Dnes Středa - zatazeno 2°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 1°C
Středa 7. 12. 2022
Svátek má Ambrož, Benjamín
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Letní turistická sezóna je špatná, shodují se provozovatelé
Koupaliště Lhotka kvůli počasí prakticky už ukončilo sezónu. Foto. archiv

Letní turistická sezóna je špatná, shodují se provozovatelé

Letošní ještě neskončená sezona na pražských koupalištích, turistických atrakcích nebo v ubytovacích zařízeních je zatím špatná. Největší vinu na tom má zejména počasí a opatření spojená s pandemií covidu-19.

Některá zařízení ukončila letošní sezónu již před koncem srpna. Vyplývá to z ankety ČTK mezi provozovateli zařízení. Kvůli pandemii koronaviru byla například až do začátku srpna omezená kapacita, kolik návštěvníků může danou atrakci navštívit.

Zejména na špatné počasí zřejmě nejvíce doplatila pražská koupaliště. „Sezónu jsme už v podstatě ukončili. Je to hlavně kvůli špatnému počasí, i když opatření proti covidu také sehrála svou roli," řekl provozovatel koupaliště Lhotka Jakub Ott. Jako velice špatnou letošní sezónu označili také další provozovatelé. Někteří se snažili dorovnat ztráty společenskými a kulturními akcemi, ani to však prý nepomohlo.

V porovnání s rokem 2019, tedy dobou před pandemií covidu, lidé navštěvovali mnohem méně také kulturní památky a atrakce. Ty ovlivnila zejména pandemie a s ní spojený propad v turistickém ruchu.

„Letošní sezóna je dost podobná té loňské, tedy ne moc příznivá. Například Staroměstská radnice je stále na pouhých 25 procentech svých tržeb," řekla Klára Malá, mluvčí městské firmy Prague City Tourism (PCT), která má na starosti turistický ruch v Praze.

Město od začátku prázdnin spustilo kampaň v Praze jako doma, při které návštěvníci hlavního města, kteří se ubytují, dostanou speciální voucher na slevy. Podle Malé přivedla letos kampaň do Prahy meziročně více hostů. PCT jich nyní eviduje zhruba 71 000, což je meziročně asi o tisícovku více než za loňské období od července do konce září.

Obsazenost hotelů v červnu a červenci činila 18 procent. Čtyřhvězdičkové a pětihvězdičkové hotely v Praze za letošní první pololetí podle Asociace hotelů a restaurací (AHR) měly obsazenost 9,9 procenta, loni dosáhla 26 procent. Před pandemií koronaviru se v tomto období pohybovala na úrovni 75 procent.

Podle oslovených provozovatelů kempů bylo v hlavním městě ubytováno více majitelů karavanů než takzvaných baťůžkářů se stanem. Do Prahy jezdili z Německa, Nizozemska, Norska nebo Velké Británie. Důvodem je podle oslovených recepčních kempů počasí, kdy většina hostů právě kvůli němu přijíždí svými mobilními „domovy". Některé z oslovených kempů plánují sezónu až do října.


Autor: ČTK

Socha skřeta s obličejem Putina dočasně stojí na místě Koněvova pomníku

Včera v 09:13

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 od včerejška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze...

Čestné uznání na konferenci Úřad na cestě k rovnosti pro Prahu 5

Včera v 07:32

Ve čtvrtek 1. prosince proběhla na Úřadu vlády ČR ve Strakově akademii konference k soutěži „Úřad na cestě k rovnosti“, kterou společně pořádají Institut pro veřejnou správu Praha, Ministerstvo vnitra a Úřad vlády.

Další články
Nahoru