dnes
Čtvrtek - skorojasno
10°C
zítra
Pátek - zatazeno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Libeňský most: Odborníci z ČVUT ho doporučují z velké části zbourat
Libeňský most není v dobrém stavu. Foto: Jindřich Dvořák

Libeňský most: Odborníci z ČVUT ho doporučují z velké části zbourat

Havarijní stav Libeňského mostu vyžaduje neprodleně vybrat variantu rekonstrukce a začít s její realizací. Vyplývá to z odborné analýzy a posouzení současného technického stavu dopravní stavby.

Analýza posuzovala variantu rekonstrukce, která by maximálně respektovala současný stav, a variantu, která most rozšíří, ale zároveň fakticky z velké části postaví znovu. Mělo se ukázat jasné porovnání obou variant a jejich rizika. Podle odborníků z Kloknerova ústavu ČVUT Praha je méně riziková z technického i finančního hlediska varianta B, tedy rozšíření mostu a výměna pilířů.

„Při rekonstrukci nemáme jistotu, kolik nakonec bude stavba stát, jak dlouho vydrží a kde najdeme nějakého kostlivce. Dle názoru řady odborníků by rekonstrukce pouze prodloužila životnost soumostí o 20 let, protože už nyní je na hraně životnosti. Nový most by měl vydržet 100 let a při rozumné správě možná déle,“ uvedl náměstek primátorky Petr Dolínek.

Libeňský most by potřeboval nový kabát

Podle jeho slov je současná situace dalším neblahým dědictvím minulých správců města. „Do Libeňského mostu se desítky let neinvestovalo, neprobíhaly žádné průběžné opravy a dnes jsme v naprosto nekomfortní situaci. Z architektonického hlediska, ani jako osobu odpovědnou za správu této stavby mne to netěší, ale jako radní pro dopravu nemůžu dovolit provozovat most v havarijním stavu s hrozbou neplánovaného uzavření, ani nemůžu riskovat neplánované zvýšení nákladů a další rizika,“ pokračoval Dolínek.


Další články
Nahoru