Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Letní turistická sezóna je špatná, shodují se provozovatelé
Koupaliště Lhotka kvůli počasí prakticky už ukončilo sezónu. Foto. archiv

Letní turistická sezóna je špatná, shodují se provozovatelé

Letošní ještě neskončená sezona na pražských koupalištích, turistických atrakcích nebo v ubytovacích zařízeních je zatím špatná. Největší vinu na tom má zejména počasí a opatření spojená s pandemií covidu-19.

Některá zařízení ukončila letošní sezónu již před koncem srpna. Vyplývá to z ankety ČTK mezi provozovateli zařízení. Kvůli pandemii koronaviru byla například až do začátku srpna omezená kapacita, kolik návštěvníků může danou atrakci navštívit.

Zejména na špatné počasí zřejmě nejvíce doplatila pražská koupaliště. „Sezónu jsme už v podstatě ukončili. Je to hlavně kvůli špatnému počasí, i když opatření proti covidu také sehrála svou roli," řekl provozovatel koupaliště Lhotka Jakub Ott. Jako velice špatnou letošní sezónu označili také další provozovatelé. Někteří se snažili dorovnat ztráty společenskými a kulturními akcemi, ani to však prý nepomohlo.

V porovnání s rokem 2019, tedy dobou před pandemií covidu, lidé navštěvovali mnohem méně také kulturní památky a atrakce. Ty ovlivnila zejména pandemie a s ní spojený propad v turistickém ruchu.

„Letošní sezóna je dost podobná té loňské, tedy ne moc příznivá. Například Staroměstská radnice je stále na pouhých 25 procentech svých tržeb," řekla Klára Malá, mluvčí městské firmy Prague City Tourism (PCT), která má na starosti turistický ruch v Praze.

Město od začátku prázdnin spustilo kampaň v Praze jako doma, při které návštěvníci hlavního města, kteří se ubytují, dostanou speciální voucher na slevy. Podle Malé přivedla letos kampaň do Prahy meziročně více hostů. PCT jich nyní eviduje zhruba 71 000, což je meziročně asi o tisícovku více než za loňské období od července do konce září.

Obsazenost hotelů v červnu a červenci činila 18 procent. Čtyřhvězdičkové a pětihvězdičkové hotely v Praze za letošní první pololetí podle Asociace hotelů a restaurací (AHR) měly obsazenost 9,9 procenta, loni dosáhla 26 procent. Před pandemií koronaviru se v tomto období pohybovala na úrovni 75 procent.

Podle oslovených provozovatelů kempů bylo v hlavním městě ubytováno více majitelů karavanů než takzvaných baťůžkářů se stanem. Do Prahy jezdili z Německa, Nizozemska, Norska nebo Velké Británie. Důvodem je podle oslovených recepčních kempů počasí, kdy většina hostů právě kvůli němu přijíždí svými mobilními „domovy". Některé z oslovených kempů plánují sezónu až do října.


Autor: ČTK

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru