Dnes Neděle - skorojasno 21°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Letní scéna Prahy 10 vrcholí, na závěr rozesměje diváky Jiří Lábus
Letní scéna baví a rozdává úsměvy. Zdroj foto: MČ Praha 10

Letní scéna Prahy 10 vrcholí, na závěr rozesměje diváky Jiří Lábus

Letní scéna Prahy 10 nabízí v Heroldových sadech od 8. června pestré kulturní menu připravené divadly sídlícími v desáté městské části. Letošní ročník kulturního projektu končí poslední červnové úterý. Jak lze dosavadní průběh hodnotit? Co diváky ještě čeká? Na tyto a další otázky odpovídali za vršovickou radnici projektová manažerka pro oblast kultury Patrícia Glinská (P.G.) a vedoucí odboru kultury a projektů Tomáš Procházka (T.P.).

Jak hodnotíte dosavadní průběh letošního ročníku Letní scény Prahy 10?
T.P: Zatím máme dobré ohlasy. Po roční přestávce jsme rádi, že se opět divadelní soubory z Desítky mohly vrátit do Heroldových sadů. Zatím nám počasí přeje a nebýt onemocnění v souboru, nemuseli bychom rušit představení. 

Takže jste kvůli počasí nemuseli dělat změny?
P.G.: Počasí je rozhodně jedna z věcí, kterou každý den napjatě sledujeme s celým produkčním týmem i zástupci konkrétních divadel. Myslím, že jsme měli štěstí a zatím nám počasí celkem vychází. Jedno představení divadla Vosto5 jsme se na poslední chvíli rozhodli přesměrovat na domovskou scénu Vzletu, ale nakonec těsně před začátkem přestalo pršet. Diváci ale ocenili, že nemuseli sedět v mokru a chladu, takže byli všichni spokojení. Jediné, kdy jsme opravdu hráli „v dešti“ byla sobotní pohádka BR divadla. Pro tu jsme vymysleli, že nejen herci ale i diváci budou rovnou na podiu a tím pádem schovaní pod střechou. Jinak máme k dispozici pláštěnky, diváci je využili před jedním představením, kdy přestalo pršet skoro na minutu před začátkem.

Byl zájem ze strany škol a rodičů o dětská představení?
T.P: Očekávali jsme lepší odezvu na dopolední představení od škol v době končícího školního roku.

P.G.: Dětská představení máme na programu o sobotách a nedělích vždy od 14 hodin. S návštěvností máme hezkou zkušenost, i když je pravda, že ne mnoho rodičů kupuje vstupenky na pohádky dopředu. Trochu jsme počítali s tím, že u pohádek za námi přijdou diváci takzvaně na blind na poslední chvíli ať už proto, že jsou zrovna na vycházce v parku, nebo čekají na počasí. Samozřejmě bychom byli radši, kdybychom věděli dopředu, kolik lidí můžeme očekávat. Takže milí rodičové neváhejte a kupte si vstupenky už teď. V sobotu nás čeká kouzelnická show s Profesorem Zlomtužkou a v neděli interaktivní pořad pro děti Divadelní abeceda.

Neruší scéna obyvatele z okolních domů?
T.P.: Byli jsme si vědomi, že musíme dát vědět s dostatečným předstihem obyvatelům v okolí Informovali jsme přímo v Heroldových sadech, že chystáme Letní scénu Prahy 10. Byl jsem jednou kontaktován ohledně dřívějšího ukončení provozu parku pro veřejnost, ale myslím, že jsme se setkali s pochopením.

PG: Přímo z placu musím říct, že jsme nezaznamenali žádné vážné stížnosti. Naopak, i přes uzavírání areálu v dřívější hodině než je obvyklé, aby diváci na představení nebyli rušeni, se setkáváme s velkou vstřícností obyvatel a veřejnosti, která park využívá. Je skvělé, že i reakce lidí z okolí, kteří třeba nepřijdou přímo na představení, jsou pozitivně laděné. Vnímám to jako podporu kultury na Desítce. Rozhodně je to pak o to větší radost pracovat na tvorbě podobných akcí.

Program bude probíhat ještě týden. Co byste z nabídky vypíchli?
T.P: Moc se těším na poslední představení Vršovice jsou zlatý, řek tatínek. Je skvělé a jsme ve Vršovicích.

PS: Určitě se všichni moc těšíme na takovou třešinku na dortu a to závěrečné představení z produkce Vršovického divadla MANA Vršovice jsou zlatý, řek tatínek s Jiřím Lábusem v hlavní roli. Kdo to neví, tak pan Lábus je skutečně vršovičák a do Heroldových sadů by mohl dojít i v papučích. Kdo má raději lehčí žánr, tak stojí za to vidět představení M.A.S.H, které je podle stejnojmenného seriálu. Tato inscenace měla premiéru před dvěma lety právě na Letní scéně. Mně přijde, že M.A.S.H je taková kultovka, ale překvapili mě někteří „mladší“, kteří se zajímali o program a vůbec nic jim to neříkalo. Komediální oddechovky pro diváky nachystalo Strašnické divadlo.

