Dnes Středa - zatazeno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Levitující dům v Revoluční. Vítězný návrh je od pařížského a brněnského studia
Vizualizace vítězného návrhu bytového domu. Zdroj: revolucni30.cz

Levitující dům v Revoluční. Vítězný návrh je od pařížského a brněnského studia

Architektonickou soutěž na výstavbu domu na konci Revoluční ulice v centru Prahy vyhrálo pařížské Studio Muoto a PEER z Brna. Ve spolupráci přišla dvě studia s návrhem levitujícího domu s vlastní pasáží, která podle poroty zlepší možnosti společenského vyžití v místě. Investor bude před povolovacím procesem diskutovat se zástupci městské části a hlavního města, památkáři a obyvateli sousedního domu. Porotci a zástupci investora RSJ aktuálně projekt Revoluční 30 představili novinářům. Proti demolici novogotického domu na adrese Revoluční 30, která začala v únoru 2022, byli někteří památkáři.

Do mezinárodní soutěže na řešení čelní parcely v pražské ulici Revoluční naproti paláci Merkur architekta Jaroslava Fragnera se přihlásilo 84 projektů. „Levitující dům zaujal celou porotu originalitou a velkorysou pasáží s širokými možnostmi společenského dění, které v místě tolik chybí," řekl předseda poroty, nizozemský architekt Winy Maas. 

Z šesti finalistů vybrala vítěze sedmičlenná porota, ve které byli například architekti Ondřej Císler, Barbora Markechová, Jana Moravcová či Adam Gebrian. V porotě byli i zástupci hlavního města a městské části Praha 1.

Základem vítězného návrhu je bytový levitující objekt, jehož okna budou směřovat k Vltavě. Stavba nezastavuje celou parcelu, ale vytváří pasáž mezi Revoluční a Lannovou ulicí, která bude mít podle poroty další možnosti kulturního a společenského vyžití. Kromě pasáže chce návrh změnit účel vedlejšího barokního domu v ulici Nové mlýny 1244 ze stávajícího zázemí Pražských služeb na kulturní či vzdělávací centrum. Tato část návrhu je součástí dalšího jednání s městem, který je vlastníkem stavby.

Důležitost místa přirovnal architekt Císler k pozici Národního divadla vzhledem k umístění na nábřeží Vltavy. „O vítězném návrhu nyní zahajujeme širší debatu se zástupci městské části a hlavního města, památkáři a obyvateli sousedního domu. Spolu s architekty nasloucháme všem a věřím, že brzy představíme konečnou variantu projektu, která následně projde povolovacím procesem," uvedl asset manažer RSJ Jakub Mikulášek.

soutěžních podmínkách veřejné architektonické soutěže uvedla skupina RSJ, že předpokládané investiční náklady na realizaci projektu jsou 240 milionů korun bez DPH.

Investor usiluje o novou stavbu na konci Revoluční mnoho let, v roce 2013 vybral návrh architektky Evy Jiřičné, který počítal s demolicí zdevastovaného novogotického domu. Právě proti zbourání budovy byla v roce 2016 vědecká rada generální ředitelky Národního památkového ústavu, proti se vyslovil také Klub za starou Prahu.


Autor: ČTK

Byla vyhlášena studentská literární soutěž v angličtině k výročí Listopadu

Včera v 18:02

Studenti středních a vysokých škol v Česku a na Slovensku se mohou zúčastnit nové literární soutěže. V eseji, reportáži nebo povídce na téma spojené s odkazem Sametové revoluce, od níž letos uplyne 35 let, mohou své práce v angličtině posílat do 30. června. Výsledky plánuje Anglo-americká vysoká...

Škola a školka hledají školníka

21. dubna 2024 v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

21. dubna 2024 v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Při výročí tísňové linky 112 se oceňovalo

21. dubna 2024 v 09:44

Před dvaceti lety, 20. dubna 2004, byl v Praze spuštěn provoz linky 112 v současné moderní podobě. Jedním z důvodů byl i světový šampionát v ledním hokeji, který se tehdy konal v Praze. Moderní technologie tísňové komunikace tak byly uvedeny do ostrého provozu.

Další články
Nahoru