Dnes Středa - skorojasno 31°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský život

Letošní Den Země slaví Praha online

Celá planeta si dnes, 22. dubna, připomíná Den Země. Miliarda lidí znovu upozorní především na dopady chování člověka na životní prostředí a na další klíčová témata ochrany životního prostředí současnosti. 

Vzhledem k protiepidemickým opatřením hlavní město Praha již podruhé slaví Den Země online. Nabízí opět portál plný zábavy a vzdělávacích aktivit denzeme.eu, kde se učitelé, žáci i jejich rodiče či prarodiče mohou registrovat již dnes od 9 hodin.

„Udržovat v hlavním městě zdravou přírodu a čisté životní prostředí je jedna z dlouhodobých priorit současného vedení Prahy. Proto mám radost, že se můžeme k oslavám Dne Země připojit například konstatováním, že se nám daří naplňovat Akční plán výsadby jednoho milionu stromů v Praze nebo tím, že se na polích, která vlastní hlavní město, hospodaří pouze ekologicky a bez chemie,“ říká náměstek primátora a radní pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

„Stejně jako v loňském roce jsme doufali, že pozveme učitele, žáky, děti a jejich rodiče na zábavný den plný vzdělávacích aktivit, který společně strávíme v pražské přírodě. Pandemie onemocnění COVID19 v České republice nám to však neumožňuje. Loňské oslavy, které se konaly online ve virtuálním prostředí, byly velmi úspěšné. Z tohoto důvodu se zadavatel akce, Magistrát hlavního města Prahy, rozhodl, že online oslavu zopakujeme,” vysvětluje Olin Horáček z agentury Kristián, organizátor Dne Země 2021.

Historie Dne Země sahá do počátku 70. let, kdy se konal první ročník oslav. Akci zorganizoval americký student Denis Hayes a oslovil miliony Američanů, kteří se k akci připojili. Pochody aktivistů, demonstrace a veřejné čistící akce upozornily na již tehdy alarmující zacházení s naší planetou.
K pražské akci Den Země 2021 se připojily městské i celostátní organizace a řada dalších iniciativ, mezi nimi např. Pražské služby, Akademie věd, Národní muzeum, Český hydrometeorologický ústav a další významné organizace a projekty, jako například kampaň Náhradní planeta neexistuje zajišťovaná projektem Jeden svět na školách či nezisková organizace Bez obalu.

„Každý rok přibývá ekologických problémů, na které je potřeba upozorňovat a společně pracovat na snížení jejich dopadů,” říká Vendula Audolenská, specialistka informací o životním prostředí Magistrátu hl. m. Prahy. „Připomínka a oslavy Dne Země mohou přispět k dodržování mezinárodních úmluv, které se týkají klimatických změn. Vzdělané děti mohou přispět ke zlepšení životního prostředí,” doplňuje Audolenská.

Letošním tématem Dne Země je „Trávení volného času v městské přírodě“. Na webu denzeme.eu mohou zájemci navštěvovat různé virtuální parky, ve kterých najdou zajímavé články, pohádky, kvízy, návody a hry. Mohou se také účastnit různých soutěží nebo se přihlásit do fotosoutěže nesoucí stejné téma, tedy trávení volného času v městské přírodě. K účasti na Dni Země postačí se pouze registrovat. I letos budou účastníci sbírat groše a ty mohou následně vyměnit za věcné ceny.

Oslavy Dne Země trvají až do 24. května.


Autor: TZ, red

Letní trhy na náměstí Republiky

15. srpna 2022 v 10:15

Náměstí Republiky se proměnilo v rozkvetlou louku. Trhovci nabízí ve dvanácti letně nazdobených stáncích vybrané pochutiny a drobné řemeslné výrobky. Návštěvníci centra Prahy se tak mohou občerstvit při procházkách hlavním městem až do 28. srpna.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 33. týden

13. srpna 2022 ve 12:25

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14 vyhlásila pro nezletilé obyvatele městské části soutěž o elektrokoloběžky

12. srpna 2022 v 16:54

Jsi ve věku od 6 do 16 let, jsi místní, baví tě točit videa a chceš se prohánět na vlastní elektrokoloběžce? Řekni rodičům a společně si prostudujte pravidla soutěže „14 elektrokoloběžek pro Prahu 14“, kterou pro zdejší děti a mládež připravila městská část...

Další články
Nahoru