Dnes Sobota - obcasny-dest 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Letní třídicí abeceda do města, k vodě nebo u grilu
A jako alobal. B jako brčko. C jako cokoli, co můžete, rozhodně třiďte. Foto: Pražské služby

Letní třídicí abeceda do města, k vodě nebo u grilu

A jako alobal. B jako brčko. C jako cokoli, co můžete, rozhodně třiďte. Není to ostuda, ale trendy výsada moderního člověka. I když zálohované kelímky nabírají na popularitě a plastová brčka téměř zmizela, jednorázové obaly jsou stále nedílnou součástí každodenní reality. 

Jak s nimi správně nakládat
Pohozené v přírodě budou škodit v lepším případě jen desítky let a žádný strom z nich nikdy nevyroste. Zapojte děti a zahrajte si s nimi odpadové pexeso nejen o prázdninách. Na obalech i na popelnicích totiž bývají vyobrazené shodné recyklační symboly, které vám napoví a tím třídění značně usnadní.

Plasty
Pravidelný pitný režim i kýžené letní ochlazení jdou často ruku v ruce s plasty. Ať už jsou
to lahve od nápojů, brčka, kelímky od jogurtů, obaly od nanuků nebo opalovacích krémů, rozprašovače s hydratační vodou na obličej a podobná kosmetika, případně mikrotenové sáčky na ovoce, zeleninu nebo sušenky, všechno to patří do stejné nádoby. Oproti tomu opakovaně využitelné lahve představují efektivní způsob, jak se vyvarovat baleným vodám.

To platí dvojnásob ve městě, kde není problém vodu doplnit z pítek nebo si načepovat čerstvou z vodovodu. Podobně můžete vsadit i na nejrůznější svačinkové boxy.

„Do popelnic na plast ale rozhodně neházejte olejem, barvami, ředidly či zbytky jídel silně znečištěné obaly. V žádném případě pak ani nedojedené jídlo v jednorázové krabičce, nebo nedopitou petku. Ve svozovém voze se totiž polystyren rozdrtí, znečistí zbytek odpadu a znemožní jeho recyklaci. Tekutiny zase mohou poškodit techniku,“ vysvětluje mluvčí Pražských služeb Alexandr Komarnický.

Papír
Malujete si o prázdninách doma pravidelně s dětmi? Nebo vás zásobují svými výtvarnými veledíly, kolážemi a omalovánkami z tábora? Když už to jednoduše není kam dávat, odložte tyto poklady do popelnice na papír. Stejně jako včerejší noviny, staré akční letáky, časopisy nebo krabičky od zubní pasty, krému, nového mobilního telefonu a tak dále. Do stejné nádoby patří i plata od vajíček nebo ruličky od toaletního papíru, které dříve končily ve směsi.
„Technologický pokrok to změnil. Zpracovatelé už umějí recyklovat a znovu využít i tento papír,“ vyzdvihuje malou změnu v nakládání s odpadem mluvčí společnosti a dodává.

„Do kontejneru na papír ale neházejte například posmrkané kapesníky po nevydařené letní lásce. Nepatří sem ani krabice od pizzy, stálice pouliční gastronomie, pikniků a filmových večerů. Důvod je prostý. Karton nasákne olejem a pro další recyklaci je zcela nevhodný. To samé se týká papírových podtácků od grilovaných klobás nebo nakládaných sýrů.“

Sklo
Lahvinku něčeho dobrého, alkoholického i nealkoholického, hoďte do kontejneru na sklo. Podobně jako sklenice od okurek, kečupu, marmelád i zavařenin. Vymývat je nemusíte a nevadí ani víčka. Jen kolem těchto popelnic dávejte pozor. Ne vždy totiž střepy přinášejí štěstí. Jedná-li se o zálohované obaly, jistě dobře sami víte, jak s nimi naložit, abyste dostali nějakou tu korunu nazpátek.

Do popelnic na sklo ale určitě nedávejte keramiku ani porcelán, autosklo, zrcadla nebo varné a laboratorní sklo či sklokeramiku. To sem zkrátka nepatří.

Kov
Než se rozloží železná plechovka, uplyne minimálně padesát let. Ty hliníkové tu s námi budou patrně ještě déle. Proto na ně čekají v ulicích kontejnery na kov. Patří do nich
plechovky od nápojů a konzerv, kovové tuby, alobal, kovové zátky, víčka, krabičky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a další drobný kovový odpad.

Naopak sem nepatří kovové obaly a kanystry od olejů a pohonných hmot nebo prázdné tlakové lahve od turistických vařičů či zahradních grilů. Tohle odvezte na sběrný dvůr.

