Dnes Čtvrtek - skorojasno 3°C
Zítra Pátek - oblacno 6°C
Čtvrtek 23. 1. 2025
Svátek má Zdeněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Letos se připomínala výročí Bedřicha Hacara, zasáhl do vývoje vodárenství v Praze
Bedřich Hacar vytvářel projekt pro budovu filtrace Podolské vodárny. Foto: archiv

Letos se připomínala výročí Bedřicha Hacara, zasáhl do vývoje vodárenství v Praze

V letošním roce uplynulo dvojité výročí osobnosti profesora Bedřicha Hacara, který zásadně zasáhl do vývoje pražského vodárenství – 24. května uplynulo 130 let od jeho narození a 9. října 60 let od jeho úmrtí. Profesor Hacar byl význačným představitelem rozvoje československé konstrukční školy a betonářského průmyslu. Pro pražské vodárenství pak osobností, která umožnila výstavbu dnešní Podolské vodárny v její současné monumentální podobě.

Profesor Hacar se narodil v obci Čechy pod Kosířem v blízkosti Prostějova. Vystudoval obor stavební inženýrství a obor kulturní a zeměměřické inženýrství na ČVUT v Praze. V roce 1919 po ukončení studií nastoupil jako konstruktér Ústavu staveb ze železobetonu a železných staveb pozemních pod vedením profesora F. Kloknera. 

Spolu posléze založili Výzkumný a zkušební ústav hmot a konstrukcí stavebních, dnešní Kloknerův ústav, který následně v letech 1939 až 1960 vedl. Za svého vedení mu vybojoval pověst celosvětově uznávaného vědecko-výzkumné pracoviště.

Profesor Hacar se podílel na celé řadě zásadních stavebních projektů, které formovaly dnešní podobu hlavního města – betonová konstrukce paláce Lucerna a kostela sv. Václava ve Vršovicích, nosná konstrukce plaveckých bazénů v Podolí a Tyršově domě. Po druhé světové válce spolupracoval na rekonstrukci památek poškozených za války – Královského letohrádku a Míčovny na Pražském hradě či Emauzského kláštera Na Slovanech. Pracoval též na celé řadě pražských průmyslových podniků, kde vytvářel projekty pro jejich železobetonovou konstrukci – např. Ervěnická elektrárna či Michelská plynárna. A mezi jinými se taktéž jednalo o budovu filtrace Podolské vodárny.

Její projekt, který předložil autor architektonické podoby prof. Antonín Engel, počítal s dvěma odstupujícími střešními patry nad oběma polovinami filtrační haly s důvody jejího lepšího osvětlení slunečním světlem. Problémem se ukázal nosný systém, který měl tento způsob zastřešení nést, protože musel řešit příliš velký rozpon pro konvenčně využívané systémy.

Původní návrh firmy Henri Chabal et Cie. počítal s 12 klenebními poli o rozpětí 6,5 metru. Engel navrhoval řešení v podobě vertikálních podpor v počtu 36 na každou část. Profesor Hacar ve spolupráci s profesorem Kloknerem navrhl systém parabolických obloukových rámů o rozpětí 29 metrů a maximální výšce 16 metrů a následně vypracoval celý statický výpočet. Tato konstrukce byla novátorským projektem, který neměl v té době v Československu obdoby.

Vedle efektu otevření celého prostoru pro lepší manipulaci s technologií výroby vody a prostorem pro její další modifikaci se ryze průmyslová stavba dostala na výsluní architektonických staveb s neotřelým stavebním řešením. Ač se k tomuto dnes samozřejmému hodnocení propracovala celá vodárna až časem, ve své době se jednalo o kritizovaný projekt jak z hlediska architektonického, tak finančního.

Parabolické podpěry byly následně využity pro brněnský výstavní pavilon. V roce 1928, v rámci jubilejní výstavy k deseti letům trvání republiky, byl tento systém v pavilonu představen veřejnosti a sklidil zasloužený úspěch.

V dnešní době je neprávem pozapomenut a stojí v částečném stínu svého mentora profesora Kloknera. Bez jeho hlubokých odborných znalostí by se však nejen dnešní Praha, ale celá řada dalších míst, nemohla pyšnit světově uznávanými stavebními díly. 


