Dnes Úterý - snih 1°C
Zítra Středa - oblacno 0°C
Úterý 28. 11. 2023
Svátek má René
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Letní sluneční záření v Česku začíná odpovídat středozemnímu
Dětská kůže je vůči UV záření velmi citlivá a snadněji se spálí. Používání krémů je nezbytností, stejně jako nošení slunečních brýlí. Foto: Jan Puci

Letní sluneční záření v Česku začíná odpovídat středozemnímu

Mazat pokožku opalovacími krémy s vysokým faktorem, nevystavovat ji přímému slunci přes poledne a kontrolovat atypická či zvětšující se kožní znaménka – to jsou základní pravidla bezpečného letního opalování. Nadměrné a nechráněné slunění může jinak způsobit tvorbu vrásek, pigmentových skvrn a rakovinu kůže. Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) odhalí ročně přes čtyři stovky nových melanomů, v České republice je to více než dva tisíce. Výskyt kožních nádorů od 70. let neustále strmě stoupá.

„V počtu odhalených melanomů držíme jednoznačně krok se světem. Počty zachycených nádorů se každoročně zvyšují. Nejvyšší výskyt byl od počátku v Austrálii a jedině tam se trend začíná na rozdíl od ostatních zemí zpomalovat. Lidé již pochopili, že svou pokožku musí před sluncem chránit,“ uvedla primářka Dermatovenerologické kliniky VFN Ivana Krajsová s tím, že neustále rostoucí počet melanomů i dalších kožních nádorů má mimo jiné na svědomí životní styl, kdy i v zimě často jezdíme na dovolenou k moři, a především nedostatečná ochrana pokožky před sluncem. 

Intenzita slunečního záření se stále zvyšuje „V současné době máme u nás index ultrafialového záření osm, což je běžná dolní hranice slunečního záření u Středozemního moře. Neměli bychom proto zapomínat na opalovací krémy s vysokými ochrannými faktory ani v Čechách,“ upozornila primářka Krajsová. 

Většina české populace patří podle dermatologů mezi druhý a třetí fototyp. Zpočátku je tedy nutná vyšší ochrana, klidně s faktorem 50. Po zhnědnutí bychom jej teprve měli snižovat na 30 nebo popřípadě 15. Opalovací přípravky s ještě nižším faktorem už pokožku příliš nechrání. 

Namazat bychom se měli alespoň půl hodiny před samotným sluněním. Číslo ochranného faktoru SPF pak udává, kolikrát déle můžeme být na slunci bez rizika poškození nebo spálení, než kdybychom opalovací přípravek nepoužili. Pokud se například spálíme po 10 minutách pobytu na slunci, s faktorem 10 vydrží pokožka bez zarudnutí na slunci maximálně 100 minut.

„Vyvarovat bychom se měli pobytu na slunci přes poledne, zhruba od jedenácti do čtrnácti hodin. Intenzita záření je touto dobou nesrovnatelně vyšší. V poledne dopadá kolmo a dosahuje osmdesáti procent celodenní intenzity záření. I s vysokým ochranným faktorem je lepší se slunci v pravé poledne nevystavovat,“ sdělila Ivana Krajsová.

Kromě rizika vzniku nádorů ovlivňuje nadměrné slunění i stárnutí pleti. Opalování poškozuje vazivo pokožky i buněčné membrány a způsobuje hluboké vrásky i nerovnoměrnou pigmentaci kůže. I běžné denní krémy by proto měly obsahovat ochranné UV faktory. 

Negativem nadměrného opalování je i potlačování imunitních reakcí organismu člověka. „Je prokázané, že když je kůže intenzivně osluněná, nereaguje na látky, na které je běžně alergická. Oslabení imunity pak usnadňuje tvorbu nádorů v kůži. Často se s tím setkáváme u pacientů po transplantaci orgánů, jež mají oslabenou imunitu,“ upozornila Krajsová. 

Melanom jako následek spálené kůže v dětství

Všechny faktory, které podporují vznik melanomu dosud neznáme, ale jistě se na jeho vývoji podílí působení slunečního záření a kožní fototyp. Také dětská kůže je vůči UV záření velmi citlivá a snadněji se spálí. 

U dětí jsou kožní nádory včetně melanomu velmi vzácné a výjimečné, ale opakované spálení kůže v dětství znamená zvýšené riziko vzniku melanomu v dospělosti. Prevence proto musí začínat již u malých dětí.  

Základem úspěšné léčby je včasné rozpoznání melanomu. Ve svém počátku může být podobný běžném u znaménku, na rozdíl od něj se ale trvale zvětšuje a vytváří nepravidelná a často skvrnitě pigmentovaná ložiska. 

Pokud takový útvar, který je větší než 5 až 6 milimetrů zaznamenáme, měli bychom se vždy poradit s lékařem.


Autor: Lucie Rychlá

Krabice od bot: Ještě týden budou otevřená sběrná místa sbírky

Včera v 16:32

Už týden jsou po celém Česku otevřená sběrná místa sbírky vánočních dárků pro děti. Své dárce již našlo 34 tisíc krabic od bot s dárky pro malé i velké dívky a chlapce. Sběrná místa budou otevřená do úterý 5. prosince.

Přírodovědci z Univerzity Karlovy získali prestižní granty Evropské výzkumné rady

24. listopadu 2023 v 07:14

Dvě české přírodovědecké vědecké kapacity získaly Consolidator grant od Evropské výzkumné rady (ERC). Zooložka Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D., a biolog Mgr. Matyáš Fendrych, Ph.D. (oba z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy) si nyní mohou za významnou finanční podporu, kterou z vědeckých grantů...

Chcete studovat na Univerzitě Karlově? Sedmnáct fakult se představí Na Karlovce

21. listopadu 2023 ve 14:27

V sobotu 25. listopadu se v budově Právnické fakulty na náměstí Curieových 7, Praha 1 od 9 do 16 hodin koná tradiční akce Na Karlovku, kde si lze udělat bližší představu o všech 17 fakultách Univerzity Karlovy. Pro příští akademický rok si mohou uchazeči zvolit z více než 600 studijních...

Předvánoční aukce v Arthouse Hejtmánek

20. listopadu 2023 v 10:49

Mimořádný velkoformátový obraz autora posledních československých bankovek Albína Brunovského s názvem Zahrada nabídne 7. prosince od 18 hodin večerní aukce v Arthouse Hejtmánek v Praze 6. Dílo bylo součástí umělecké výzdoby bývalé československé ambasády ve Stockholmu, vyvolávat se bude od...

Nobelovku pro juniory získala Dominika Burešová

17. listopadu 2023 v 07:52

V prestižní soutěži The Global Undergraduate Awards 2023, které se přezdívá Nobelova cena pro juniory, byla mezi vítězi v kategorii matematiky a fyziky Dominika Burešová, studentka Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Se svou bakalářskou prací uspěla v konkurenci více než 2800 dalších studentů a...

Šéfkuchařky očima Pavla Maurera: Miluše Makó

14. listopadu 2023 v 16:03

O ženách v gastronomii se mluví mnohem méně než o mužích. A to mi vadí! Kde kdo na světě zná jména jako Jamie Oliver, Gordon Ramsay či Ferran Adriá (u nás pak určitě Zdeněk Pohlreich, jehož jméno ještě před jeho televizním show dokázal málokdo korektně vyslovit). Kdo však zná jména...

Další články
Nahoru