Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Letní sluneční záření v Česku začíná odpovídat středozemnímu
Dětská kůže je vůči UV záření velmi citlivá a snadněji se spálí. Používání krémů je nezbytností, stejně jako nošení slunečních brýlí. Foto: Jan Puci

Letní sluneční záření v Česku začíná odpovídat středozemnímu

Mazat pokožku opalovacími krémy s vysokým faktorem, nevystavovat ji přímému slunci přes poledne a kontrolovat atypická či zvětšující se kožní znaménka – to jsou základní pravidla bezpečného letního opalování. Nadměrné a nechráněné slunění může jinak způsobit tvorbu vrásek, pigmentových skvrn a rakovinu kůže. Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) odhalí ročně přes čtyři stovky nových melanomů, v České republice je to více než dva tisíce. Výskyt kožních nádorů od 70. let neustále strmě stoupá.

„V počtu odhalených melanomů držíme jednoznačně krok se světem. Počty zachycených nádorů se každoročně zvyšují. Nejvyšší výskyt byl od počátku v Austrálii a jedině tam se trend začíná na rozdíl od ostatních zemí zpomalovat. Lidé již pochopili, že svou pokožku musí před sluncem chránit,“ uvedla primářka Dermatovenerologické kliniky VFN Ivana Krajsová s tím, že neustále rostoucí počet melanomů i dalších kožních nádorů má mimo jiné na svědomí životní styl, kdy i v zimě často jezdíme na dovolenou k moři, a především nedostatečná ochrana pokožky před sluncem. 

Intenzita slunečního záření se stále zvyšuje „V současné době máme u nás index ultrafialového záření osm, což je běžná dolní hranice slunečního záření u Středozemního moře. Neměli bychom proto zapomínat na opalovací krémy s vysokými ochrannými faktory ani v Čechách,“ upozornila primářka Krajsová. 

Většina české populace patří podle dermatologů mezi druhý a třetí fototyp. Zpočátku je tedy nutná vyšší ochrana, klidně s faktorem 50. Po zhnědnutí bychom jej teprve měli snižovat na 30 nebo popřípadě 15. Opalovací přípravky s ještě nižším faktorem už pokožku příliš nechrání. 

Namazat bychom se měli alespoň půl hodiny před samotným sluněním. Číslo ochranného faktoru SPF pak udává, kolikrát déle můžeme být na slunci bez rizika poškození nebo spálení, než kdybychom opalovací přípravek nepoužili. Pokud se například spálíme po 10 minutách pobytu na slunci, s faktorem 10 vydrží pokožka bez zarudnutí na slunci maximálně 100 minut.

„Vyvarovat bychom se měli pobytu na slunci přes poledne, zhruba od jedenácti do čtrnácti hodin. Intenzita záření je touto dobou nesrovnatelně vyšší. V poledne dopadá kolmo a dosahuje osmdesáti procent celodenní intenzity záření. I s vysokým ochranným faktorem je lepší se slunci v pravé poledne nevystavovat,“ sdělila Ivana Krajsová.

Kromě rizika vzniku nádorů ovlivňuje nadměrné slunění i stárnutí pleti. Opalování poškozuje vazivo pokožky i buněčné membrány a způsobuje hluboké vrásky i nerovnoměrnou pigmentaci kůže. I běžné denní krémy by proto měly obsahovat ochranné UV faktory. 

Negativem nadměrného opalování je i potlačování imunitních reakcí organismu člověka. „Je prokázané, že když je kůže intenzivně osluněná, nereaguje na látky, na které je běžně alergická. Oslabení imunity pak usnadňuje tvorbu nádorů v kůži. Často se s tím setkáváme u pacientů po transplantaci orgánů, jež mají oslabenou imunitu,“ upozornila Krajsová. 

Melanom jako následek spálené kůže v dětství

Všechny faktory, které podporují vznik melanomu dosud neznáme, ale jistě se na jeho vývoji podílí působení slunečního záření a kožní fototyp. Také dětská kůže je vůči UV záření velmi citlivá a snadněji se spálí. 

U dětí jsou kožní nádory včetně melanomu velmi vzácné a výjimečné, ale opakované spálení kůže v dětství znamená zvýšené riziko vzniku melanomu v dospělosti. Prevence proto musí začínat již u malých dětí.  

Základem úspěšné léčby je včasné rozpoznání melanomu. Ve svém počátku může být podobný běžném u znaménku, na rozdíl od něj se ale trvale zvětšuje a vytváří nepravidelná a často skvrnitě pigmentovaná ložiska. 

Pokud takový útvar, který je větší než 5 až 6 milimetrů zaznamenáme, měli bychom se vždy poradit s lékařem.


Autor: Lucie Rychlá

Praha 5 se zapojila do říjnové výzvy 10 000 kroků

2. října 2022 v 19:47

Od začátku měsíce se můžete zapojit do říjnové výzvy 10 000 kroků. Minulé, jarní výzvy, se účastnilo přes 10 000 účastníků z celé republiky a zapojena byla stovka měst. Cílem výzvy není jen ujít denně 10 000 kroků, ale navrátit chůzi do našich životů. Zúčastnit se může kdokoliv od 6 let věku....

Letňany zvou na preventivní akci Den zdraví

2. října 2022 v 16:36

Ve středu 12. října se v obřadní síni radnice Prahy 18 v Bechyňské ulici 639 uskuteční akce Den zdraví. Mezi desátou a sedmnáctou hodinou si mohou občané této městské části nechat změřit hladinu cukru nebo cholesterolu v krvi, krevní tlak a puls, množství tuku v těle. Dále zde bude zajištěna...

Den zdraví 2022

29. září 2022 v 10:51

Ve čtvrtek 20. října se ve vestibulu Polikliniky Parník od 7 do 12 hodin koná Den zdraví. Během dopoledne si můžete nechat změřit cukr a hladinu cholesterolu v krvi, krevní tlak a poradit se můžete o virových onemocněních.

Lidé s epilepsií se rozvádějí častěji než zdraví lidé, ukázala studie

26. září 2022 v 11:48

Společenské stigma provází lidi s epilepsií často od útlého dětství. Kvůli nízkému sebevědomí a nepochopení okolí tak mohou mít problém s navázáním partnerských vztahů. Podle brazilské studie „Rodinný stav pacientů s epilepsií: Faktory a kvalita života“ čelí lidé s epilepsií dokonce vyššímu riziku...

Nová pobytová služba pro dospělé s autismem

23. září 2022 v 11:40

Diakonie Praha ve spolupráci s hlavním městem slavnostně otevřela novou pobytovou sociální službu pro Pražany s těžší formou autismu, kteří potřebují individuální, intenzívní, a hlavně neustálou péči. Nový Domov Daniela ve Stodůlkách vznikl jako dostavba a sloužit bude od...

Další články
Nahoru