dnes
Úterý - snih-dest
5°C
zítra
Středa - obcasny-dest
4°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
0°C
Letos přijala pražská záchranná stanice už 3480 zvířat
Nezazimovaný ježek bez lidské pomoci nepřežije. Foto: Jindřich Dvořák

Letos přijala pražská záchranná stanice už 3480 zvířat

Od začátku roku přijala pražská záchranná stanice pro volně žijící živočichy 3480 zvířat. Každý rok jejich počet stoupá. Za první rok to bylo 1031 živočichů, v minulém roce již 3707. Od roku 2012, kdy začala stanice fungovat, přijala celkem 16 424 zvířat.

„Zhruba 60 procent živočichů se podaří vyléčit úplně a vrátí se do přírody. Některým zůstane handicap a musejí zůstat v zajetí natrvalo. A některé zvířata jsou bohužel zraněná tak vážně, že musí být utracena. Považujeme ale i to za pomoc, protože bez lidského zásahu by tato těžce zraněná zvířata umírala v přírodě i několik dní," uvedla Petra Fišerová z tiskového servisu Lesů hlavního města Prahy, které záchrannou stanici provozují.

Mezi nejčastější důvody, kdy se zvíře dostane do záchranné stanice, patří poranění po srážce s autem a po nárazu do skla nebo pokousání jiným zvířetem. Kvůli poranění se do stanice dostane až 40 procent zvířat, stejný podíl tvoří malá a nesamostatná mláďata, která osiřela nebo vypadla z hnízda.

„Každé roční období má svá specifika a pacienti naší záchranné stanice většinou přesně kopírují to, co se právě děje v přírodě," sdělila Fišerová. Na podzim se tak ve stanici starají především o ježky, netopýry a labutě, které patří i mezi nejčastější pacienty v zimě, protože se stahují do Prahy z širokého okolí.

V průměru zde pečují o 110 druhů zvířat, z nichž většinu tvoří ptáci a zhruba třetinu savci. Mezi nejčastější pacienty patří ježci, poštolky, labutě, netopýři, kachny, rorýsi a kosi, ale občas se zde objeví sokol stěhovavý, kvakoš noční, plch velký nebo sovy.

Při nálezu zraněného volně žijícího živočicha Fišerová doporučuje zkontaktovat záchrannou stanici a poradit se, jaká pomoc je v dané chvíli nejlepší. Zda se o poraněné zvíře zvládne postarat nálezce, nebo je potřeba výjezd pracovníků stanice.

Záchranná stanice pro volně žijící zvířata Lesů hlavního města Prahy je členem Národní sítě záchranných stanic. V současné době funguje v provizorních podmínkách areálu v Jinonicích. Hlavní město zde plánuje projekt výstavby nového zázemí záchranné stanice, které by mělo odpovídat tomu, že pražská záchranná stanice je nejvytíženější stanicí v Česku.

Kolik zvířat ročně přijme záchranná stanice:

Rok Počet přijatých zvířat
2012 1031
2013 2514
2014 2656
2015 3036
2016 3707
2017 3480*
Celkem 16 424

Zdroj: Lesy hlavního města Prahy

* Údaj k 27. září 2017.


Praha zajistila sběr a likvidaci injekčních stříkaček po narkomanech na další tři roky

5. prosince 2018 v 17:23

Nebezpečný a infekční odpad nacházejí na svých pravidelných obchůzkách strážníci městské policie. Hlavní město se dohodlo na pokračování dosavadní praxe, kdy jsou jehly, injekční stříkačky a další odpad z aplikací omamných a psychotropních látek bezpečně posbírány do speciálních sběrných boxů a...

Další články
Nahoru