Dnes Sobota - prehanky-dest 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 23°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Letní scéna Prahy 10 vrcholí, na závěr rozesměje diváky Jiří Lábus
Letní scéna baví a rozdává úsměvy. Zdroj foto: MČ Praha 10

Letní scéna Prahy 10 vrcholí, na závěr rozesměje diváky Jiří Lábus

Letní scéna Prahy 10 nabízí v Heroldových sadech od 8. června pestré kulturní menu připravené divadly sídlícími v desáté městské části. Letošní ročník kulturního projektu končí poslední červnové úterý. Jak lze dosavadní průběh hodnotit? Co diváky ještě čeká? Na tyto a další otázky odpovídali za vršovickou radnici projektová manažerka pro oblast kultury Patrícia Glinská (P.G.) a vedoucí odboru kultury a projektů Tomáš Procházka (T.P.).

Jak hodnotíte dosavadní průběh letošního ročníku Letní scény Prahy 10?
T.P: Zatím máme dobré ohlasy. Po roční přestávce jsme rádi, že se opět divadelní soubory z Desítky mohly vrátit do Heroldových sadů. Zatím nám počasí přeje a nebýt onemocnění v souboru, nemuseli bychom rušit představení. 

Takže jste kvůli počasí nemuseli dělat změny?
P.G.: Počasí je rozhodně jedna z věcí, kterou každý den napjatě sledujeme s celým produkčním týmem i zástupci konkrétních divadel. Myslím, že jsme měli štěstí a zatím nám počasí celkem vychází. Jedno představení divadla Vosto5 jsme se na poslední chvíli rozhodli přesměrovat na domovskou scénu Vzletu, ale nakonec těsně před začátkem přestalo pršet. Diváci ale ocenili, že nemuseli sedět v mokru a chladu, takže byli všichni spokojení. Jediné, kdy jsme opravdu hráli „v dešti“ byla sobotní pohádka BR divadla. Pro tu jsme vymysleli, že nejen herci ale i diváci budou rovnou na podiu a tím pádem schovaní pod střechou. Jinak máme k dispozici pláštěnky, diváci je využili před jedním představením, kdy přestalo pršet skoro na minutu před začátkem.

Byl zájem ze strany škol a rodičů o dětská představení?
T.P: Očekávali jsme lepší odezvu na dopolední představení od škol v době končícího školního roku.

P.G.: Dětská představení máme na programu o sobotách a nedělích vždy od 14 hodin. S návštěvností máme hezkou zkušenost, i když je pravda, že ne mnoho rodičů kupuje vstupenky na pohádky dopředu. Trochu jsme počítali s tím, že u pohádek za námi přijdou diváci takzvaně na blind na poslední chvíli ať už proto, že jsou zrovna na vycházce v parku, nebo čekají na počasí. Samozřejmě bychom byli radši, kdybychom věděli dopředu, kolik lidí můžeme očekávat. Takže milí rodičové neváhejte a kupte si vstupenky už teď. V sobotu nás čeká kouzelnická show s Profesorem Zlomtužkou a v neděli interaktivní pořad pro děti Divadelní abeceda.

Neruší scéna obyvatele z okolních domů?
T.P.: Byli jsme si vědomi, že musíme dát vědět s dostatečným předstihem obyvatelům v okolí Informovali jsme přímo v Heroldových sadech, že chystáme Letní scénu Prahy 10. Byl jsem jednou kontaktován ohledně dřívějšího ukončení provozu parku pro veřejnost, ale myslím, že jsme se setkali s pochopením.

PG: Přímo z placu musím říct, že jsme nezaznamenali žádné vážné stížnosti. Naopak, i přes uzavírání areálu v dřívější hodině než je obvyklé, aby diváci na představení nebyli rušeni, se setkáváme s velkou vstřícností obyvatel a veřejnosti, která park využívá. Je skvělé, že i reakce lidí z okolí, kteří třeba nepřijdou přímo na představení, jsou pozitivně laděné. Vnímám to jako podporu kultury na Desítce. Rozhodně je to pak o to větší radost pracovat na tvorbě podobných akcí.

Program bude probíhat ještě týden. Co byste z nabídky vypíchli?
T.P: Moc se těším na poslední představení Vršovice jsou zlatý, řek tatínek. Je skvělé a jsme ve Vršovicích.

PS: Určitě se všichni moc těšíme na takovou třešinku na dortu a to závěrečné představení z produkce Vršovického divadla MANA Vršovice jsou zlatý, řek tatínek s Jiřím Lábusem v hlavní roli. Kdo to neví, tak pan Lábus je skutečně vršovičák a do Heroldových sadů by mohl dojít i v papučích. Kdo má raději lehčí žánr, tak stojí za to vidět představení M.A.S.H, které je podle stejnojmenného seriálu. Tato inscenace měla premiéru před dvěma lety právě na Letní scéně. Mně přijde, že M.A.S.H je taková kultovka, ale překvapili mě někteří „mladší“, kteří se zajímali o program a vůbec nic jim to neříkalo. Komediální oddechovky pro diváky nachystalo Strašnické divadlo.

