plácek s herními prvky nebo mlhoviště a další vodní prvky. Prostor bude také pro tržiště. Zachovány zůstanou všechny tramvajové tratě i část autobusových linek, konkrétně elektrobusy či trolejbusy. Současné budovy autobusového nádraží budou zbourány.

Součástí bude připomínka spisovatele, a to drobnými úpravami, nikoliv sochou či pomníkem. Současně s tím vznikne sbírka povídek předních českých autorů, které budou vycházet z Hrabalova odkazu.

Proměna náměstí by mohla být hotova v roce 2025. Stavba by měla vyjít na 80 milionů korun. Architekti nyní projektují dokumentaci pro stavební povolení, což jim bude trvat zhruba rok a půl.

Hrabal se do literatury druhé poloviny 20. století zapsal jako autor nevšedního pozorovacího talentu a strhujícího vypravěčského stylu. Za života byl vedle Milana Kundery světově nejznámějším českým prozaikem. Inspirací mu bylo prostředí a lidé, které důvěrně znal – lidé často ze „spodních" pater společnosti, kteří se cítili být vyloučeni či byli „jiní".


Autor: ČTK

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

23. března 2023 ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Další články
Nahoru