Autor: Kryštof Drnek, historik PVK

Praha 15: Modrá domácnost, aneb jak lépe hospodařit s vodou

Včera v 16:08

Přijďte se do Toulcova dvora v úterý 28. ledna od 17 do 19 hodin na interaktivním semináři dozvědět a naučit se, jak efektivně snížit svoji spotřebu vody.

Nadační fond Dvojka srdcem slaví narozeniny

Včera ve 12:58

Nadační fond Dvojka srdcem zve na koncert k 7. výročí fondu v elegantním prostředí Gröbeho vily. Čeká vás nezapomenutelný večer plný hudby a krásné atmosféry na podporu dobré věci.

Praha 10 nabízí pronájem 8 zahrádek v zahrádkářských koloniích

Včera v 06:53

K pronájmu je 8 zahrádek o rozloze 100–197 m² v zahrádkářských koloniích Pod Bohdalcem a Na Slatinách. Přednost má nabídka s nejvyšším nájemným.

Sokolský ples v Jinonicích

21. ledna 2025 v 18:05

V sobotu 25. ledna se v jinonické sokolovně koná Sokolský ples. K tanci hraje Domino, připravena je tombola.

Pocta Jiřímu Menzelovi

21. ledna 2025 v 07:57

V průběhu večera v pátek 24. ledna zavzpomínají přátelé, kolegové – čeští i chorvatští, i jeho nejbližší na Jiřího Menzela.

Vycházka: Ořechovka a její slavné a prázdné vily

21. ledna 2025 v 07:46

Vila Václava Havla, architekta Bohumíra Kozáka, malíře Emila Filly, sochaře Bohumila Kafky a dalších. To vše uvidíte na vycházce po prvorepublikové rezidenční vilové čtvrti Ořechovka 26. ledna v 10 hodin.

Mapová aplikace informuje městské části o investicích do vodohospodářského majetku

20. ledna 2025 ve 21:48

Pražská vodohospodářská společnost vytvořila aplikaci určenou pro městské části, odbory pražského magistrátu nebo příspěvkové organizace. Informuje o záměrech investic zařazených v ročním nebo střednědobém investičním plánu obnovy, rekonstrukce, modernizace a rozvoje vodohospodářského majetku pro...

Praha 15: Virtuální realita

20. ledna 2025 v 11:35

Chcete se seznámit s virtuální realitou a vyzkoušet si, jak funguje? Budete mít možnost podívat se například do světa malého robota, anebo se projít napříč staletími.

Papírovou mozaiku vytvoříte v Kreativní dílně

20. ledna 2025 v 09:52

V dílně v Galerii 9 si za krátkou dobu můžete z obyčejných věcí vytvořit neobyčejné. Dílna je určena pro všechny věkové kategorie, tvoří se zde pro radost, zábavu, štěstí, harmonii, uklidnění.

Přednáška o italských zahradách humanismu a renesance

20. ledna 2025 v 08:56

Třetí z přednášek cyklu Nový pohled na dějiny zahradního umění, přednášku o italských zahradách humanismu a renesance si přijďte poslechnout v úterý 24. ledna od 17 hodin do Národního zemědělského muzea Praha.

Mozartovská komentovaná vycházka

20. ledna 2025 v 07:36

Spolek Malostranský hřbitov zve na první letošní komentovanou vycházku po Malostranském hřbitově v sobotu 25. ledna od 15 hodin. Zaměří se na hudebního skladatele W. A. Mozarta a jeho pražské, nejen hudební, přátele.

O dotace na opravy domů lze v Praze 10 žádat ještě měsíc

19. ledna 2025 ve 20:33

Na opravy památkově cenných domů v Praze 10 mohou majitelé žádat o dotace do 28. února. Stavby se mohou nacházet i mimo městskou památkovou zónu. Celkem je na podporu přichystáno 360 tisíc korun.

Blíží se hlasování o projektech participačního rozpočtu v Praze 1

19. ledna 2025 ve 20:01

Celkem šestatřicet projektů přijalo Oddělení strategického plánování a participace v rámci občanského participativního rozpočtu. Jeden z nich nebyl podán do termínu uzávěrky na konci loňského řína a další tři postrádají potřebné podpisy podporujících.

Další články
Nahoru