Dnes Úterý - polojasno 24°C
Zítra Středa - bourky 26°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Letošní říjen byl v metropoli nejchladnější za posledních pět let
Podzim na Vyšehradě. Foto: archiv

Letošní říjen byl v metropoli nejchladnější za posledních pět let

 Letošní říjen byl podle měření pražského Klementina nejchladnější za posledních pět let, chladnější říjen byl naposledy v roce 2016. Průměrná měsíční teplota v letošním říjnu byla v Praze-Klementinu 11 stupňů Celsia. Za 247 let, kdy se počasí na této nejstarší meteorologické stanici v Česku nepřetržitě sleduje, se letošní říjen umístil na 57. až 59. místě. Vyplývá to z informací, které na webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Letošní říjen v Klementinu by se podle meteorologů těsně vešel mezi 25 procent nejteplejších říjnů za toto období.

„0Bez zajímavosti však není ani to, že současně jde o nejchladnější říjen za posledních pět let," uvedl ČHMÚ. Nejvyšší průměrnou denní teplotu naměřili meteorologové 20. října, a to 17,9 stupně Celsia, naopak nejnižší průměrná denní teplota, 6,1 stupňů Celsia, byla naměřena 25. října.

Nejteplejší říjen od roku 1775 byl v roce 1795 s průměrnou měsíční teplotou 13,8 stupně Celsia, následuje říjen 2001 s průměrnou teplotou o desetinu stupně nižší a na třetím místě byl říjen 1811 s průměrnou teplotou 13,6 stupně Celsia. Naopak nejchladnější říjen od roku 1775 byl v roce 1905 s průměrnou měsíční teplotou 5,6 stupně Celsia, na druhém místě byl říjen 1786 s průměrnou teplotou 5,7 stupně a na třetím říjen 1881 s průměrnou teplotou 5,9 stupně Celsia.

Letošní říjen byl v celém Česku podle meteorologů sušší a slunečnější než obvykle. Slunečního svitu bylo zhruba o polovinu déle, než bývá v říjnu běžné. Na teplotách se ale slunečné počasí výrazněji neprojevilo. Průměrná měsíční teplota v celém Česku byla 8,5 stupně Celsia, což podle ČHMÚ přesně odpovídá dlouhodobému průměru pro tuto část roku.


Autor: ČTK

Letní tábory v Kozojedech budou v moderním prostředí

Dnes v 07:41

Pražští radní odsouhlasili záměr veřejné zakázky na celkovou rekonstrukci táborové základny Kozojedy u Kolína, kterou zřizuje hlavní město Praha a provoz zde zajišťuje Dům dětí a mládeže Jižní Město. Obnova se uskuteční v letošním a příštím roce a financována bude z pražského rozpočtu...

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru