Dnes Úterý - skorojasno 28°C
Zítra Středa - polojasno 19°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Lhotecké koupaliště se po vynucené pauze opět otevře
Koupaliště Lhotka tři týdny po začátku sezóny osiřelo. Zdroj foto: MČ Praha 4

Lhotecké koupaliště se po vynucené pauze opět otevře

Koupaliště v pražské Lhotce, které bylo od 20. června uzavřené kvůli zvýšenému výskytu kožních problémů po koupání, se příští středu opět otevře. Ve vzorcích odebraných tento týden se neprokázaly cerkárie, které způsobují vyrážku. Provozovatelé o tom informovali na svém webu.

„Dne 1. 8. 2023 byl akreditovanou laboratoří proveden kontrolní odběr plžů z vody koupaliště biotopu Lhotka. Odebrané vzorky byly laboratorně vyšetřeny s negativním nálezem na přítomnost cerkárií, způsobujících cerkáriovou dermatitidu. Díky tomuto výsledku je odstraněna závada, která byla důvodem k zákazu koupání v areálu koupaliště biotop Lhotka,“ sdělili provozovatelé koupaliště ze společnosti 4-Majetková. Koupaliště bude možné opět navštívit ve středu 9. srpna.

Biotopové koupaliště bylo přes měsíc uzavřené kvůli tomu, že se po koupání u návštěvníků objevila cerkáriová dermatitida, která způsobuje svědivou vyrážku.

„Finálním hostitelem a zároveň přenašečem nákazy je vodní ptactvo, jehož návštěvě vodní plochy nikdo nedokáže zabránit a vodní plž je obvyklou součástí vodních systémů. Cerkárie pak mohou po opuštění mezihostitele, tedy plže, namísto do kůže vodního ptactva penetrovat do kůže člověka,“ napsali provozovatelé.

„Na základě doporučení nejšetrnějšího postupu bez použití chemikálií byl zahájen intenzivní mechanický sběr plžů a to i za pomoci profesionálních potápěčů. Průběžně byl výskyt plžů monitorován v čase s tendencí ke snižování výskytu,“ dodali.

I když byly výsledky laboratorních testů nyní dobré, provozovatelé upozorňují na to, že se v koupališti může vyskytovat zbytkové množství infikovaných plžů a na webu radí lidem, jak je možné kožní onemocnění poznat a co v případě nákazy dělat.

„Jsem rád, že si ve druhé polovině léta budou moci naši obyvatelé a milovníci vody užít koupání na Lhotce. Velké díky všem, kteří se podíleli na řešení, které nebylo jednoduché a ke kterému byli přizváni i odbornici z vysokých škol a výzkumných ústavů. Provozování biotopu v městských podmínkách má svá specifika, kouzla, ale také rizika. Věřím, ze si následující dny všichni koupání užiji,“ řekl starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS).


Autor: puc

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

Včera ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Včera ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

1. října 2023 v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

1. října 2023 ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru