dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Levnější nájemné za předzahrádky na Václavském náměstí chtějí tamější podnikatelé
Václavské náměstí. Ilustrační foto: archiv

Levnější nájemné za předzahrádky na Václavském náměstí chtějí tamější podnikatelé

Sdružení Nového Města pražského, které spojuje hotely a restaurace, navrhuje snížení poplatku za pronájem ploch pro restaurační předzahrádky na Václavském náměstí. Podmínky považuje za neadekvátní. Výše nájemného i několikanásobně převyšuje ceny v zahraničí, řekl v rozhovoru s ČTK ředitel hotelu Adria Karel Doubek.

Podle magistrátu o cenách rozhodují především radnice. Praha 1, která má z předzahrádek příjem zhruba 70 milionů ročně, je o změně podmínek ochotna jednat.

Pražští památkáři začali před zhruba třemi roky regulovat vzhled restauračních předzahrádek v historických částech města. Provozovatelé musí víc dbát na to, aby se posezení do centra Prahy hodilo a nenarušovalo její ráz třeba křiklavou reklamou, masivními podestami a rozsáhlými markýzami.

„Pravidla vítáme, získat povolení pro umístění předzahrádky je tak ale mnohem složitější," tvrdí Doubek. Odkazuje se přitom na průzkum, který si sdružení udělalo v Londýně, Vídni, Římě nebo v Milánu. „Jsme extrémně zatíženi náklady, které nikdo jiný v evropských metropolích nemá," doplnil ředitel.

Podle Doubka platí provozovatelé na Václavském náměstí přes 100 korun za metr čtvereční měsíčně, 60 procent z částky jde do pokladny městské části, zbytek magistrátu. Výše poplatku závisí na lukrativnosti lokality.

„Hlavní město Praha se při stanovení výše nájemného řídí výší místního poplatku, a tedy tím, o čem si rozhodly městské části. Z toho plyne, že Praha vychází z jejich rozhodnutí a je samozřejmě připravena o této věci jednat," uvedlo na dotaz ČTK tiskové oddělení magistrátu.

K diskusi je ochotna i Praha 1. „Sdružení je tvořeno především hoteliéry s restauracemi a předzahrádkami, přesto to vnímáme jako návrh, o kterém je možné jednat," komentovala mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

„Praha 1 se takovým úvahám nebrání. Již v minulosti jsme k takovému kroku přistoupili a celkový finanční dopad byl pozitivní, neboť krok generoval nárůst zájmu o nové restaurační zahrádky," doplnila.

O výši nájemného jednala nedávno i magistrátní komise pro otázky Václavského náměstí. K žádnému rozhodnutí ale nedospěla.


Další články
Nahoru