Kde se zájemci dozví podrobnosti o programu?
P.G.: Na webových stránkách www.praha10.cz/letniscena, nebo na stránkách GoOut, kde si mohou koupit lístek online. Nebo se mohou vypravit na procházku do Heroldových sadů. Každý všední den od 16 hodin je v areálu otevřený stánek Prosecco SPOT. Máme tam nachystané tištěné programy a zároveň také pokladnu, ve které je možné koupit vstupenky fyzicky. O víkendech otevírá stánek ve 12 hodin.

Jakou máte zpětnou vazbu od divadelních souborů?
T.P: Všichni se těšili na letní scénu a děláme společně všechno proto, aby byl divák spokojen a samozřejmě i naši partneři, divadla z Desítky.

Je už nyní v plánu další ročník?
T.P: Na další ročník se moc těšíme, ale ještě neskončil ten stávající. Sejdeme se v září s divadly a budeme společně mluvit o tom, jaký byl letošní ročník a co bychom rádi připravili pro diváky v roce následujícím.


Autor: Jan Puci

Praha 6 zná vítěze letošního ročníku soutěže AntiFet Fest, je jím film Dva světy

Včera v 16:12

V divadle Semafor se uskutečnilo vyhlášení dalšího ročníku obvodního kola soutěže amatérských filmů žáků základních škol z Prahy 6.

Léto s živou hudbou 2024 v Praze 15

Včera v 11:52

Pro všechny milovníky dobré hudby odstartuje ve čtvrtek 6. června v Pivovaru Hostivar Léto s živou hudbou 2024. Koncerty se budou konat pod širým nebem každý čtvrtek od 19 hodin za příznivého počasí.

Villa Pellé hostí díla ikony street artu, Španěla Aryze

Včera v 06:07

Světově uznávaný malíř, ilustrátor a autor instalací ve veřejném prostoru Octavi Arrizabalaga známý pod pseudonymem Aryz poprvé vystavuje v České republice. A vybral si bubenečskou Villu Pellé.

Červen ve Viole: Konec sezony s oblíbenými herci a herečkami a Cirkusovou pohádkou ke Dni dětí

23. května 2024 v 11:46

Divadlo Viola na Národní třídě se s letošní divadelní sezonou loučí reprízami úspěšných inscenací. Dříve, než dveře do zdejšího útulného hlediště uzavřou divadelní prázdniny, jsou diváci 5. června od 20 hodin zváni na úsměvný i dojemný příběh Michelle, pro níž se řeč stává stále větším bludištěm....

Orchestr Pražské konzervatoře hraje v Kyjích

22. května 2024 v 19:14

Komorní orchestr Pražské konzervatoře je tvořen třiceti studenty 2. a 3. ročníků školy oddělení smyčcových nástrojů. Vedle barokního a symfonického orchestru je jedním ze tří výstavních těles této významné instituce.

Prosecká zastaveníčka zvou na červnové koncerty

22. května 2024 v 16:38

Praha 9 zve na Prosecká zastaveníčka do Parku Přátelství. Koncerty se konají od května do září vždy v úterý, začínají v 18 hodin a jsou zdarma.

Skladby Antonína Dvořáka a Jana Hanuše zazní v kostele sv. Antonína

21. května 2024 ve 20:50

Ve čtvrtek 23. května večer od 19:30 hodin se můžete zaposlouchat do tónů skladeb Antonína Dvořáka nebo Jana Hanuše na Strossmayerově náměstí. Koncert je zdarma.

Tóny Vinohrad: Hudba a ladný pohyb v Gröbeho vile

21. května 2024 v 11:31

Ve středu 22. května poznáte, jak se i v komorním podání doplňuje úžasná hudba a ladný pohyb. Květnový koncert z cyklu Tóny Vinohrad nabízí program s názvem Do tance.

Mistři grafiky manýrismu ve Valdštejnské jízdárně

21. května 2024 v 10:44

Výstava Od Michelangela po Callota / Umění grafiky manýrismu návštěvníkům nabízí více než dvě stovky děl, grafiku, kresbu, malbu a umělecké řemeslo. Výstava je připravena ve spolupráci s francouzským Muzeem Louvre, je otevřena ve Valdštejnské jízdárně od 17. května do...

Atomic Gigolo zahrají na Vyšehradě

21. května 2024 v 06:56

První koncert letošní sezóny, za úplňku a s jedinečným vyšehradským výhledem ve čtvrtek 23. května. Vstupné dobrovolné, začíná se v 19 hodin.

Přednáška: Toyen, tajemná bytost

21. května 2024 ve 02:10

Dítě bez rodiny. Žena bez milostného vztahu. Chudobná umělkyně. Čtyři mýty, čtyři klišé, které malířka z velké části sama koncipovala.

Soutěž s innogy o vstupenky na koncerty Pražského jara

20. května 2024 v 07:31

Společnost innogy zve na koncerty Pražského jara do Fora Karlin a do Rudolfina. Spolupráce innogy a prestižního hudebního festivalu trvá od roku 1995.

Victoria Hanna a Omri Mor oživí dávné hebrejské písně

19. května 2024 ve 12:54

Výrazné osobnosti jeruzalémské scény, zpěvačka Victoria Hanna a klavírní virtuóz Omri Mor, se ponoří k pramenům levantské hudby. 

Dudes & Barbies gallery hostí Andyho Franka

19. května 2024 v 08:00

Výstava Andyho Franka se bude konat v prostorách Vnitroblocku od 24. května do 26 června. Již druhá autorova výstava v Praze bude největší v jeho dosavadní kariéře.

Další články
Nahoru