dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
Letos zaplatíme za litr vody osm haléřů
František Barák, předseda představenstva SOVAK ČR a Oldřich Vlasák, ředitel SOVAK ČR. Foto: Naše voda / Nina Havlová

Letos zaplatíme za litr vody osm haléřů

Jeden rohlík bude stát stejně jako dvacet litrů vody, jedna cigareta jako čtyřicet litrů. Dříve byla cena vody uváděna v korunách za metr krychlový, letos bude prezentována také v haléřích za litr.

Sdružení SOVAK ČR

Je dobrovolným, neziskovým zájmovým sdružením v oboru vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu. Sdružuje subjekty, jejichž hlavním předmětem činnosti je zajišťování zásobování vodou nebo odvádění a čištění či jiné zneškodňování odpadních vod.

Jen 17% obyvatel České republiky zná svoji cenu za vodu a pouhých 52% lidí zná svého dodavatele vody. Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK ČR) se letos rozhodlo to změnit, přikročilo ke změně metodiky a rozhodlo se prezentovat ceny vody za jeden litr.

„Často slýcháme, že voda je drahá, ale málokdo ví, kolik skutečně stojí. Letos bychom rádi pomohli snadnějšímu zapamatování změnou jednotek. Dříve byla cena vody uváděna dle oficiálních metodik v korunách za metr krychlový, letos ji budeme prezentovat také v haléřích za litr. V roce 2016 bude stát jeden litr vody v průměru 8,3 haléřů,” uvádí Oldřich Vlasák, ředitel SOVAK ČR.

Pro úplnost  – průměrná cena vodného v roce 2016 činí 4 haléře, průměrná cena stočného 4,3 haléřů. Ceny vody se letos meziročně zvýšily o 1,57%.

„Věříme, že takto uváděné ceny vody se lépe zapamatují a lépe srovnají s ostatními komoditami. Za deset litrů vody například zaplatíme stejně jako za polovinu rohlíku či čtvrtinu cigarety,” doplňuje Vlasák.

„Ceny vodného a stočného jsou zatím v zásadě stabilizovány, je tomu však především proto, že dosud nevstoupily v platnost novely zákonů, které budou mít na ceny vody nezanedbatelný vliv,“ upozorňuje Vlasák.

František Barák: V některých lokalitách může cena vody vzrůst i o desítky procent

„Hlavními důvody zdražení jsou inflace, zprovoznění nových technologií s vyššími nároky na energii, vyšší nákupy dražší povrchové vody od státu a zejména potřeba investic pro obnovu vodárenského majetku," přibližuje příčiny růstu cen František Barák, předseda představenstva SOVAK ČR.

„Na obnovu majetku bychom ročně potřebovali investovat 18 až 20 miliard, realita je však jiná a investice se pohybují kolem 9 až 10 miliard korun. Přes dlouhodobý deficit investic patří vodárenství v ČR ke špičce v rámci EU i celého světa. Tuto vysokou laťku ale můžeme dlouhodobě udržet jen tehdy, pokud se budeme o vodohospodářskou infrastrukturu cíleně pečovat a obnovovat jí. Ve velkých městech jsou sítě většinou v dobrém stavu. Problémy vidím spíše v malých obcích, kde je nízká cena vody a vlastníci nemají z čeho vytvářet zdroje pro obnovu infrastruktury. Tam bude muset dříve či později dojít k razantnímu navýšení ceny,” upozorňuje František Barák.

Čtěte také: Bez evropských peněz vyšla rekonstrukce vodárny o polovinu levněji 

Výzkum byl realizovaný společností Factum v dubnu a květnu 2015, vzorek 1038 respondentů, metoda CAPI.


Další články
Nahoru