Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 19°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Lhotecké koupaliště se po vynucené pauze opět otevře
Koupaliště Lhotka tři týdny po začátku sezóny osiřelo. Zdroj foto: MČ Praha 4

Lhotecké koupaliště se po vynucené pauze opět otevře

Koupaliště v pražské Lhotce, které bylo od 20. června uzavřené kvůli zvýšenému výskytu kožních problémů po koupání, se příští středu opět otevře. Ve vzorcích odebraných tento týden se neprokázaly cerkárie, které způsobují vyrážku. Provozovatelé o tom informovali na svém webu.

„Dne 1. 8. 2023 byl akreditovanou laboratoří proveden kontrolní odběr plžů z vody koupaliště biotopu Lhotka. Odebrané vzorky byly laboratorně vyšetřeny s negativním nálezem na přítomnost cerkárií, způsobujících cerkáriovou dermatitidu. Díky tomuto výsledku je odstraněna závada, která byla důvodem k zákazu koupání v areálu koupaliště biotop Lhotka,“ sdělili provozovatelé koupaliště ze společnosti 4-Majetková. Koupaliště bude možné opět navštívit ve středu 9. srpna.

Biotopové koupaliště bylo přes měsíc uzavřené kvůli tomu, že se po koupání u návštěvníků objevila cerkáriová dermatitida, která způsobuje svědivou vyrážku.

„Finálním hostitelem a zároveň přenašečem nákazy je vodní ptactvo, jehož návštěvě vodní plochy nikdo nedokáže zabránit a vodní plž je obvyklou součástí vodních systémů. Cerkárie pak mohou po opuštění mezihostitele, tedy plže, namísto do kůže vodního ptactva penetrovat do kůže člověka,“ napsali provozovatelé.

„Na základě doporučení nejšetrnějšího postupu bez použití chemikálií byl zahájen intenzivní mechanický sběr plžů a to i za pomoci profesionálních potápěčů. Průběžně byl výskyt plžů monitorován v čase s tendencí ke snižování výskytu,“ dodali.

I když byly výsledky laboratorních testů nyní dobré, provozovatelé upozorňují na to, že se v koupališti může vyskytovat zbytkové množství infikovaných plžů a na webu radí lidem, jak je možné kožní onemocnění poznat a co v případě nákazy dělat.

„Jsem rád, že si ve druhé polovině léta budou moci naši obyvatelé a milovníci vody užít koupání na Lhotce. Velké díky všem, kteří se podíleli na řešení, které nebylo jednoduché a ke kterému byli přizváni i odbornici z vysokých škol a výzkumných ústavů. Provozování biotopu v městských podmínkách má svá specifika, kouzla, ale také rizika. Věřím, ze si následující dny všichni koupání užiji,“ řekl starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS).


Autor: puc

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru