Dnes Středa - polojasno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Letní medvěd Tom v Kazachstánu uhynul. Přicestoval z Prahy, ta chce vysvětlení
Samec medvěda ledního Tom. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Letní medvěd Tom v Kazachstánu uhynul. Přicestoval z Prahy, ta chce vysvětlení

Lední medvěd Tom z pražské zoologické zahrady, který letos na jaře odjel na doporučení koordinátora evropského chovného programu do zoo v Almaty v Kazachstánu, nečekaně uhynul. Novinářům to dnes řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Důvodem byla podle zoo v Almaty intoxikace organismu v důsledku dlouhodobého onemocnění, podle Bobka Tom však z pražské zoo odjížděl bez jakýchkoliv příznaků. Zoo Praha to chce řešit s Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií (EAZA).

„Dnes jsme z Almaty dostali zprávu, že Tom 4. května zemřel. Tom odsud odlétal 28. března a ten transport proběhl bez větších problémů, od nás Tom odcházel v pořádku, bez sebemenších klinických příznaků čehokoliv," řekl dnes Bobek.

Ze zoo v Almaty podle Bobka pražská zahrada obdržela zprávu o ledním samci naposledy 15. dubna s tím, že je v pořádku. Almaty Zoo však uvedla, že pitva prokázala, že příčinou smrti byla intoxikace organismu v důsledku chronického hnilobného zánětu čelních a nosních dutin s úplným ucpáním nosních průduchů s obsahem hlenu a nekrotickou hmotou, což vedlo k otoku mozku. „Jedná se o dlouhodobé onemocnění. Medvěd přijel již nemocný z vaší zoo," napsala Almaty Zoo.

„Pro nás je šokující, že Almaty Zoo nám tuhle zprávu 18 dnů tajila, a budeme chtít vyšetřování té věci na úrovni Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií, protože na jejich doporučení tam Tom odešel," řekl Bobek. Smyslem převezení ledního samce Toma do Kazachstánu bylo podle Bobka to, že v tamější zoo jsou lepší podmínky a lepší výběh. „Navíc tam měl dostat šanci na rozmnožování," sdělil Bobek.

Loni v září museli veterináři z pražské zoo kvůli nevyléčitelnému onkologickému onemocnění utratit samici Bertu, do letošního jara tak zůstal Tom jediným ledním medvědem v trojské zoo. Minulý týden do výběhu v trojské zahradě dorazili lední medvědí bratři Aleut a Gregor z varšavské zoologické zahrady.

Ti se nyní seznamují s novým výběhem, zatím jsou před skly expozice zábrany, aby návštěvníci nechodili příliš blízko. Podle Bobka je to mimo jiné proto, aby si medvědi zvykali postupně, například na návštěvníky se psy, ale také proto, že medvědí samci se baví tím, že vyhazují plastové hračky mimo výběh mezi návštěvníky. Zoo na lidi apeluje, aby jim předměty neházela nazpět, protože to berou jako motivaci toto chování opakovat.

Lední medvěd Tom se narodil se v listopadu 2007 v brněnské zoo a do Prahy dorazil před téměř 15 lety. Ve výběhu žil se samicí Borou a její dcerou Bertou.


Autor: ČTK

Na dvou místech se srazil vlak s člověkem

17. června 2024 v 16:55

Smrtelná nehoda se stala na koridoru, kudy jezdí řada rychlíků. Omezení se tak dotklo mimo jiné spojů Ostravan, Západní expres či Bavorský expres. Některé soupravy nabraly více než hodinové zpoždění, jiné dráhy rovnou odřekly.

Motorka srazila nezletilou dívku

17. června 2024 v 16:25

Nezletilou dívku srazila v pondělí dopoledne motorka. Stalo se to v ulici Trojská nedaleko gymnázia. Mladý motorkář se zranil na hlavě, ale hůře dopadla dívka. Podle záchranářů měla mnohačetná poranění, musela být dokonce uvedena do umělého spánku. Okolnosti srážky vyšetřují...

Další články
Nahoru