Dnes Čtvrtek - polojasno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 14°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Letní třídicí abeceda do města, k vodě nebo u grilu
A jako alobal. B jako brčko. C jako cokoli, co můžete, rozhodně třiďte. Foto: Pražské služby

Letní třídicí abeceda do města, k vodě nebo u grilu

A jako alobal. B jako brčko. C jako cokoli, co můžete, rozhodně třiďte. Není to ostuda, ale trendy výsada moderního člověka. I když zálohované kelímky nabírají na popularitě a plastová brčka téměř zmizela, jednorázové obaly jsou stále nedílnou součástí každodenní reality. 

Jak s nimi správně nakládat
Pohozené v přírodě budou škodit v lepším případě jen desítky let a žádný strom z nich nikdy nevyroste. Zapojte děti a zahrajte si s nimi odpadové pexeso nejen o prázdninách. Na obalech i na popelnicích totiž bývají vyobrazené shodné recyklační symboly, které vám napoví a tím třídění značně usnadní.

Plasty
Pravidelný pitný režim i kýžené letní ochlazení jdou často ruku v ruce s plasty. Ať už jsou
to lahve od nápojů, brčka, kelímky od jogurtů, obaly od nanuků nebo opalovacích krémů, rozprašovače s hydratační vodou na obličej a podobná kosmetika, případně mikrotenové sáčky na ovoce, zeleninu nebo sušenky, všechno to patří do stejné nádoby. Oproti tomu opakovaně využitelné lahve představují efektivní způsob, jak se vyvarovat baleným vodám.

To platí dvojnásob ve městě, kde není problém vodu doplnit z pítek nebo si načepovat čerstvou z vodovodu. Podobně můžete vsadit i na nejrůznější svačinkové boxy.

„Do popelnic na plast ale rozhodně neházejte olejem, barvami, ředidly či zbytky jídel silně znečištěné obaly. V žádném případě pak ani nedojedené jídlo v jednorázové krabičce, nebo nedopitou petku. Ve svozovém voze se totiž polystyren rozdrtí, znečistí zbytek odpadu a znemožní jeho recyklaci. Tekutiny zase mohou poškodit techniku,“ vysvětluje mluvčí Pražských služeb Alexandr Komarnický.

Papír
Malujete si o prázdninách doma pravidelně s dětmi? Nebo vás zásobují svými výtvarnými veledíly, kolážemi a omalovánkami z tábora? Když už to jednoduše není kam dávat, odložte tyto poklady do popelnice na papír. Stejně jako včerejší noviny, staré akční letáky, časopisy nebo krabičky od zubní pasty, krému, nového mobilního telefonu a tak dále. Do stejné nádoby patří i plata od vajíček nebo ruličky od toaletního papíru, které dříve končily ve směsi.
„Technologický pokrok to změnil. Zpracovatelé už umějí recyklovat a znovu využít i tento papír,“ vyzdvihuje malou změnu v nakládání s odpadem mluvčí společnosti a dodává.

„Do kontejneru na papír ale neházejte například posmrkané kapesníky po nevydařené letní lásce. Nepatří sem ani krabice od pizzy, stálice pouliční gastronomie, pikniků a filmových večerů. Důvod je prostý. Karton nasákne olejem a pro další recyklaci je zcela nevhodný. To samé se týká papírových podtácků od grilovaných klobás nebo nakládaných sýrů.“

Sklo
Lahvinku něčeho dobrého, alkoholického i nealkoholického, hoďte do kontejneru na sklo. Podobně jako sklenice od okurek, kečupu, marmelád i zavařenin. Vymývat je nemusíte a nevadí ani víčka. Jen kolem těchto popelnic dávejte pozor. Ne vždy totiž střepy přinášejí štěstí. Jedná-li se o zálohované obaly, jistě dobře sami víte, jak s nimi naložit, abyste dostali nějakou tu korunu nazpátek.

Do popelnic na sklo ale určitě nedávejte keramiku ani porcelán, autosklo, zrcadla nebo varné a laboratorní sklo či sklokeramiku. To sem zkrátka nepatří.

Kov
Než se rozloží železná plechovka, uplyne minimálně padesát let. Ty hliníkové tu s námi budou patrně ještě déle. Proto na ně čekají v ulicích kontejnery na kov. Patří do nich
plechovky od nápojů a konzerv, kovové tuby, alobal, kovové zátky, víčka, krabičky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a další drobný kovový odpad.

Naopak sem nepatří kovové obaly a kanystry od olejů a pohonných hmot nebo prázdné tlakové lahve od turistických vařičů či zahradních grilů. Tohle odvezte na sběrný dvůr.

