Dnes Sobota - zatazeno 12°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 8°C
Sobota 1. 4. 2023
Svátek má Hugo
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražský život

Letošní Den Země slaví Praha online

Celá planeta si dnes, 22. dubna, připomíná Den Země. Miliarda lidí znovu upozorní především na dopady chování člověka na životní prostředí a na další klíčová témata ochrany životního prostředí současnosti. 

Vzhledem k protiepidemickým opatřením hlavní město Praha již podruhé slaví Den Země online. Nabízí opět portál plný zábavy a vzdělávacích aktivit denzeme.eu, kde se učitelé, žáci i jejich rodiče či prarodiče mohou registrovat již dnes od 9 hodin.

„Udržovat v hlavním městě zdravou přírodu a čisté životní prostředí je jedna z dlouhodobých priorit současného vedení Prahy. Proto mám radost, že se můžeme k oslavám Dne Země připojit například konstatováním, že se nám daří naplňovat Akční plán výsadby jednoho milionu stromů v Praze nebo tím, že se na polích, která vlastní hlavní město, hospodaří pouze ekologicky a bez chemie,“ říká náměstek primátora a radní pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

„Stejně jako v loňském roce jsme doufali, že pozveme učitele, žáky, děti a jejich rodiče na zábavný den plný vzdělávacích aktivit, který společně strávíme v pražské přírodě. Pandemie onemocnění COVID19 v České republice nám to však neumožňuje. Loňské oslavy, které se konaly online ve virtuálním prostředí, byly velmi úspěšné. Z tohoto důvodu se zadavatel akce, Magistrát hlavního města Prahy, rozhodl, že online oslavu zopakujeme,” vysvětluje Olin Horáček z agentury Kristián, organizátor Dne Země 2021.

Historie Dne Země sahá do počátku 70. let, kdy se konal první ročník oslav. Akci zorganizoval americký student Denis Hayes a oslovil miliony Američanů, kteří se k akci připojili. Pochody aktivistů, demonstrace a veřejné čistící akce upozornily na již tehdy alarmující zacházení s naší planetou.
K pražské akci Den Země 2021 se připojily městské i celostátní organizace a řada dalších iniciativ, mezi nimi např. Pražské služby, Akademie věd, Národní muzeum, Český hydrometeorologický ústav a další významné organizace a projekty, jako například kampaň Náhradní planeta neexistuje zajišťovaná projektem Jeden svět na školách či nezisková organizace Bez obalu.

„Každý rok přibývá ekologických problémů, na které je potřeba upozorňovat a společně pracovat na snížení jejich dopadů,” říká Vendula Audolenská, specialistka informací o životním prostředí Magistrátu hl. m. Prahy. „Připomínka a oslavy Dne Země mohou přispět k dodržování mezinárodních úmluv, které se týkají klimatických změn. Vzdělané děti mohou přispět ke zlepšení životního prostředí,” doplňuje Audolenská.

Letošním tématem Dne Země je „Trávení volného času v městské přírodě“. Na webu denzeme.eu mohou zájemci navštěvovat různé virtuální parky, ve kterých najdou zajímavé články, pohádky, kvízy, návody a hry. Mohou se také účastnit různých soutěží nebo se přihlásit do fotosoutěže nesoucí stejné téma, tedy trávení volného času v městské přírodě. K účasti na Dni Země postačí se pouze registrovat. I letos budou účastníci sbírat groše a ty mohou následně vyměnit za věcné ceny.

Oslavy Dne Země trvají až do 24. května.


Autor: TZ, red

V šest U Kalicha

Včera v 09:07

Praha 2 připomíná narození spisovatele, novináře, autora Osudů dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška, od jehož narození uplyne 30. dubna 140 let. Zábavný večer věnovaný Haškovi se koná v Hostinci U Kalicha 26. dubna.

Grill fest na náplavce

30. března 2023 ve 13:40

Ze Smíchovské náplavky se v sobotu 15.dubna stane grilovací zóna. Ochutnáte grilované selátko na rožni, steaky, burgery, žebra. Na své si však přijdou i ti, kteří masu dvakrát neholdují. Na ně čeká výběr grilovaných sýrů, zeleniny nebo vegetariánských burgerů.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 14. týden

30. března 2023 v 10:00

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na Slunečním náměstí začnou v dubnu trhy

30. března 2023 ve 04:23

V pondělí 3. dubna začnou na Slunečním náměstí v Nových Butovicích tradiční farmářské trhy. Po zimní přestávce budou mít návštěvníci možnost trhy navštívit každé pondělí od 8 do 18 hodin.

Soutěž v angličtině pro žáky základních škol

29. března 2023 ve 13:27

Včera se v Základní škole s rozšířenou výukou jazyků Bronzová v Praze 13 konala soutěž Go ahead with english. Soutěž pro žáky základních škol se koná již od roku 2000 pod záštitou třinácté městské části. Letošního ročníku se zúčastnilo 109 žákyň a žáků ze 30 základních škol z Prahy...

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

28. března 2023 ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

28. března 2023 v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Jarní botanická burza Na Slupi

28. března 2023 v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

28. března 2023 v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

27. března 2023 v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

Další články
Nahoru