Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 19°C
Středa 4. 10. 2023
Svátek má František
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Letos začnou úpravy Vítkova a růžového sadu na Petříně
Růžový sad na Petříně. Foto: Deror_avi / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Letos začnou úpravy Vítkova a růžového sadu na Petříně

Praha plánuje v letošním roce zahájit první část úprav vrchu Vítkov a obnovu Růžového sadu na Petříně. V rozhovoru s ČTK to řekla náměstkyně primátora Jana Komrsková (Piráti). V obou případech již jsou podle ní dokončeny tendry na dodavatele. Úpravy na Vítkově se týkají okolí památníku a vyjdou podle náměstkyně zhruba na 110 milionů korun. Do sadu na Petříně investuje město 33,6 milionu korun.

Výsledky tendru na úpravy Vítkova by měli podle Komrskové v nejbližších týdnech schválit radní. Na vrchu mezi Karlínem a Žižkovem by po plánovaných úpravách měl vzniknout moderní bulvár a piazzetta u Národního památníku.

V plánu jsou sadové úpravy, doplnění vodních prvků a osvětlení a přibude i nové bistro. Jde o první část úprav, v dalších letech v nich hodlá město pokračovat.

Růžový sad na Petříně se nachází mezi Hladovou zdí a historickým opevněním. Úpravy, které by měly začít v létě, budou zahrnovat nové povrchy, výměnu laviček a dalšího mobiliáře nebo doplnění stromů a další zeleně.

Magistrát také připravuje projekt obnovy tří menších vodních ploch v Petřínských sadech, proti jsou však někteří místní obyvatelé. Komrsková uvedla, že ještě zváží, zda v projektu pokračovat a případně v jakém rozsahu.

Obecně náměstkyně k Petřínu uvedla, že jde o cennou zelenou oblast v centru metropole a je třeba k ní přistupovat nanejvýš citlivě. „Byla bych ráda, aby se zachoval co nejvíc v původní podobě," řekla.

Město již v roce 2018 dokončilo úpravy okolí Petřínské rozhledny, které se dočkalo kompletní obnovy. V roce 2019 pak vedení magistrátu plánovalo stavbu zázemí s toaletami ve Velké strahovské zahradě, po výrazné kritice některých místních obyvatel však nakonec projekt zrušilo.

 


Autor: ČTK

Praha 1 požádá o dotace na adiktologické služby

Dnes v 00:18

Radnice Prahy 1 podá žádost o poskytnutí dotace na adiktologické služby pro rok 2024, které na území městské části zajišťuje terénní prací organizace SANANIM, Drop-In a Progressive ops. Rozhodli o tom radní Prahy 1 na svém úterním jednání.

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

2. října 2023 ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

2. října 2023 ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

1. října 2023 v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Další články
Nahoru