dnes
Čtvrtek - zatazeno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Pražský život

Libeň má čtyři nově pojmenované ulice, názvy navrhovali občané

V Praze 8 došlo k pojmenování čtyř ulic. Tři názvy – Menclova, Smrčkova a Kaftanova – zlepší orientaci v oblasti libeňských doků, v osadě Na Hájku je nově ulice Bryknarova. Návrhy názvů zasílali občané „osmičky“. Výsledkem jsou tato čtyři jména, která odkazují na dávnou historii Libně.

Nová jména připomínají významné osobnosti libeňské historie, díky jejichž práci získala tato čtvrť most přes Vltavu, významný přístav a první pivovar.

Nová ulice Menclova vede podél zahrádkářské kolonie na Libeňském ostrově a je spojnicí mezi Štorchovou a slepým ramenem Vltavy. František Mencl (1879–1960) byl spoluautorem Libeňského mostu.

Smrčkova ulice propojí Voctářovu s Menclovou v oblasti bývalých loděnic. Antonín Smrček (1859–1951) byl expertem na vodní stavby, který v roce 1893 přepracoval první projekt libeňského přístavu.

Nová slepá ulice Kaftanova vede od Smrčkovy k ústí Rokytky do Vltavy. Jan Kaftan (1841–1909) vypracoval v roce 1891 první projekt přístavu v Libni.

V libeňské osadě Na Hájku došlo k pojmenování dosud bezejmenné ulice vycházející z ulice Nad Šetelkou. Připomíná Alberta Bryknara, který nechal v letech 1545 až 1590 postavit nejstarší pivovar na území dnešní Prahy 8.

V budoucnu chystá radnice Prahy 8 pojmenovávání dalších ulic zejména v Karlíně a Libni. Občané mohou úřadu doručovat své návrhy, jaké osobnosti, události nebo místa v jejich názvech připomenout.


Další články
Nahoru