Dnes Úterý - zatazeno 22°C
Zítra Středa - obcasny-dest 21°C
Úterý 21. 5. 2024
Svátek má Monika
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Libeňský Palác Svět stále čeká na kompletní opravu, Palmovka se jí dočká
Zchátralý Palác Svět. Foto: archiv Petr Vilgus

Libeňský Palác Svět stále čeká na kompletní opravu, Palmovka se jí dočká

Památkově chráněný Palác Svět v Praze-Libni stále čeká na kompletní opravu. Majitel domu, italský podnikatel Antonio Crispino, loni provedl drobné opravy. Radnice Prahy 8 ale nemá, jak ho přimět ke kompletní rekonstrukci. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí Prahy 8 Martin Šalek.

Naopak opravy se dočká Palmovka a náměstí Bohumila Hrabala. Magistrát a radnice před nedávnem oznámily, že zde bude nová výstavba, upraven prostor včetně autobusového nádraží a vznikne i vzpomínka na spisovatele. Hrabal se narodil 28. března 1914 a zemřel před 25 roky, 3. února 1997.

V paláci býval automat Svět, který Hrabal navštěvoval a odehrává se zde děj v několika jeho knihách. Dům vznikl ve 30. letech 20. století a nyní řadu let chátrá. Podle Šalka nechal majitel loni opravit část fasády a okna, která však jsou oproti původním širší. „Žádný další stavební ruch kolem stavby se nekoná," uvedl.

Z hlediska stavebního úřadu stavba neohrožuje okolí a stavební úřad Prahy 8 je tak podle mluvčího nyní bezmocný. Památkáři mají stále platné podmínky pro opravu vnitřku budovy, na kterých trvají.

O obnově paláce se mluvilo již v roce 2006, kdy radnice schválila studii rekonstrukce. Od té doby se však oprava nijak výrazně neposunula a radnice majiteli v minulosti mimo jiné udělila pokutu.

Naopak obnovy se dočká Palmovka, kde vznikne nové náměstí. V minulosti zde byl vyzdoben na Hrabalovu počest výstup z metra do ulice Na Hrázi, kde bydlel. Právě v severní části dnešního autobusového nádraží stály domy včetně toho, kde spisovatel bydlel a psal.

Na Palmovce vznikne při rekonstrukci na místě autobusového nádraží nový blok domů. V něm budou jak komerční prostory, tak byty. Součástí bude obchodní pasáž, která propojí ulici Na Žertvách s ulicí Na Hrázi. V domě budou i restaurace s předzahrádkami.

Pro obyvatele vzniknou takzvané pobytové plochy, kde budou moci trávit volný čas. Vysázeno bude nové stromořadí a umístěna zde bude rovněž jabloň, která kdysi rostla také na dvoře domu, kde Hrabal bydlel.

Vznikne plácek s herními prvky nebo mlhoviště a další vodní prvky. Prostor bude také pro tržiště. Zachovány zůstanou všechny tramvajové tratě i část autobusových linek, konkrétně elektrobusy či trolejbusy. Současné budovy autobusového nádraží budou zbourány.

Součástí bude připomínka spisovatele, a to drobnými úpravami, nikoliv sochou či pomníkem. Současně s tím vznikne sbírka povídek předních českých autorů, které budou vycházet z Hrabalova odkazu.

Proměna náměstí by mohla být hotova v roce 2025. Stavba by měla vyjít na 80 milionů korun. Architekti nyní projektují dokumentaci pro stavební povolení, což jim bude trvat zhruba rok a půl.

Hrabal se do literatury druhé poloviny 20. století zapsal jako autor nevšedního pozorovacího talentu a strhujícího vypravěčského stylu. Za života byl vedle Milana Kundery světově nejznámějším českým prozaikem. Inspirací mu bylo prostředí a lidé, které důvěrně znal – lidé často ze „spodních" pater společnosti, kteří se cítili být vyloučeni či byli „jiní".


Autor: ČTK

Praha 6 se letos poprvé připojila ke Světovému dni včel

Včera ve 23:41

Instalace včelích úlů na střeše Polikliniky Pod Marjánkou a v parku Ladronka, memorandum s Včelařským spolkem či výstava ve spolupráci s Velvyslanectvím Slovinské republiky. To jsou aktivity, kterými se letos městská část Praha 6 poprvé připojí ke Světovému...

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

Včera v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

V bytě na sídlišti Antala Staška byla nalezena mrtvá žena

19. května 2024 ve 22:37

V neděli odpoledne bylo v bytě v krčské ulici Fillova na sídlišti Antala Staška nalezeno tělo mrtvé dvaatřicetileté ženy. Policisté zjišťují, za jakých okolností k tragédii došlo. Přesnou příčinu určí pitva. Podle serveru aktu.cz je příčinou smrti nešťastná...

Festival otevřených budov zaznamenal více než 103 tisíc návštěv

19. května 2024 ve 21:26

Prezidentská rezidence, Lobkowiczký palác, Nová Oranžerie na Pražském hradě od Evy Jiřičné, Goethe institut na nábřeží, vinohradská Čapkova vila, Clam-Gallasův palác na Starém Městě, budova bývalých Elektrických podniků Praha – dnes Bubenská 1 na Vltavské či nově zrekonstruované prostory Fantovy...

Na obchodní dům Máj dělníci instalují druhého motýla od Černého

19. května 2024 v 11:53

Na obchodní dům Máj na Národní třídě v neděli dělníci instalují druhého několikametrového motýla od výtvarníka Davida Černého s trupem napodobujícím stíhačku spitfire. První motýl byl na fasádu Máje připevněn v sobotu, druhý byl v neděli před 10:30 zatím stále na zemi. S jeho instalací se čeká na...

V Lipencích hořela garáž

19. května 2024 v 10:29

Profesionální hasiči z Radotína a dobrovolní hasiči z Lipencí zasahovali v pátek 17. května od 19:30 hodin v ulici Obilní v Praze-Lipencích u požáru garáže. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Očkování zvířat osob bez domova

18. května 2024 v 15:07

V areálu noclehárny Michle proběhne 22. května od 9 do 11:30 hodin již tradiční očkování zvířat osob bez domova.

Další články
Nahoru