Dnes Pondělí - polojasno 18°C
Zítra Úterý - polojasno 13°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Letos v létě rostla v Praze spotřeba vody i počet havárií
Ilustrační foto: archiv PVK

Letos v létě rostla v Praze spotřeba vody i počet havárií

V červenci a srpnu bylo na pražské vodovodní síti zaznamenáno 895 havárií, což představuje meziroční nárůst o téměř dvacet procent. Kritický byl zejména druhý prázdninový měsíc, kdy počet havárií vyskočil o třicet procent.

Havárií takzvané první kategorie, kdy je bez vody více než tisíc odběratelů, sociální a zdravotní zařízení nebo strategické objekty, bylo v průběhu letošních prázdnin šestnáct oproti dvanácti ve stejném období minulého roku.

„Důvodem byly vysoké teploty. Kvůli nim vysychala půda a tlačila na vodovodní potrubí. Největší problémy jsme měli s litinovými trubkami, které se do tehdejšího Československa povinně dovážely z Polska v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století,“ vysvětlil tiskový mluvčí společnosti Pražské vodovody a kanalizace Tomáš Mrázek.

Parné dny letošního léta přinutili Pražany k vyšší spotřebě pitné vody. V „běžném" létě míří do Prahy z úpraven vody Kárané a Želivka 3500 litrů za vteřinu. Letos to bylo v nejexponovanější dny 4700 litrů. Výroba vody vzrostla o deset procent.

„Hlavnímu městu však žádný nedostatek vody nehrozil. Kárané i Želivka mají dostatečnou kapacitu. V případě nějaké mimořádné události je možné zapojit i Podolskou vodárnu, která upravuje vodu z Vltavy a slouží jako záložní zdroj,“ zdůraznil Mrázek.

Pražské vodovody a kanalizace zásobují vodou 1,29 milionu obyvatel hlavního města a 205 tisíc obyvatel Středočeského kraje. Délka provozované vodovodní sítě včetně přípojek činí 4396 kilometrů. V loňském roce PVK do sítě dodaly 98 098 tisíc m3 vody.


Další články
Nahoru