Nikdo není dokonalý a rozhodně se každý z nás tu a tam splete. Je to naprosto přirozené a lidské. Navíc se mohou některé zažité zvyklosti v čase měnit. Jako třeba fakt, že papírová plata od vajíček patří do papíru, ne do směsi. Proto připravuje největší pražská svozová společnost pravidelně třídicí kvízy či abecedy, aby zábavnou formou připomněla, co do které popelnice skutečně patří. „Kdybyste si přesto nebyli v něčem jistí, podívejte se na obal. Velmi často tam bývají recyklační symboly s instrukcemi. Udělejte si z toho nejen o prázdninách rodinnou kratochvíli, zapojte děti a zahrajte si s nimi takové odpadové pexeso. I na popelnicích jsou totiž stejné značky jako na obalech,” uzavírá tiskový mluvčí Pražských služeb Alexandr Komarnický. Pro úplnost připomínáme, že plasty ani plechovky není třeba vymývat, stačí je před vyhozením sešlápnout, stejně jako kartonové krabice. Do popelnic se toho pak víc vejde. 

I malá změna spotřebitelského chování může mít velký dopad. Při odpovědném nakládání s odpady to platí dvojnásob. Čím více produktů bude opětovně využito, tím méně energie na výrobu těch nových se spotřebuje nebo zatíží přírodu. Ani univerzální odhazování veškerého odpadu do černých popelnic není řešení. Co skončí ve směsi, je v nejlepším případě alespoň energeticky zužitkováno ve spalovně.
Autor: Cen

Malá Strana září

Dnes v 16:07

První ročník festivalu Malá Strana září nabídne o víkendu od 22. do 24. září prozkoumat tuto čtvrť novýma očima. V těch nejzajímavějších malostranských obchodech s designem, kosmetikou, šperky, ale také například v knihkupectvích, květinářstvích, restauracích, kavárnách a restauracích, bude...

Vinobraní na Máchalce 2023

Dnes v 11:26

Vyvrcholením vinařského roku v Praze 9 bude Vinobraní na Máchalce jako součást Svatováclavských slavností. Víno, burčák, dobré jídlo a muzika od pátku do neděle 22. – 24. září.

Den stromů u Stodůleckého rybníka

Dnes v 11:25

Tradiční Den stromů v Centrálním parku u Stodůleckého rybníka se koná ve čtvrtek 5. října od 9 do 14 hodin.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 39. týden

Dnes v 11:12

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Praha 14: Kurzy sebeobrany zdarma

Dnes v 07:33

V rámci programu prevence kriminality pořádá radnice Prahy 14 kurzy sebeobrany zdarma.

Setkání: Stromy u tramvajové trati na Dědinu

Dnes v 07:15

Stavba tramvajové tratě na Dědinu jde do finále a před zahájením provozu se bude Technická správa komunikací věnovat stávajícím dřevinám – potřebnému ošetření, pěstebním opatřením a výsadbě nových dřevin v případě kácení.

Vzpomínky na Maďarsko v Maňáně

Včera v 15:50

Poslední akcí letošního ročníku tradiční kampaně Prahy 14 Setkání kultur bude cestopisná beseda v kavárně Maňána na Černém Mostě.

Komunitní centrum Kampa získalo dotace na péči o zeleň

19. září 2023 v 16:37

Radní Prahy 1 na svém úterním jednání schválili rozdělení financí z 2. kola dotačního programu v oblasti životního prostředí. Rozdělovalo se 286 000 korun.

Zaměstnanci magistrátu pomohli nemocné Verunce, vybrali téměř 57 tisíc korun

19. září 2023 v 15:16

Tříletá Verunka trpící vzácným nervosvalovým onemocněním obdržela v úterý od vedení hlavního města šek s finanční pomocí. Na pomoc Verunce přispívali zaměstnanci pražského magistrátu v rámci charitativní akce Run and Help, celkem přispěli 56 961 korun.

Praha 14 zve na Posvícení u Doubravky

19. září 2023 v 08:30

Rozsvícení rozhledny, program pro děti, koncerty nebo iluzionistickou show připravila Praha 14 na sobotu 23. září.

Vedení Prahy 15 besedovalo s občany o Taškentu

19. září 2023 v 08:18

Zástupci vedení městské části Praha 15 se sešli v Hostivaři na besedě s občany, která proběhla v souvislosti s koncepční studií Centrum Nová Hostivař.

Hygienická stanice zve na Starou rychtu

19. září 2023 v 06:50

Den otevřených dveří pro veřejnost uspořádá ve čtvrtek 28. září od 9 do 15 hodin Hygienická stanice hlavního města Prahy.

Nadace Kooperativy podpořila v grantovém řízení terapeutické služby

18. září 2023 ve 13:06

V České republice je dlouhodobý nedostatek odborných pracovníků v oblasti duševního zdraví dětí a jeho prevence. Nadace pojišťovny Kooperativa proto ve spolupráci s Českou asociací streetwork podpořila prostřednictvím grantového řízení psychoterapeutické služby pro klienty 21 nízkoprahových...

Další články
Nahoru