Nikdo není dokonalý a rozhodně se každý z nás tu a tam splete. Je to naprosto přirozené a lidské. Navíc se mohou některé zažité zvyklosti v čase měnit. Jako třeba fakt, že papírová plata od vajíček patří do papíru, ne do směsi. Proto připravuje největší pražská svozová společnost pravidelně třídicí kvízy či abecedy, aby zábavnou formou připomněla, co do které popelnice skutečně patří. „Kdybyste si přesto nebyli v něčem jistí, podívejte se na obal. Velmi často tam bývají recyklační symboly s instrukcemi. Udělejte si z toho nejen o prázdninách rodinnou kratochvíli, zapojte děti a zahrajte si s nimi takové odpadové pexeso. I na popelnicích jsou totiž stejné značky jako na obalech,” uzavírá tiskový mluvčí Pražských služeb Alexandr Komarnický. Pro úplnost připomínáme, že plasty ani plechovky není třeba vymývat, stačí je před vyhozením sešlápnout, stejně jako kartonové krabice. Do popelnic se toho pak víc vejde. 

I malá změna spotřebitelského chování může mít velký dopad. Při odpovědném nakládání s odpady to platí dvojnásob. Čím více produktů bude opětovně využito, tím méně energie na výrobu těch nových se spotřebuje nebo zatíží přírodu. Ani univerzální odhazování veškerého odpadu do černých popelnic není řešení. Co skončí ve směsi, je v nejlepším případě alespoň energeticky zužitkováno ve spalovně.
Autor: Cen

Na Veletrhu vědy se letos představí šest fakult ČVUT

Dnes v 11:19

Veletrh vědy, pořádaný Akademií věd ČR, se od svého prvního ročníku v roce 2015 rozrostl v největší a nejvyhledávanější akci popularizující vědu. ČVUT v Praze se proto letos rozhodlo nabídnout návštěvníkům ukázky činnosti hned šesti ze svých osmi fakult: Fakult stavební, strojní, elektrotechnické,...

Kvásek a jak na něj

Včera v 11:02

Akce v knihovně ve Vikově ulici se koná 27. května v 15 hodin.

V Praze 6 otevře festival Open House patnáct budov

Včera v 07:35

Desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha zpřístupní o víkendu 18. a 19. května 115 budov na území hlavního města, z toho 15 v Praze 6. Vstup do budov je zdarma a bez nutnosti předchozí registrace.

Oslavte 100 let Umělecké zahrady v Nuslích

Včera ve 03:56

Stálá výstava v Umělecké zahradě bude zahájena 17. května v 17 hodin. Výstava bude k vidění do 31. října.

Praha 15 vyhlásila výběrové řízení na pracovní pozici

16. května 2024 ve 22:02

Městská část Praha 15 vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa „sociální pracovník OSPOD – OSP".

Otevírání střech 2024

16. května 2024 v 15:50

Slavnostní jízda vozidel – cabrioletů v sobotu 18. května od 10:00 hodin.

Posezení s architekty: Oživení parku Lotyšská

16. května 2024 ve 14:34

Setkání s architekty a zástupci radnice Prahy 6 k parku Lotyšská se koná v sobotu 18. května.

V Praze 9 se bude tančit

16. května 2024 ve 13:29

Začátkem roku proběhlo setkání občanů z rozvojových Vysočan v Colben centru s místostarostkou Kamilou Matějkovou. Tématem byl plácek kolem budovy Afi City a jeho využití.

Přehled plánovaných výluk vody na 21. týden

16. května 2024 ve 12:45

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Klokánek jede na prázdniny v H55

16. května 2024 ve 12:30

V hloubětínském volnočasovém centru H55 se v sobotu 1. června od 14 hodin uskuteční akce Klokánek jede na prázdniny.

Vyšehradský hřbitov: Komentovaná prohlídka

16. května 2024 ve 12:14

Poznejte v úterý 28. května v 17 hodin poslední místa odpočinku Karla Čapka, Antonína Dvořáka, Boženy Němcové a dalších. Prohlédněte si jedinečnou galerii náhrobků a významná díla českých sochařů.

Praha 4 zve na knižní malotrh

16. května 2024 v 09:26

Druhý ročník knižního Malotrhu v sobotu 8. června. Setkáte s nejnovějšími knihami, autory a spoustou další zábavy. Den plný knih, hudby a workshopů proběhne od 11 do 19 hodiny na Branické ulici na úrovní jejího křížení s Jiskrovou ulicí.

Nadační fond Dvojka srdcem opět nabízí příspěvek dětem na letní tábory

16. května 2024 v 07:19

S blížícím se obdobím letních prázdnin přichází Nadační fond Dvojka srdcem s nabídkou pomoci pro rodiny s dětmi, které si nemohou dovolit poslat děti na tábory.

Další články
Nahoru