Kde se zájemci dozví podrobnosti o programu?
P.G.: Na webových stránkách www.praha10.cz/letniscena, nebo na stránkách GoOut, kde si mohou koupit lístek online. Nebo se mohou vypravit na procházku do Heroldových sadů. Každý všední den od 16 hodin je v areálu otevřený stánek Prosecco SPOT. Máme tam nachystané tištěné programy a zároveň také pokladnu, ve které je možné koupit vstupenky fyzicky. O víkendech otevírá stánek ve 12 hodin.

Jakou máte zpětnou vazbu od divadelních souborů?
T.P: Všichni se těšili na letní scénu a děláme společně všechno proto, aby byl divák spokojen a samozřejmě i naši partneři, divadla z Desítky.

Je už nyní v plánu další ročník?
T.P: Na další ročník se moc těšíme, ale ještě neskončil ten stávající. Sejdeme se v září s divadly a budeme společně mluvit o tom, jaký byl letošní ročník a co bychom rádi připravili pro diváky v roce následujícím.


Autor: Jan Puci

Roman Čerňák vystavuje v Galerii 14

Včera v 08:24

Ve středu 4. října otevře Praha 14 v Galerii 14 na náměstí Plk. Vlčka výstavu obrazů a dekorací ze dřeva autora Romana Čerňáka.

Cyklus Hybatelé rezonance otevře klavírista Jan Bartoš

Včera v 07:23

V pořadí šestý ročník cyklu sólových recitálů Hybatelé rezonance, který nabízí mimořádná setkání s českou klavírní špičkou, otevře v pondělí 2. října Jan Bartoš. Umělec, jehož mezinárodní kritika označuje za jednoho z nejlepších evropských klavíristů, vystoupí s programem z oceňovaného posledního...

Koncert: 130 let s vámi v chrámu sv. Ludmily

29. září 2023 v 09:41

Se 130. výročím vysvěcení chrámu sv. Ludmily na náměstí Míru se pojí řada oslavných akcí. Kromě posvěcení vína, výstavy nebo hudebně dramatického pásma to bude i slavnostní koncert v chrámu sv. Ludmily v sobotu 7. října od 19 hodin.

Homo faber-člověk tvůrce

29. září 2023 v 08:12

V úterý 3. října v 18 hodin bude v Galerii 1 v Praze 1 zahájena výstava Spolek pražských výtvarných umělců, která navazuje na dobu První republiky, kdy spolky a sdružení zajišťovaly nové a tradiční ideje, zrcadlící život výtvarného umění.

Tóny nad městy. Praha 9 zve na koncert Edity Randové

28. září 2023 v 19:13

Mimořádný zážitek nabídne zahajovací koncert festivalu Tóny nad městy ve čtvrtek 19. října od 19 hodin na vysočanské radnici Prahy 9. Uslyšíte duo složené z mezzosopranistky Edity Randové a klavíristky Šárky Knížetové.

Výstava: Slavné vily Prahy 10

28. září 2023 v 08:48

Výstavu o slavných vilách Prahy 10 najdete od 10. října na Zahradním městě ve veřejném prostoru. Součástí vernisáže bude v 17 hodin i křest knihy Slavné vily Prahy 10 vydané nakladatelstvím Foibos ve spolupráci s desátou městskou částí.

Premiéra Radima Vizváryho 2. října ve Švandově divadle

26. září 2023 v 17:25

Radim Vizváry, uznávaný představitel českého mimického divadla, chystá po pěti letech premiéru nového sólového projektu: inscenace Mime on the Moon. Představení bude 2. října ve Švandově divadle na Smíchově. Své diváky zavede do světa lyrické pantomimy a imaginární reality, aby jim ukázal svět...

NTM prezentuje technickou raritu, velké mateční hodiny Magneta

26. září 2023 ve 14:19

Národní technické muzeum doplnilo končící výstavu Jednotný elektročas o raritní exponát – takzvané mateční hodiny švýcarské firmy Magneta z počátku 20. století. Nedávno zcela renovované velké podlahové hodiny jsou unikátně dochovaným reprezentantem rané průmyslové konstrukce elektromechanických...

Jak zní jazz 21. století? V klubu Jazz Dock se odehraje finále soutěže Jazzfruit

26. září 2023 v 11:30

Finále čtrnáctého ročníku soutěže Jazzfruit pro mladé jazzové i jazzem inspirované kapely ze střední Evropy se uskuteční ve středu 27. září v klubu Jazz Dock od 19 hodin. Vítězem letošního ročníku se může stát německá formace Searching for Home, polská skupina Ninja Episkopat nebo ostravská...

Prague Music Week oznamuje první část letošního programu

26. září 2023 v 11:04

Nová hudební událost Prague Music Week, která navazuje na úspěšnou konferenci a showcase festival Nouvelle Prague, oznamuje první část svého letošního programu. V Národním domě na Smíchově představí od 9. do 11. listopadu široký program určený jak pro širokou veřejnost, tak pro hudební...

Nedělní varhanní hudba

26. září 2023 v 07:56

V neděli 1. října můžete slyšet poslední z koncertů z cyklu Nedělní varhanní hudba.

Další články
Nahoru