
Letošní ročník romského festivalu Khamoro vyvrcholí červencovými akcemi
5. července 2022 13:11
Ve středu 6. července od 18 hodin se uskuteční benefiční koncert Khamoro pro Ukrajinu. Jak název akce napovídá, výtěžek koncertu podpoří obyvatele Ukrajiny, konkrétně kyjevské Romy prostřednictvím ukrajinských neziskových organizací.
„Naše organizace se snaží pomáhat Romům v těchto těžkých časech se základními potřebami, jakými jsou jídlo, přístřeší, léky, přístup k vodě a také lékařská pomoc.
Když toto válečné šílenství začalo, rozhodli jsme se nezůstat v ústraní. Žádosti o pomoc dostáváme ze všech stran. Budeme velice vděčni za jakoukoliv podporu od z České republiky v těchto těžkých časech. Jste naší oporou i nadějí,“ říká Yulian Kondur, koordinátor neziskové organizace Chirikli.
V rámci koncertu se představí známá romská hudební uskupení, která všechna vystoupí bez nároku na honorář. Chybět nebudou Bengas, David Kraus a Gipsy Brothers, Mario Bihári a Bachtale Apsa, Amenca, Ondrej Ferko a Ondrej Gizman ml. Chybět nebude ani krátké vystoupení ukrajinských Romů, kteří našli domov v České republice.
Koncert je součástí kampaně na podporu Romů žijících na Ukrajině. Kdokoliv může přispět prostřednictvím platformy darujme.cz. Celá vybraná suma poputuje romských neziskových organizacím pomáhajícím místním Romům.
V pondělí 11. července od půl osmé večer zakončí letošní ročník festivalu Khamoro koncert klavíristy Tomáše Kača. Společně s ním na Novoměstské radnice zahrají multiinstrumentalista a skladatel Igor Kmeťo ml., bubeník Marek Urbánek, basista Marek Cába.
Hudbu Tomáše Kača označují kritici za žánr „sui generis”, natolik je jeho způsob propojení klasické, jazzové a tradiční romské hudby originální.
Tomáš Kačo odehrál řadu recitálů v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Belgii, Izraeli, Kennedyho Centru ve Washingtonu či Metropolis Performing Arts Centre v Chicagu, spolupracuje s řadou českých symfonických orchestrů, pro něž píše aranže.
Web informací o festivalu je zde: khamoro.cz.