dnes
Sobota - polojasno
25°C
zítra
Neděle - polojasno
23°C
pozítří
Pondělí - prehanky-dest
22°C
Zpravodajství

Libeň má čtyři nově pojmenované ulice, názvy navrhovali občané

V Praze 8 došlo k pojmenování čtyř ulic. Tři názvy – Menclova, Smrčkova a Kaftanova – zlepší orientaci v oblasti libeňských doků, v osadě Na Hájku je nově ulice Bryknarova. Návrhy názvů zasílali občané „osmičky“. Výsledkem jsou tato čtyři jména, která odkazují na dávnou historii Libně.

Nová jména připomínají významné osobnosti libeňské historie, díky jejichž práci získala tato čtvrť most přes Vltavu, významný přístav a první pivovar.

Nová ulice Menclova vede podél zahrádkářské kolonie na Libeňském ostrově a je spojnicí mezi Štorchovou a slepým ramenem Vltavy. František Mencl (1879–1960) byl spoluautorem Libeňského mostu.

Smrčkova ulice propojí Voctářovu s Menclovou v oblasti bývalých loděnic. Antonín Smrček (1859–1951) byl expertem na vodní stavby, který v roce 1893 přepracoval první projekt libeňského přístavu.

Nová slepá ulice Kaftanova vede od Smrčkovy k ústí Rokytky do Vltavy. Jan Kaftan (1841–1909) vypracoval v roce 1891 první projekt přístavu v Libni.

V libeňské osadě Na Hájku došlo k pojmenování dosud bezejmenné ulice vycházející z ulice Nad Šetelkou. Připomíná Alberta Bryknara, který nechal v letech 1545 až 1590 postavit nejstarší pivovar na území dnešní Prahy 8.

V budoucnu chystá radnice Prahy 8 pojmenovávání dalších ulic zejména v Karlíně a Libni. Občané mohou úřadu doručovat své návrhy, jaké osobnosti, události nebo místa v jejich názvech připomenout.


Návrh Metropolitního plánu je připraven k prvnímu kolu veřejného projednání

19. dubna 2018 ve 14:12

Od pondělí se veřejnost může seznámit s oficiální verzí návrhu Metropolitního plánu, nového územního plánu pro Prahu. Lidé si nyní plán mohou čtvrt roku prohlížet a připravit se na připomínkování. Připomínky k návrhu bude možné zasílat po dobu 30 dnů od...

Hlavní město přispěje k lepšímu vybavení Dětské kliniky Thomayerovy nemocnice

19. dubna 2018 v 08:49

Městská rada na úterním jednání souhlasila s poskytnutím dotace ve výši 4 920 tis. korun pražské Thomayerově nemocnici, která finanční prostředky použije na pořízení nového přístroje a vybavení pro Dětskou kliniku. Dotaci musí ještě schválit zastupitelstvo.

Na granty pro oblast životního prostředí o 25 milionů více než loni

18. dubna 2018 v 09:21

Městská rada včera projednala návrhy na udělení grantů na projekty ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy pro letošní rok. Jedná se celkem o 171 projektů od 103 žadatelů s celkovou částkou ve výši 45,59 mil. korun. V loňském roce bylo v grantovém řízení pro oblast životního prostředí...

Praha bude modernizovat městský rádiový systém. Zlepší se pokrytí i jeho bezpečnost

18. dubna 2018 v 08:16

Rada hlavního města Prahy včera souhlasila s rozvojem městského rádiového systému. Záměr na realizaci veřejné zakázky s názvem „Zvýšení spolehlivosti a zabezpečení Městského rádiového systému TETRA hl. m. Prahy – 2. etapa“ předloží primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová ke schválení...

V ulicích Prahy 6 budou informační stánky k Metropolitnímu plánu

18. dubna 2018 v 08:00

Chcete vědět více o Metropolitním plánu? Pak se neváhejte zastavit u informačních stánků Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha), které budou od začátku května až do konce června rozmístěny po městě.

Praha se opět zapojí do projektu bezplatných obědů

18. dubna 2018 v 07:27

Hlavní město Praha se i v letošním roce zapojí do projektu potravinové pomoci dětem ve vážné sociální nouzi v rámci Operačního programu potravinové a materiální pomoci, který spravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Podání žádosti na dnešním jednání odsouhlasila Rada hlavního...

Další články
Nahoru