Dnes Čtvrtek - oblacno 7°C
Zítra Pátek - skorojasno 2°C
Čtvrtek 2. 12. 2021
Svátek má Blanka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Letní turistická sezóna je špatná, shodují se provozovatelé
Koupaliště Lhotka kvůli počasí prakticky už ukončilo sezónu. Foto. archiv

Letní turistická sezóna je špatná, shodují se provozovatelé

Letošní ještě neskončená sezona na pražských koupalištích, turistických atrakcích nebo v ubytovacích zařízeních je zatím špatná. Největší vinu na tom má zejména počasí a opatření spojená s pandemií covidu-19.

Některá zařízení ukončila letošní sezónu již před koncem srpna. Vyplývá to z ankety ČTK mezi provozovateli zařízení. Kvůli pandemii koronaviru byla například až do začátku srpna omezená kapacita, kolik návštěvníků může danou atrakci navštívit.

Zejména na špatné počasí zřejmě nejvíce doplatila pražská koupaliště. „Sezónu jsme už v podstatě ukončili. Je to hlavně kvůli špatnému počasí, i když opatření proti covidu také sehrála svou roli," řekl provozovatel koupaliště Lhotka Jakub Ott. Jako velice špatnou letošní sezónu označili také další provozovatelé. Někteří se snažili dorovnat ztráty společenskými a kulturními akcemi, ani to však prý nepomohlo.

V porovnání s rokem 2019, tedy dobou před pandemií covidu, lidé navštěvovali mnohem méně také kulturní památky a atrakce. Ty ovlivnila zejména pandemie a s ní spojený propad v turistickém ruchu.

„Letošní sezóna je dost podobná té loňské, tedy ne moc příznivá. Například Staroměstská radnice je stále na pouhých 25 procentech svých tržeb," řekla Klára Malá, mluvčí městské firmy Prague City Tourism (PCT), která má na starosti turistický ruch v Praze.

Město od začátku prázdnin spustilo kampaň v Praze jako doma, při které návštěvníci hlavního města, kteří se ubytují, dostanou speciální voucher na slevy. Podle Malé přivedla letos kampaň do Prahy meziročně více hostů. PCT jich nyní eviduje zhruba 71 000, což je meziročně asi o tisícovku více než za loňské období od července do konce září.

Obsazenost hotelů v červnu a červenci činila 18 procent. Čtyřhvězdičkové a pětihvězdičkové hotely v Praze za letošní první pololetí podle Asociace hotelů a restaurací (AHR) měly obsazenost 9,9 procenta, loni dosáhla 26 procent. Před pandemií koronaviru se v tomto období pohybovala na úrovni 75 procent.

Podle oslovených provozovatelů kempů bylo v hlavním městě ubytováno více majitelů karavanů než takzvaných baťůžkářů se stanem. Do Prahy jezdili z Německa, Nizozemska, Norska nebo Velké Británie. Důvodem je podle oslovených recepčních kempů počasí, kdy většina hostů právě kvůli němu přijíždí svými mobilními „domovy". Některé z oslovených kempů plánují sezónu až do října.


Autor: ČTK

Milostivé léto v Praze 2

Dnes v 11:58

Do 28. ledna 2022 probíhá akce umožňující fyzickým osobám zbavit se exekucí vedených vůči nim městskou částí Praha 2 vzniklých především v souvislosti s nájmem obecních bytů a nebytových prostor.

Praha pošle nemocnicím další čtyři miliony korun

Dnes v 07:57

Rada Prahy na pondělním jednání odsouhlasila návrh na poskytnutí finančních prostředků v celkové výši 4 miliony korun na dofinancování lékařské pohotovostní služby pro vybrané smluvní poskytovatele zdravotních služeb na území hlavního města.

Zákazníkům zkrachovalých dodavatelů energií pomůže nový web

Dnes v 07:48

Hlavní město se snaží pomoci Pražanům lépe se orientovat v aktuálně složité situaci v oblasti odběru energií, zejména v souvislosti s nedávným ukončením činnosti společnosti Bohemia Energy, kdy její zákazníci nyní dočasně odebírají zemní plyn a elektřinu v režimu tzv. Dodavatelů poslední instance...

Provoz úřadu Prahy 11 zůstává beze změn

Včera v 09:39

Co se týče úřadu městské části, zůstává pro veřejnost otevřen beze změn. S ohledem na zajištění maximální bezpečnosti zaměstnanců úřadu i návštěvníků však byly prostory určené pro styk s veřejností upraveny a jsou pravidelně dezinfikovány.

Praha 13 ruší vítání občánků i farmářské trhy

Včera v 08:31

S ohledem na současnou epidemiologickou situaci se ruší Vítání občánků, které mělo proběhnout ve čtvrtek 2. prosince v obřadní síni radnice Prahy 13.

Projekt školní ulice v Praze 6 se osvědčil, radnice v něm bude pokračovat

Včera v 08:08

V září a říjnu proběhl zkušební provoz projektu školní ulice před ZŠ Hanspaulka v Praze 6. Omezení provozu v ulici Na Čihadle v úseku mezi ulicemi Finkovská a Na Hanspaulce platilo půlhodinu před začátkem vyučování. Mezi půl osmou a osmou hodinou nesměla před školu vjíždět auta. Protože se režim...

Praha podpoří inovativní projekty ke zlepšení plynulosti dopravy

Včera v 07:14

Radní Prahy v pondělí odsouhlasili poskytnutí dotace z Operačního programu Praha – pól růstu ve výši téměř 20 milionů korun na projekt vývoje systému Vytěžování dopravních dat na základě vstupu do Centrálního registru vozidel a dalších databází. Informační systém poskytne data o charakteristikách...

Hlasování třetího ročníku participativního rozpočtu Prahy 15 skončilo, radnice rozdělí 400 tisíc korun

Včera v 07:09

Do závěrečného hlasování obyvatel Prahy 15 se probojovalo 11 návrhů, které splnily podmínky vyhlášené radou městské části. Hlasování probíhalo na webových stránkách Občane, zapoj se! v období od 25. října do 25. listopadu a zúčastnilo se ho 505 lidí, jejichž hlasy se započítaly do celkového pořadí...

Další články
Nahoru