Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 9°C
Čtvrtek 13. 5. 2021
Svátek má Servác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražský život

Letošní Den Země slaví Praha online

Celá planeta si dnes, 22. dubna, připomíná Den Země. Miliarda lidí znovu upozorní především na dopady chování člověka na životní prostředí a na další klíčová témata ochrany životního prostředí současnosti. 

Vzhledem k protiepidemickým opatřením hlavní město Praha již podruhé slaví Den Země online. Nabízí opět portál plný zábavy a vzdělávacích aktivit denzeme.eu, kde se učitelé, žáci i jejich rodiče či prarodiče mohou registrovat již dnes od 9 hodin.

„Udržovat v hlavním městě zdravou přírodu a čisté životní prostředí je jedna z dlouhodobých priorit současného vedení Prahy. Proto mám radost, že se můžeme k oslavám Dne Země připojit například konstatováním, že se nám daří naplňovat Akční plán výsadby jednoho milionu stromů v Praze nebo tím, že se na polích, která vlastní hlavní město, hospodaří pouze ekologicky a bez chemie,“ říká náměstek primátora a radní pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

„Stejně jako v loňském roce jsme doufali, že pozveme učitele, žáky, děti a jejich rodiče na zábavný den plný vzdělávacích aktivit, který společně strávíme v pražské přírodě. Pandemie onemocnění COVID19 v České republice nám to však neumožňuje. Loňské oslavy, které se konaly online ve virtuálním prostředí, byly velmi úspěšné. Z tohoto důvodu se zadavatel akce, Magistrát hlavního města Prahy, rozhodl, že online oslavu zopakujeme,” vysvětluje Olin Horáček z agentury Kristián, organizátor Dne Země 2021.

Historie Dne Země sahá do počátku 70. let, kdy se konal první ročník oslav. Akci zorganizoval americký student Denis Hayes a oslovil miliony Američanů, kteří se k akci připojili. Pochody aktivistů, demonstrace a veřejné čistící akce upozornily na již tehdy alarmující zacházení s naší planetou.
K pražské akci Den Země 2021 se připojily městské i celostátní organizace a řada dalších iniciativ, mezi nimi např. Pražské služby, Akademie věd, Národní muzeum, Český hydrometeorologický ústav a další významné organizace a projekty, jako například kampaň Náhradní planeta neexistuje zajišťovaná projektem Jeden svět na školách či nezisková organizace Bez obalu.

„Každý rok přibývá ekologických problémů, na které je potřeba upozorňovat a společně pracovat na snížení jejich dopadů,” říká Vendula Audolenská, specialistka informací o životním prostředí Magistrátu hl. m. Prahy. „Připomínka a oslavy Dne Země mohou přispět k dodržování mezinárodních úmluv, které se týkají klimatických změn. Vzdělané děti mohou přispět ke zlepšení životního prostředí,” doplňuje Audolenská.

Letošním tématem Dne Země je „Trávení volného času v městské přírodě“. Na webu denzeme.eu mohou zájemci navštěvovat různé virtuální parky, ve kterých najdou zajímavé články, pohádky, kvízy, návody a hry. Mohou se také účastnit různých soutěží nebo se přihlásit do fotosoutěže nesoucí stejné téma, tedy trávení volného času v městské přírodě. K účasti na Dni Země postačí se pouze registrovat. I letos budou účastníci sbírat groše a ty mohou následně vyměnit za věcné ceny.

Oslavy Dne Země trvají až do 24. května.


Praha 1: K čemu bude sloužit dům v Truhlářské ulici?

Dnes v 16:40

Rekonstrukce historického domu v Truhlářské 8 se blíží ke konci.

PVK: Ve dvacátém týdnu nepoteče voda v těchto ulicích

Dnes v 16:02

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Praha 8: Vydejte se po stopách Anthropoidu

Dnes v 07:44

Každoroční připomenutí vyvrcholení operace Anthropoid – aktu pomsty na katovi českého národa Reinhardu Heydrichovi v ulici V Holešovičkách tentokrát obohatí stejnojmenná QR bojová hra.

Místo vysočanského blešáku vyroste čtvrť se školami a sportovišti

Včera ve 21:36

Bleší trhy U Elektry ve Vysočanech, rozkládající se na ploše větší než 50 000 metrů čtverečních, jsou v provozu od června 2016. Největší obchod s použitým zbožím v České republice je však trnem v oku některým rezidentům a s jejich existencí v budoucnu nepočítá ani vysočanská...

Mlžítka osvěží ulice Prahy 8

Včera v 15:42

Letos bude Praha 8 ve spolupráci s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) instalovat na 4 místech v Praze 8 mlžící zařízení, tzv. brčka.

Pocitová mapa Prahy 6

11. května 2021 v 17:36

Praha 6 je ode dneška součástí Pocitové mapy. Mapa pražských míst, kde lidé rádi tráví volný čas nebo naopak vnímají konkrétní problém vzniká online hlasováním.

Testování dětí Prahy 1 bude formou PCR testu

11. května 2021 v 16:05

Děti ze škol zřizovaných Prahou 1 budou od 17. května testovány všeobecně lépe přijímanou neinvazivní formou PCR testu ze slin.

Praha 8 je součástí Pocitové mapy

11. května 2021 v 15:55

Praha 8 se zapojila do celopražské online Pocitové mapy Zdravá Praha 2021 probíhající od května do září 2021. Ta nabízí obyvatelům aktivní zapojení do rozvoje městské části a zajišťuje tak důležitou zpětnou vazbu.

Vysloužilé tonerové a inkoustové kazety do koše nepatří, můžete je odevzdat na radnici

10. května 2021 v 09:38

Obyvatelé Prahy 15 mohou využít možnosti odevzdání použitých tonerových a inkoustových kazet do sběrného boxu umístěného v budově radnice.

Praha 9 ocení osobnosti městské části. Návrhy lze posílat do konce května

9. května 2021 v 08:36

Do 31. května mají obyvatelé možnost navrhnout, kdo by měl letos získat ocenění Osobnost městské části.

Další články
Nahoru